Atgriezties pie raksta

Ikšķiles vidusskolas 12.klase iestudē Raiņa lugu "Zelta zirgs" Foto

Gatavojoties Žetonu vakaram, kas notiks piektdien, Ikšķiles vidusskolas 12.klase sagatavojusi iestudējumu, ko rādīs vecākiem un pedagogiem.

12.klase Žetonu vakaram izvēlējusies Jāņa Raiņa lugu "Zelta zirgs", kas uzrakstīta gandrīz pirms 110 gadiem.


"Tā nav kostīmu izrāde, arī autentiskums nav meklēts. Mēs pieturējāmies pie Raiņa teksta ar šodienas sajūtām, ar to, kas notiek apkārt. Teksts klasiskais, bet izpildījums caur improvizāciju un mūsdienu cilvēkam saprotamu valodu,' par izrādi stāsta režisors Oskars Kļava.


Izrādes režisors atklāj, ka tas bijis viņa sens sapnis iestudēt ar skolēniem tieši šo Raiņa lugu, bet tikai sadarbībā ar šī gada divpadsmitajiem iecere īstenojusies. "Klasika vienmēr ir mūžīga," par lugas izvēli saka O.Kļava.


Tradīcija, ka 12.klase Žetonu vakaram iestudē izrādi, Ikšķiles vidusskolā tiek uzturēta jau 16 gadu. Un visu šo laiku tai klāt stāvējusi radošā komanda: Ikšķiles vidusskolas interešu izglītības pulciņa "Teātris vidusskolā, skatuves kustība, ritms" vadītājs,  režisors Oskars Kļava, interešu izglītības pulciņa "Ievads teātra spēles pamato" vadītāja, latviešu valodas skolotāja Zane Bēķe un direktora vietniece audzināšanas un ārpusklases darbā Ingūna Bērziņa, kuras ziņā ir izrādes muzikālais noformējums, kā arī aktieru vokālās meistarības izkopšana.


O.Kļava atklāj, ka profesionālajos teātros, aktieriem strādājot pilnu darba dienu, izrādes sagatavošanai atvēlēti divi mēneši. Ikšķiles vidusskolas 12.klase, summējot mēģinājumos pavadīto laiku, šo darbu paveikusi mēneša laikā.


Jāpiebilst, ka neviens no 23 šīs 12.klases skolēniem ārpusklases vai ārpusskolas nodarbībās teātri nespēlē, un tikai šajā projektā kļuvuši par aktieriem.


Izņēmums ir Mārtiņš Neilands, kuram ir skatuves runas konkursa dalībnieka pieredze. Viņš šajā iestudējumā ir ministrs, sargs, vēstnesis, un viņš visu laiku manāms izrādē. Arī režisors atzīst, ka Mārtiņš ir visspilgtākais izrādes dalībnieks, un iesaka viņam turpināt izglītoties un attīstīt talantu šajā jomā.


Zane Bēķe pie spožākajiem tēlotājiem min arī galveno lomu atveidotājus – Kārli Vētru Antiņa lomā un Angelinu Bogrecu Saulcerītes lomā. "Tumšā prinča lomā izceļas Ralfs Cēbers, Melnās mātes atveidotāja Sanija Opincāne liek lietā dejotājas talantu un demonstrē izcilas kustības," saka Z.Bēķe. Katrs no divpadsmitajiem atdevis no sevis labāko, lai taptu izrāde, kas šādā sastāvā tikusi iestudēta pirmo un, visticamāk, pēdējo reizi mūžā.


Dienu pirms pirmizrādes divpadsmitie uz ģenerālmēģinājumu bija aicinājuši 7.-11.klašu skolēnus, kuri kļuva par pirmajiem lugas skatītājiem. Uz ģenerālmēģinājumu kopā ar savu klasi bija ieradusies arī direktores vietniece izglītības jomā 5.-12.klasēm  Anita Avišāne: "Tas ir brīnišķīgi – pedagogiem ir iespēja redzēt, kādi izskatās divpadsmitie pavisam citā ampluā, savukārt  skolēni var novērtēt savus skolasbiedrus. Tāpēc ļoti labi, ka ir ģenerālmēģinājums, ko var apmeklēt visi, kas vēlas. Tie ir svētki visai skolai un, protams, pašiem divpadsmitajiem, kuri gatavo Žetonu vakaram izrādi."

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ikskile/40874

2018. gada 23. februārī, 08:03, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Vasja • 2018. gada 27. februārī, 18:03
Antiņš uzāja stikla kalnā - paņēma Saulcerīti un nojāja...
uris • 2018. gada 23. februārī, 10:44
Yeeee 12 rulleeee!!!

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet