Atgriezties pie raksta

Ikšķiles skolēni uzrunā Eiropas Parlamenta deputātus

Pateicoties Ikšķiles novada domes finansiālajam atbalstam 7.jūlijā Briselē Ikšķiles vidusskolas skolēni Zane Kapeika un Jānis Ozoliņš līdz ar skolēniem no citām Eiropas Savienības valstīm iepazīstināja Eiropas Parlamenta deputātus un Eiropas Klimata pārmaiņu novēršanas komisāri ar savām idejām enerģijas politikas attīstībai Eiropas Savienībā.


Zane un Jānis piedalījās projektā "Jaunas idejas Eiropai", kas ir līdz šim lielākais projekts Eiropā, veicinot tiešu jauniešu līdzdalību Eiropas veidošanā. Projektā iesaistās jaunieši no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kuri kopīgās diskusijās strādāja pie "Rīcības plāna: Jauna enerģija Eiropai". Projekta būtība ir piecu dienu darbnīcas, kuru laikā skolēni apspriež un izstrādā savas idejas enerģētikas politikas un klimata pārmaiņu politikas attīstībai sadarbībā ar ekspertiem, kā arī projekta dalībniekiem no citām valstīm.


Zane un Jānis noslēguma pasākumā Briselē piedalījās kopā ar 14 jauniešiem no 9 valstīm (Grieķijas, Apvienotās Karalistes, Itālijas, Latvijas, Vācijas, Dānijas, Austrijas, Lietuvas un Kipras), prezentējot darbnīcu laikā izstrādātās idejas, kas pēc tam tika apspriestas ar citu valstu delegātiem elektroniski. Kopīgi izstrādātais Rīcības plāns tika prezentēts Eiropas Parlamenta deputātiem, projekta patroniem Raimer Böge and Ulrike Lunacek, kā arī Eiropas komisārei Konnijai Hēdegordai (Connie Hedegaard).


Kā norāda Jānis: "Man šis divu dienu ilgais brauciens likās ļoti lieliska iespēja, lai gūtu starptautisku pieredzi kopā ar studentiem no visas Eiropas. Brauciena pirmās dienas vakars tika pavadīts, lai iepazītos un dalītos pieredzēt par savas valsts kultūru. Katra no valstu delegācijām bija atvedusi kādu dāvanu no savas valsts. Mēs ar Zani atvedām "Skrīveru saldumu" gotiņas, ko ļoti novērtēja liela daļa citu valstu studenti. Otrā diena tika veltīta Eiropas Parlamenta apskatei, kā arī diskusijai ar diviem Eiroparlamenta deputātiem, kuriem izklāstījām savu Rīcības plānu, kā, mūsuprāt, vajadzētu Eiropas Savienībai rīkoties tuvāko pārdesmit gadu laikā. Atklāti sakot - abi deputāti likās mazliet skeptiski pret mūsu idejām un teica, ka tas viss esot dzirdēts arī pirms tam, taču tas mūsu argumentāciju nespēja mazināt. Pēc tam mūsu ceļš veda uz Eiropas Komisiju, kur tikāmies ar Klimata pārmaiņu novēršanas komisāri Koniju Hedegārdu. Šī tikšanās notika ļoti neformālā, taču svarīgā gaisotnē. Beigās visi jaunieši nonācām pie secinājuma, ka beidzot ir bijusi sajūta, ka kāds klausās mūsu idejās, jo komisāre tiešām iesaistījās diskusijā ar mums un izskaidroja EK iespējas mūsu ideju realizēšanā. Pēc mēneša notiks ļoti svarīga valstu sanāksme tieši klimata jautājumos un Konija Hedegārda teica, ka noteikti runās arī par mūsu idejām, jo viņai, kā politiķei, bija ļoti svarīgi dzirdēt iedzīvotāju viedokli klimata jautājumos."


Zane papildina: "Prezentējot Rīcības plānu, tikām sadalīti grupās - mēs ar Jāni bijām grupā ar dānietēm un meiteni no Lielbritānijas. Mūsu tēma - bija CO2 emisiju samazināšana. Lai to sasniegtu, izvirzījām šādus uzdevumus:
1. Norādīt uz produktiem, ko patērējam ikdienā, to, cik daudz CO2 izmešu un transporta bija vajadzīgi, lai tos saražotu.
2. Vērst uzmanību uz nevajadzīgiem ceļojumiem, piemēram, Eiropas Parlamentam darboties tikai Briselē (nevis noturēt arī visu sesiju mēnesī Strasbūrā) un vairāk izmantot interneta konferences.
3. Vairāk izmantot publisko transportu, piemēram, dalīšanos ar mašīnu. Piemēram, uz vienu un to pašu darbavietu brauktu vienā mašīnā vairāki cilvēki. Protams, bija arī ieteikumi izmantot velosipēdu.
4. Izveidot 2014. gadu par Eiropas apkārtējās vides aizsardzības gadu. Kopumā mūsu idejas sakrita ar komisāres un deputātu viedokļiem. Tikai komisāre ieteica atrast konkrētus risinājumus, kas liktu cilvēkiem mainīt savus paradumus." 

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ikskile/21114

2012. gada 10. augustā, 10:08, Ikšķiles novada jaunumi
Linda Jākobsone, Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS Eiropas politikas asociētā pētniece

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet