Atgriezties pie raksta

Dzintara Soduma balvu par novatorismu saņem Rīgā Foto

Ikšķiles novada pašvaldības iedibināto Dzintara Soduma balvu par novatorismu literatūrā 13.maijā Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā, Baznīcas ielā 30, saņēma tulkotāja Silvija Brice un rakstnieks Mārtiņš Zvīdriņš.

Šogad balvu pasniedza jau sesto reizi. Dienā, kad rakstniekam un tulkotājam Dzintaram Sodumam ir 96.dzimšanas diena. Šogad arī dienā, kad Latvijā svin Mātes dienu.


Kultūras ministre Dace Melbārde atklāja, ar ko vēl ir īpaša šī diena: Dzintara Soduma arhīvs tiek nodots Rakstniecības un mūzikas muzejam, 13.maijs ir arī Valsts valodas diena un nacionālās valodniecības pamatlicēja Jura Alunāna dzimšanas diena. 


Ikšķiles novada pašvaldība Dzintara Soduma balvu piešķir par novatorismu. D.Melbārde norādīja, ka Dzintars Sodums nekad nav bijis visiem procesiem glaimojošs, bet kritisks un reizēm arī visai neērts savos izteikumos.


"Nešaubīgi par jaunradi un novatorismu latviešu literatūrā liecina šodien mūsu Soduma balvas laureāti," sacīja kultūras ministre, nedaudz raksturojot abus tās ieguvējus – tulkotāju Silviju Brici un rakstnieku Mārtiņu Zvīdriņu. 


"Iespējams, ka mēs pat nepamatoti dažkārt esam aizmirsuši un nepietiekami novērtējuši to milzīgo novatorisko darbu, ko latviešu valodas labā dara izcili tulkotāji," teica D.Melbārde, sakot paldies S.Bricei, kas Dzintara Soduma balvu šogad iegūst par no vācu valodas tulkoto Gintera Grasa romānu "Par beidzamību" (Zvaigzne ABC).


M.Zvīdriņš kā autors ir pašā ceļa sākumā. Nenoliedzami, ka prestižās balvas saņemšana par romānu "#Fudzi 161 km" (autora izdevums) daudziem lasītājiem būs stimuls sekot rakstnieka turpmākajām gaitām.


Latviešu literatūra ir ieguvusi nozīmīgu skanējumu pasaules apritē. Aprīlī notikušajā Londonas grāmatu tirgū Latvijas vārds izskanēja pārliecinoši. Par to kultūras ministres paldies rakstniecei Norai Ikstenai.


Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš par Dzintara Soduma balvas izveidi, kuru nu saņēmuši jau 11 literāti, atzina: "Organizējot šo pasākumu, šo konkursu – es domāju – mēs esam trāpījuši desmitniekā. Mēs esam ieguvuši iespēju Ikšķiles vārdā atbalstīt mūsu kultūru, mūsu literātus. Un jāsaka, ka tā ir vienīgā šāda balva, ko piešķir pašvaldības. Tas mums arī lepnums, un mēs jūtamies piederīgi pie kultūras procesiem."


Ikšķiles novada pašvaldības Dzintara Soduma balvas rakstniecībā žūrijas komisija, kuras sastāvā šogad ir redaktore Gundega Blumberga, rakstnieks, tulkotājs Roalds Dobrovenskis, rakstniece Nora Ikstena, redaktors Arturs Hansons, Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektu vadītāja Liega Piešiņa un Ikšķiles novada pašvaldības Kultūras pārvaldes vadītāja Dace Jansone, izskatīšanai saņēma 20 autoru darbus no 5 izdevniecībām.


Balvas pretendentu vidū bija arī Māra Bērziņa "Gūtenmorgens otrreiz" (Dienas Grāmata), Maimas Grīnbergas no somu valodas tulkotā Johannas Sinisalo romāns "Saules kodols" (Pētergailis) un vēl pāris darbu, kas būtu atzinības vērti, tomēr par Soduma balvai visatbilstošākajiem šogad izraudzīti divi: tulkotāja Silvija Brice un rakstnieks Mārtiņš Zvīdriņš.


Ja Silvija Brice ir augstas raudzes profesionāle un viņas vārds uz grāmatas vāka vai grāmatā vienmēr ir kā kvalitātes apliecinājums, tad Mārtiņš Zvīdriņš ir pārsteigums. Pārsteigums 616 lappušu garumā.


Saņemot Dzintara Soduma balvu literatūrā, S.Brice pateicās Ikšķiles novada pašvaldībai, Dzintara Soduma balvas žūrijas komisijai, apgādam "Zvaigzne ABC", Valsts Kultūrkapitāla fondam, Mātes dienā savai mammai un nolasīja "Eseju par Dzintaru un Ginteru".


R.Dobrovenskis akcentēja to, ka autoram ļoti nozīmīgi ir tas, ja viņu kāds novērtē. Šogad Ikšķiles novads ir novērtējis M.Zvīdriņu.


"Vajag, lai ārējā pasaule pateiktu, kas tu esi, ko tu izdarīji," norādīja R.Dobrovenskis, visnotaļ uzteicot jaunā rakstnieka novatorismu. "Mārtiņš dzīvo kibertelpā tāpat kā trīs citās dimensijās."


Iespējams, ka daudzus pārsteidza Mārtiņa Zvīdriņa atklātība, bet autors to uzskata par šodienas bagātību. Vai vēl kāds būtu tik drosmīgs, iegūstot Dzintara Soduma balvu, pateikt, ka vēl pirms pāris mēnešiem darba iesniegšanas dienā "es nekad nebiju dzirdējis par Dzintaru Sodumu".

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ikskile/41502

2018. gada 15. maijā, 18:44, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet