Atgriezties pie raksta

Ogresgalietes mācās aust Tīnūžu brunčus Foto

Projektā "Satiec savu meistaru!" piedalījās arī Tīnūžu Tautas nama Tautas lietišķās mākslas studija "Tīna", kuras dalībnieces ierādīja ikvienam interesentam Tīnūžu brunču aušanas pamatus.

"Šajā Meistaru dienā iekārtojam stelles, uz kurām pirmo reizi audīsim Tīnūžu brunčus. Mēģināsim tos atdarināt, jo Tīnūžos kādreiz ir bijuši savi brunči. Paraugu atradām Ikšķiles Tautas nama krājumos. Lai noaustu šādus brunčus, čaklai audējai būs nepieciešamas divas nedēļas," stāsta Tautas lietišķās mākslas studija "Tīna" vadītāja Ilze Kupča.


Tautas lietišķās mākslas studija "Tīna" jau trešo gadu darbojas Tīnūžu Tautas nama paspārnē. Nosaukums aizgūts no Tīnūžu muižas vēstures, jo tiek pieļauts, ka muižā bijusi čakla meita Tīna. Studijā iesaistījušās aptuveni 20 dalībnieces no Tīnūžiem, Ikšķiles, Ogres un Salaspils.


"Mēs ļoti lepojamies ar Tautas lietišķās mākslas studiju "Tīna", jo studija ir viens no astoņiem Ikšķiles novada kolektīviem, kas piedalīsies Dziesmu un deju svētkos. Pašvaldība arī atbalsta šī kolektīva darbību," norāda Ikšķiles novada Kultūras pārvaldes vadītāja Dace Jansone.


"Pagaidām mums vēl viegli atrast, ko aust, jo katra dalībniece vēlas noaust savus brunčus, segu, galdautu. Ja ir noausti, piemēram, etnogrāfiskie brunči, tad vajag arheoloģiskos, aužam villaines, lakatus, grīdceliņus. Šajā studijā tapusi arī Tīnūžu josta, ko audusi daiļamata meistare Natālija Logina. Tagad būs brunči, un tad domāsim, ko aust - villaini vai vesti," atklāj I.Kupča.


Vēsturiskajā brīdi, kad aizsākta Tīnūžu brunču aušana, bija klāt arī Ogresgala Tautas nama dāmu klubiņa "Skabargas" pārstāves – Daina Čalpa, Modra Dambīte un Inita Ābele.


"Esam atbraukušas apgūt pāris aušanas knifus. Otra mūsu klubiņa grupa aizbrauca uz Ciemupi, lai mācītos adīt maučus," saka D.Čalpa. "Mēs dāmu klubiņā darām visu. Mums ir divas stelles, uz kurām šobrīd tiek austi Vidzemes brunči. Katra dāma auž tādus brunčus, kādi labāk patīk. Lielākā daļa auž lupatu deķus. Ogresgala dāmas tā izdevies ieinteresēt ar aušanu, ka arī mājās tiek gādātas stelles. Nodarbojamies ar tekstilmozaīku, adīšanu, tamborēšanu, izšūšanu."


Projekta "Satiec savu meistaru!" mērķis ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī par meistariem, viņu zināšanām un prasmēm.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ikskile/41249

2018. gada 11. aprīlī, 08:32, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet