Atgriezties pie raksta

Ikšķilieša Valda Kaprāļa gleznas apskatāmas Ogres muzejā Foto

Ogres Vēstures un mākslas muzeja (OVMM) otrajā stāvā piektdien atklāta Ikšķiles mākslinieka Valda Kaprāļa gleznu izstāde "Manai zemei Latvijai".

Atklājot izstādi, Santa Šustere, OVMM vēstures speciāliste, akcentēja mākslas darbu gaišumu un siltumu, kas no tiem nāk. Tā ir klasiskā glezniecība bez pretenzijām un ambīcijām, bet ar lielu skaistuma izjūtu.


Valda Kaprāļa gleznu izstāde "Manai zemei Latvijai" ir patiess autora veltījums Latvijas 100-gadei. Gleznas ir sakārtotas pa gadalaikiem.


"Man ir lūgums skatītājiem – atrast kaut ko sev! Katrā darbā kaut kas ir apslēpts," aicināja mākslinieks, atklājot, ka tā ir arī iespēja papildināt savus enerģijas krājumus.


Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Juris Saratovs ar V.Kaprāli un viņa darbiem ir pazīstams jau labu laiku. Ikšķiles novada pašvaldības iecerēs ir izveidot jaunu izstāžu telpu, kurā mākslinieki varēs izvietot gan pastāvīgās savu darbu ekspozīcijas, gan rīkot tematiskās izstādes. 


Valda Kaprāļa dzīves gājums ir bijis un joprojām ir negaidītiem notikumiem bagāts. Viņš piedzima Sibīrijā. Piecus gadus pēc tam, kad viņa nākamos vecākus un vecomāti 1949.gada 25.martā no Kārzdabas pagasta izsūtīja uz Tālajiem Austrumiem.


"Cilvēki jauni. Viņi tur jau bija pavadījuši vairākus gadus. Kas to zina, kad beigsies visas tās briesmas, jādomā arī par nākošo maiņu. Tētis man kādreiz teica: "Es toreiz jau domāju – mēs mājās tiksim!" Viņam bija tāda iekšēja nojauta. Tā arī iznāca, ka mēs tikām mājās, kur palicis bija vecaistēvs – mammas tēvs, kurš bija ielikts cietumā par nodokļu nemaksāšanu," tā uz jautājumu par savu dzimšanu atbild mākslinieks. Svešumā piedzimusi arī māsa Ruta. 


V.Kaprālim ir savs skatījums uz lietām. Gadi piecpadsmit aizvadīti Cesvaines pilsētas mēra amatā, atjaunojot kultūrvēsturiskus objektus, piemēram, Cesvaines baznīcu (Latvijas laukos tā ir lielākā baznīca) un pili. Neizdzēšami atmiņā iegūlusies pils degšana. Par laimi notiek darbi, lai Cesvaines pils atgūtu savu spožumu. 


Gleznošana ir V.Kaprāļa dzīves aicinājums. Bijis laiks, kad gleznots katru nedēļas nogali. 


"Gribas, lai paliek kaut kādas pēdas, lai varētu skatīties arī bērni, mazbērni," stāsta mākslinieks. 


Daļa no Valda Kaprāļa līdz šim radītajām "pēdām" apskatāmas OVMM gleznu izstādē "Manai zemei Latvijai" līdz 15.jūlijam.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ikskile/41690

2018. gada 9. jūnijā, 00:42, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet