1. un 2. Pasaules karš

Kāds zin, kas notika Ogrē Pirmajā un Otrajā Pasaules karos? Vai šeit ir bijušas kādas kaujas utt.?

baigā interese , 2014-05-27 15:45:14

Pirmajā Pasaules karā strelnieku izlūku vads šķērsoja Daugavu pie Ogres salas un nokļuva zem savējo uguns. Tanī kaujā krita divi desmiti strēlnieku. Viņu apdegušos līķus izskaloja preti trikotāžas kombinātam.

Savietis , 2014-05-27 15:58:44

Pirms pirmā pasaules kara Ogre bija Vācu vasaras kolonija vasarnīcas , par cik netālu pie Ikšķiles un Tinužiem notika smagas kaujas Ogri vācu artilērija arī praktiski pilnībā nopostīja. Otrā pasaules karā nekas daudz nenotika , Ogre bija vasarnīcu pilsēta.1941 Krievi muka muka muka neatskatoties, Ķeguma rajonā koncentrējās smago Krievu tanku KV brigāde , taču nekādu kauju tur nenotika sakaru šiem kā jau Krieviem tai laikā nebija. Kurtzemes krastā šie spoarīgi būvēja pozīcijas tagadējā Tomes Zivjaudzētava-Birzgale stigas rajonā ceļs atradās tur gar to. Taču tad ap jūnija beigā šie saņemās "Lielajam riksim" un bez kaujas muka uz Roģinu pa ceļa pametot pilnas malas ar salužušiem tankiem . 1944 gadā Ogrē atkal nekas daudz nenotika , tuvākā karošana notika Tīnužu -Ogresgala rajonā . Ķegumā piemēram notika kauja starp Latviešu 15-16 garīgajiem jauniešiem Vacu armijas pretgaisa aizsardzības izpalīgiem un Krievu tankiem , Ķeguma centrā pie tagadējā tautas nama kur parciņš atradaās viņu pozīcijas. Krievu tanki apšaudīja un sašāva pāris 8,8-cm-Flugabwehrkanone šai kaujā krita liekas 6 vai 8 Latviešu jaunieši . Viens no tiem kurš nekrita bija slavenais Latviešu aktieris Harijs Liepiņš kurš šo epizodi un piedzīvojumus Ķegumā aprakstījis savos memuāros. Ķegumā kā jau sarkano līdzskrējēju miesta neviens neko tādu nepiemin. 1944 Ogrē ienāca Krievu karspēks un pilsētā apmetās karaspēka daļa , vietā kur tagad Zemesssrgi , tā Ogrē līdz tam Vacu un Latviešu pilsētā parodijās mazi sīki krievu zaldātiņi jeb kā vietējie sauca "Lupatlaši ar ģimenēm" , tas ar īsumā viss. Krievu kapi tuvākie Ogres kapos , un pusceļa starp Karļiem un Glazšķūni. Vacu kapi Parogrē un Kaparāmurā . Jā smieklīga epizode Padomju laikos Ķegumā atradās piemineklis "Lielgabals" , tieš tai vietā kur atradās Latviešu jauniešu artilēristu pozīcijas , par ko sajūsmā bija jau minētais Harijs Liepiņš :)

Lunis , 2014-05-27 18:45:58

labs jautājums un vēl labākas atbildes!

roselle , 2014-05-27 20:42:36

Ui Lunis, krasava! :)

Svetka , 2014-05-28 10:09:58

Svetka: Krasava ir par Ķegumu: 1944. gada septembrī pāri Ķeguma tiltam plūda nepārtraukta bēgļu straume uz Kurzemi. Pamatā tie bija Vidzemes lauku iedzīvotāji ar visu iedzīvi un lopiem. Priekš tilta pozīcijās pie slavenajiem 8.8 cm Flak Flugabwehrkanone zenītlielgabaliem atradās 14-16 gadīgu Latviešu jauniešu apkalpes, saucamie "Gaisa izpalīgi" kurus vācieši iesauca armijā 1944 pavasarī uzreiz pēc skolas galvenokārt no Rīgas tādi pilsētas puikas. Kādu dienu garām ejošie bēgļi uzdāvinājuši viņiem, lielu govi, lai puikas "Pieniņu padzer" govs tāpat tālo ceļu neizturēšot. Ņēmušies viņi govi slaukt kā nu iedomājušies, kā to dara, pilsētas muļķi īsti nav mācējuši beigās govs aizgājusi ciet un ēst šai sagribējies, kārtīga latviešu govs daudz piena dod bet daudz ēd. Protams, ka govs sākusi maurot. Pašu Ķeguma HES sargājuši Vācieši, uz HES jumta atradušās vairākas speciāli no dēļiem izbūvētas zenītlielgabalu pozīcijas. Vienīgais pieaugušais latviešu vienības rindās bijis vecs vācietis Pirmā pasaules kara invalīds taču tas tieši tobrīd esot bijis Rīgā. Sapratuši, ka būs baigās ziepes, ja Vācu priekšniecība uzodīs par to govi, ar "Marodieriem" un civilos aplaupītājiem Vācieši daudz neķepējās. Vienīgā izeja esot bijusi baurojošo govi ātri nokaut, ko protams neviens no Rīgas čalīšiem nav mācējis ne arī spējis. Tad kādam nākusi galvā IZCILA ideja, ir taču lielgabals, govs jānošauj ar to! Piesējuši govi pie koka uz Daugavas pusi iepretī Ķeguma līcītim, nolaiduši sava 88mm Flak stobru horizontāli, ilgi tēmējuši, tad gudrojuši, kādu aizturi šāviņam likt beigās saņēmušies šāvuši ar lielgabalu pa govi. Trāpījuši arī! No govs pāri palikušas tikai pakaļkājas, no kurām visai "Kāvēju" kompānijai sanākušas burvīgas kotletes :):) Ķeguma vēsture, ne par pionieriem partijniekiem. Tā no pieredzes līdzīgā nodarbē , Govi var elementāri nošaut ar vienu šāvienu no Kalašņikova automāta , protams arī jebkuras karabīnes , nu bet kam tika MILZĪGS 88mm lielgabals var arī ar to :D :D

Lunis , 2014-05-28 11:40:26

Luni paldies! jautājuma uzdevējs noteikti ar lāpstu un metāla meklētāju jau mauc pa pēdām...

vilcene , 2014-05-28 14:18:50

Ka pieredze rāda katru reizi, kad veicu uzlabojumus vai iegādājos jaudīgaku metāla detektoru, sen pārmeklētajās vietās var uziet jaunus atradumus. Bet tad ir vajadzīgi rīki, kas ne tuvu nav iesācēju.

Vilis , 2014-05-28 20:01:33

specigi luni izlasiju atvertu muti
ta ka tu pats butu redzejis

2lunis , 2014-05-28 21:39:54

2lunis : To var Harija Liepiņa memuāros izlasīt plus šo to viņš pats vēl papildināja kad uzzināja ka es no Ķeguma :)

Lunis , 2014-05-31 00:31:12

Piedalies diskusijā

Atzīmējot opciju Atcerēties mani Jūsu vārds un e-pasta adrese tiks saglabāti, un turpmāk, komentējot rakstus vai veicot ierakstus forumā, nebūs jāievada pa jaunu.
x aizvērt šo paskaidrojumu
(?)
 

Ogrenet