Atgriezties pie raksta

Eiropas kultūras mantojuma dienas Ikšķiles novadā Foto Rezultāti

Ik gadu septembra sākumā norisinās Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi. Šogad Ikšķiles novadā bija divi īpaši notikumi, kas bija veltīti Latvijas kultūras mantojumam, informē Kultūras mantojuma centra "Tīnūžu muiža" vadītājs Kaspars Špēlis.

Pasākumu mērķis bija tuvināt cilvēkus kultūras vērtībām, vairojot izpratni par pieminekļu aizsardzību – aizsargājamo pieminekļu dažādību, vērtību apzināšanu, saglabāšanu, kā arī kultūras mantojumu kā resursa ilgtspējīgu attīstību.


Šogad aprit tieši simts gadi kopš nozīmīgiem 1. pasaules kara notikumiem Latvijas teritorijā, kas norisinājās galvenokārt Ikšķiles novadā. Tie bija būtiski pavērsiena punkti ne tikai Latvijas, bet arī visas Eiropas un Krievijas vēsturē. Rīgas operācija bija Vācijas armijas uzbrukums Rīgas pilsētai, kur kaujās pie Mazās Juglas upes pamatā cīnījās latviešu strēlnieki un Vācijas armijas karavīri. Abas karojošās puses cieta milzīgus zaudējumus. Vairāki tūkstoši karavīri krita kaujās, nokļuva gūstā vai pazuda bez vēsts. Karadarbības rezultātā tika iznīcināti daudzas kultūras vērtības.


Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros Kultūras mantojuma centrs "Tīnūžu muiža" kopā ar Daugavas muzeju 9.septembrī organizēja auto orientēšanās sacensības vēsturisko kauju vietās. Pasākumā piedalījās aptuveni 70 dalībnieki, kuru mērķis bija atrast 20 dažādus punktus, kas bija izvietoti Ikšķiles un Salaspils novadu teritorijās. Katrā punktā bija kāds uzdevums, kas bija jāveic, lai tā varētu pretendēt uz vērtīgāk balvām. Kopumā katra komanda veica vairāk kā 100 kilometru garu maršrutu galvenokārt pa Ikšķiles novada teritoriju. Pasākums Valsts kultūrkapitāla fonda konkursā ieguva 300 eiro un šī nauda tiks izmantota izglītojošas filmas uzņemšanā.


Raksta pielikumā sacensību rezultāti.


Savukārt 10.septembrī bija iespēja doties ekskursijā pa vienu no Ikšķiles novada lielākajām kultūras vērtībām – Kābeļu kalnu.


Kābeļu kalns ir līvu uzkalniņu kapulauks, kurš ir saglabājies līdz mūsdienām. Latvijā ir tikai divi šāda apmēra līvu uzkalniņu kapulauki. Pēdējos gados šeit ir bijušas daudzas talkas, kuru laikā ir tikuši izvesti gan atkritumi, gan attīrīta teritorija no liekā apauguma. Šī vieta ir cietusi gan no 1. pasaules kara, Rīgas HES nesaudzīgajiem būvdarbiem, gan apbedījuma vietu izlaupītājiem. Piesaistot sabiedrības uzmanību, informējot un iesaistot to dažādās talkās mēs neļaujam pazust Latvijas kultūras bagātībai.


1. pasaules kara kauju vietas pie Mazās Juglas upes un Ikšķiles Kābeļu kalns ir ticis iekļauts izdevumā "Eiropas kultūras mantojuma dienas 2017". Šajā vērtīgajā izdevumā ir apkopotas tās vietas, kas ir iekļautas 2017.gada izdevumā. Materiāls ir pieejams latviešu un angļu valodā.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ikskile/39662

2017. gada 13. septembrī, 10:29, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet