Atgriezties pie raksta

Uz pirti Ogres Estrādes parkā Foto

Estrādes parks Ogres pilsētas svētku otrajā dienā Pirts zinību salas atpūtas un veselības zonā pulcināja veselīga dzīvesveida piekritējus un mākslas cienītājus.

Ogres Vēstures un mākslas muzeja sarūpētā izstāde "Ogres upes stāsts" svētku dalībniekus ar fotogrāfiju palīdzību aizveda pagātnē. Kas mainījies un kādā virzienā – par to katram skatītājam savs spriedums. 


Ogres pilsētas svētku laiks ir kā 19.starptautiskās keramikas, tekstila un grafikas meistardarbnīcas noslēgums. Vērotājam no malas un procesa nepārzinātājam keramikas darbu apdedzināšanas process raku krāsnī var šķist visai ekstrēms pasākums.


"Sievas visu vasaru pin ziedu vainagus," stāsta Līga Reitere, zāļu sieva no Ventiņiem. "Pavasara agros, vasaras greznos, rudens stipros… Arī augustā. Skat, kādi lieli dzeltenbalti! Vainagus es pinu, kaltēju, skaisti saveru, pie griestiem pievelku un viņi tur rotā telpu, skaisti smaržo, bet, kad ir jāvanno kāda nedēļniece, grūtniece vai mazs bērniņš, tad viens vainags katlā karstā ūdenī – ne jau izvārīt, bet kārtīgs ziedu izvilkums! To var ar avota ūdeni pašķaidīt un taisīt kārtīgu vannošanu. To var uztaisīt jebkuram cilvēkam dzimšanas dienas vannai vai kādai īpašai reizei. Tā būtu svētku pirts vai svētku vanna. Ar izmirkušo vainagu pēc tam noberž visu muguru. Tas der arī pilsētas vannā. Re, cik daudz ziedu! Galvenais, lai tur būtu rūgtaugi iekšā, kas labi attīra organismu. Greznie augi, kas iedod košumu, kas priecē sirdi un acis. Kamēr nav vannas diena, vainags grezno telpu. Kad ir vannas diena – grezno augumu." 


Pirtis Latvijā jau labu laiku piedzīvo atdzimšanu, tāpēc arī par tām un visu, kas ar pirtslietām saistīts, tik liela interese. 


Ikšķiliete Ilze Račicka atklāj, ka pirts zinības Pirts skolā vēl tikai mācās. Mērķis ir uzzināt, kā pareizi viss jādara, lai kļūtu par zinošu pirtnieci savai ģimenei un draugiem. Viena no izplatītākajām kļūdām ir iešana pirtī tūlīt pēc bagātīgas maltītes, kaut gan pieļaujama būtu tikai viegla maltīte četras stundas pirms pirts apmeklējuma. Pirtī jādzer pietiekami daudz ūdens vai zāļu tēju.   


Katrīnas Valaines Pirts zāļu paklāju darbnīcu un Lubānas amatnieku biedrību pārstāv Sandra Valaine un Ogres pilsētas svētkiem piedāvā zāļu paklājus, kurus var kārt pie sienas vai likt uz grīdas pie gultas vai vannas istabā. Paklājos ieaustie augi – bērzs, raudene, amoliņš, vībotne, paparde, ugunspuķe un citi – ilgu laiku smaržo un ļauj arī ziemā justies kā zāļu pļavā.


Filcētas maskas un atraktīvas cepures no vilnas ir lubānietes Daces Rudzītes sirdsdarbs. Izrādās, ka pirtniekiem šādas cepures nepieciešamas galvas pasargāšanai no karstuma, jo pirtī viņi pavada ilgu laiku.


Zāļu paklājus skatītāju acu priekšā viens – divi noauž Tautas lietišķās mākslas studijas "Saiva" vadītāja Santa Grinberga un viņas palīdzes. Izrādās, ka radīt svētku sajūtu nav nemaz tik sarežģīti, ja zina, kas darāms.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/39359

2017. gada 6. augustā, 00:01, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Naivā • 2017. gada 6. augustā, 10:07
Sākumā bija lielais kreņkis par estrādi,...bet SVĒTKI BIJA IZDEVUŠIES.Un dejot pie baznicas bija PAT LABĀK!Netraucēja apsargu bari,visi cilvēciņi jutās brīvi un NEKĀDAS LIELAS NEKARTIBAS nebija.LIELAIS PALDIES rikotājiem-bija interesanti,jautri-visām gaumēm....TĀ TURPINAT...šorīt braucot uz darbu,viss Krasta laukums sakārtots,vakar viens otrs pamanijās mētat pudeles un tukšās glāzes(bija taču pietiekami daudz atkritumu urnas)Saudzēsim un mīlēsim SAVU PILSĒTU
Lunis • 2017. gada 6. augustā, 00:14
Tur bija krutais , parvietojamas pirtis vien bija kadas 5-6 :)

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet