Atgriezties pie raksta

Pie Ikšķiles Brīvās skolas veidos dārzu Latvijas simtgadei

Biedrība "Ikšķiles Brīvā skola" kopā ar citām biedrībām uzsākusi īstenot Latvijas vides aizsardzības fonda finansēto projektu "Skolu dārzi Latvijas simtgadei".

Projekta ietvaros plānots izveidot četrus dārzus pie četrām Latvijas skolām - Ikšķiles Brīvās skolas, Tautskolas 99 Baltie zirgi Drustos, Preiļu Brīvās skolas un Bilskas pamatskolas ar mērķi aizsākt skolu dārzu veidošanas kustību, vēršot uzmanību uz vēsturisko kultūraugu saglabāšanu, tā veicinot mīlestību pret savu zemi un nododot senču mantojumu nākamajām paaudzēm.


Šis projekts īstenotājiem šķiet būtisks, jo Latvijas skolu zaļās teritorijas ir lielākoties neproduktīvas, tās nepiesaista skolēnus, pārsvarā kalpo kā buferzonas vai greznuma elements.


Tajā pašā laikā šo zaļo zonu atrašanās tiešā skolu tuvumā rada potenciālu to izmantošanai skolēnu izglītošanā, īpaši par cēloņsakarībām - kā no sēklas izaug augs, kā attīstās koki, kā nogatavojas augļi, kā izmantot augus, ogas, augļus. kā arī iespējams mācīties par Latvijas vēsturiskajiem kultūraugiem, par dabai saudzīgu saimniekošanu. Šādi dārzi ļautu izjust darba rezultātus un augļus, audzināt darba tikumu.,  dotu iespēju iegūt ražu, tā tiktu veicināta izpratne par veselīgu un atbildīgu ēdināšanu, nostiprinot izpratni par sezonālu pārtikas produktu lietošanu uzturā un uzlabojot skolu ēdienkarti.


Šobrīd tikai dažās skolās tiek novērtēts skolu dārzu potenciāls, bet vairumam skolu zaļā teritorija netiek lietderīgi izmantota.


Projekta laikā plānots īstenot vairākas aktivitātes - ar jauniešu un viņu ģimeņu palīdzību un iesaistīšanos iekārtot publiski pieejamus, izglītojošus skolu dārzus, rīkot talkas, izglītojošas lekcijas, pieaicinot ekspertus, rīkot semināru citu skolu pārstāvjiem, lai ieinteresētu un motivētu iekārtot skolas dārzus, kā arī organizēt kampaņu "Katrai skolai savu dārzu!" un iekārtot projekta e-žurnālu - kurā tiks apkopota informācija, fotogrāfijas, videoieraksti par dārzu izveidošanas procesu, talkām, ekspertu konsultācijām un lekcijām.


Interesentus, kuri vēlas pievienoties šai iniciatīvai, sazināties ar sev tuvāko projekta skolu. Projekta ietvaros organizētās lekcijas, semināri ir atvērti un brīvi pieejami ikvienam. Plānotās lekcijas martā: 3.martā - Edgara Rubauska lekcija Bilskas pamatskolā, 10.martā - Līgas Lepses lekcija Preiļu Brīvajā skolā, 13.martā - Ineses Drudzes lekcija Ikšķiles Brīvajā skolā.


Projektu plānots pabeigt šī mācību gada beigās, to noslēdzot 1.jūnijā pasākumā Ikšķiles Brīvajā skolā.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ikskile/40668

2018. gada 27. janvārī, 11:20, Ikšķiles novada jaunumi
www.ikskile.lv

Jaunākie komentāri

Diez • 2018. gada 4. februārī, 21:34
kā aug ar vadoņu stadītās zīles iepretim domei?
Anna • 2018. gada 29. janvārī, 08:21
Direktora J. Lapinska laikā Elkšņu pamatskolā dārzā bija pat bišu drava un skolā darbojās jauno biškopju pulciņš.
:) • 2018. gada 27. janvārī, 13:15
Bērnudārza "Pienenīte" pastāvēšanas laikā pie šīs skolas jau bija fantastisks ābeļdārzs. Vēsture atkārtojas.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet