Atgriezties pie raksta

OT biškopji mācās, darot paši Foto

Sestdien Ogres tehnikumā (OT) uz praktiskajām nodarbībām ieradās biškopji, kuri OT programmu īstenošanas vietā Vecbebros biškopību apgūst profesionālās tālākizglītības programmas ietvaros tālmācībā.

OT direktores vietniece izglītības programmu īstenošanas vietā Vecbebros Linda Caune atklāj: "Viens no mācību priekšmetiem ir biškopības inventārs, otrs – dravošana, kur jāiemācās gatavot apkāres. Apkāres ir rāmīši, kur bites stropā medu liek iekšā. Kad pavasaris nāks, lai audzēkņiem jau ir izpratne, kā to dara. Apkāres, protams, var nopirkt arī gatavas, bet lielā daļā veikalu ir tikai sagataves. Šodien mūsu skolotāji parādīs, kā to pareizāk izdarīt."


Audzēkņi apgūs arī citas praktiskas un ikdienā nepieciešamas iemaņas, piemēram, krāsotu stropu tīrīšanu, stropu siltināmā materiāla gatavošanu un daudz ko citu.


Svētdien plānota mācību ekskursija pie biškopjiem, jo ne visiem apmācāmajiem jau ir pašiem savas bišu saimes. 


Anita Svoka, muzejpedagoģe OT izglītības programmu īstenošanas vietā Vecbebros, pati arī biškope, par bitēm zina daudz. Katrai bišu saimei ir izlūku grupa, kas no rīta aizlido un pēc kāda laika atgriežas ar informāciju, ar zumēšanu dažādās toņkārtās, ar dejas kustībām, arī purinot vēderiņu, astotniekā, aplī, pusaplī pārējām pavēsta, uz kuru pusi ir vai nav vērts lidot.


"Izklausās kā pasakā, bet īstenībā tas tā ir," skaidro A.Svoka, piebilstot, ka bitēm, tāpat kā putniem, orientieris ir saule. Arī tad, ja diena apmākusies, bite starojumu jūt. 


Elita Kārkliņa ir no Suntažiem. Lai piepildītu vienu no saviem sapņiem un nākamajā pavasarī kļūtu par zinošu bitenieci saviem pirmajiem bišu stropiem, viņa uzsākusi mācības OT piedāvātajā programmā biškopjiem. 


"Man krustmāte ir profesionāla biškope, kas beigusi Vecbebru tehnikumu un devusi man iedvesmu," stāsta E.Kārkliņa. "Suntažos mums bišu ir ļoti daudz. Mums ir arī profesionāli biškopji. Piemēram, Sandra Ceimere, viena no zināmākajām. Apkārtnē ir arī biškopji, kuriem dārzā varbūt ir daži bišu stropi, bet viņai stropu ir daudz. Tās tradīcijas mūsu apkārtnē ir. Ja veca māja un vecs ābeļdārzs, tad arī bišu strops tur stāv. Man sākumā – droši vien – būs maz bišu, jo ar bitēm nekad neko nevar zināt. Ja man izdosies un padosies, tad es gribētu tā nopietni nodarboties."


Viena no motivācijām, lai profesionāli sāktu interesēties par biškopību, E.Kārkliņai bijusi dzīvesvieta, kura ir upes ielokā un bez tādiem kaimiņiem, kuri savās druvās un tīrumos izmantotu bišu veselībai kaitīgas vielas.


Pirms praktisko nodarbību uzsākšanas Didzis Siksalietis, dravas aprīkojuma un biškopības produktu tirdzniecības vadītājs SIA "Lauku apgāds un meliorācija", iepazīstināja ar jaunumiem biškopjiem nepieciešamajā inventārā. Ap gadu miju viena no pieprasītākajām precēm ir silikona formas, kuras nepieciešamas vaska sveču izgatavošanai.


OT šobrīd ir vienīgā vieta Latvijā, kur biškopji var iegūt kvalifikācijas apliecību. OT programmu īstenošanas vietā Vecbebros biškopību apgūst 26 audzēkņi. Interesentu skaits aug, bet nākamā audzēkņu uzņemšana šajā specialitātē notiks 2018.gada septembrī.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/OT/40401

2017. gada 17. decembrī, 09:42, Ogres tehnikums
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet