Atgriezties pie raksta

Ikšķilē politiski represētie tiekas 20. reizi Foto

Latvijas Politiski represēto 20.salidojums 25.augustā notika Ikšķiles brīvdabas estrādē. Ikšķile arī šogad ir salidojuma mājvieta.

Latvijas valsts karogs un himna, un klusuma brīdis, godinot likteņa biedrus, kuriem mūža mājas ir svešumā un kuri devušies viņsaulē kopš iepriekšējās tikšanās reizes – tā sākās arī šis salidojums.


Ivars Kaļķis, Latvijas Politiski represēto apvienības valdes priekšsēdētājs, sacīja: "Šis gads ir nozīmīgs ar vairākām ievērojamām gadskārtām un notikumiem. Šogad aprit 30 gadi, kopš Atmodas laikā 1988.gadā sāka veidoties pirmās nepamatoti represēto personu organizācijas. Tās dibinājās vispirms Rīgā, Jelgavā, Ogrē, Cēsīs un Jūrmalā, bet nākamajā gadā mēs atzīmēsim mūsu apvienības dibināšanas 30.gadskārtu. Šis ir Latvijas 100. jubilejas gads. Laiks, kad mēs pārskatām savas tautas un valsts vēsturi. Mēs, represētie, ļoti labi zinām Dzimtenes mīlestības un brīvības cenu. Latvijas vārds mums palīdzēja pārciest pazemojumus un badu izsūtījumā Sibīrijā."


I.Kaļķis pateicās par finansiālo atbalstu politiski represētajiem, arī par citām pozitīvajām izmaiņām, kas notikušas valstī.


"Tikai no mūsu pašu gudrības, atbildības un godaprāta atkarīgs, kādā valstī dzīvos mūsu mazbērni," uzrunas noslēgumā sacīja Politiski represēto apvienības valdes priekšsēdētājs, aicinot rūpīgi izraudzīties savas valsts likteņa lēmējus. 


Salidojumā nolasīja Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa un Latvijas Republikas Ministru prezidenta Māra Kučinska apsveikumus. 


R.Vējoņa apsveikumā sacīts arī tā: "Ir svarīgi pieminēt un godināt no komunistiskā režīma cietušo cilvēku piemiņu, lai mācītos no pagātnes notikumiem un nostiprinātu apņemšanos darīt visu, kas ir mūsu spēkos, lai šādi notikumi nekad vairs neatkārtotos. Pret mūsu valsti un tautu vērsto komunistiskā režīma represiju mērķis bija salauzt un pakļaut. Vardarbīgi tika mainīta kultūra un valoda, valsts politiskā iekārta, tradīcijas un cilvēku ierastais dzīves ritms."


Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece atzina: "Godātie represētie! Katru reizi, kad mēs tiekamies, es no sirds apbrīnoju jūsu gaišumu, jūsu veselīgo optimismu un arī šo mazo humora dzirksti, ar kuru jūs raugāties nākotnē. Jūs nekad negaužaties, nesūrojaties par savu smago likteni, par to, ko jums ir nācies piedzīvot. Jūs runājat mazāk par sevi, bet vairāk par mums visiem kopā. Par sabiedrību, par valsti, par nākotni, par to, kā mēs visi dzīvosim."


I.Mūrniece uzteica arī politiski represētos kā virzītājspēku daudzām idejām, neļaujot nostumt malā sabiedrībai svarīgus jautājumus. Piemēram, tādus kā Okupācijas muzeja pārbūve un čekas maisi


Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš uzsvēra: "Man ir ļoti liels lepnums, ka Ikšķiles novadā jūs esat atraduši šo vietu, kur pulcēties, kavēties savā atmiņu kamola tīšanā, un šis pasākums notiek 20. reizi, […] un tas ir bijis visas reizes Ikšķilē. Tas ir mums ļoti liels, liels lepnums."


I.Trapiņš minēja, ka Ikšķiles novads nekad nav bijis rajona centrs, tādēļ infrastruktūra šeit tiek radīta no jauna, lai novads būtu pašpietiekams un labi attīstīts. Iedzīvotāju skaits aug, ir uzbūvēta jauna sākumskola 450 bērniem, ir jauna pirmsskolas izglītības iestāde, kas atrisina bērnudārzu rindu jautājumu novadā.


Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis aicināja stāvēt sardzē par Latvijas nākotni, par tās brīvību un neatkarību, lai neviens vairs neuzdrošinātos to apšaubīt vai – ļaunākajā gadījumā – vērsties pret to ar militāru spēku. 


"Latvija bija aizsargāta, ir aizsargāta un būs aizsargāta!" – tā aizsardzības ministrs. 


Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete minēja kādu nozīmīgu datumu. 20.augustā ir šķērsots izšķirīgs laika brīdis – bija pagājis vienāds dienu skaits, ko esam pavadījuši brīvībā un nebrīvībā – 18 218 dienas. 


"Šodien, 25.augustā, mums jau ir par 5 neatkarības dienām vairāk! Un ar to es mūs visus apsveicu un es ceru, ka šis skaitlis ar katru gadu arvien augs un augs, līdz sasniegs bezgalību," teica S.Kalniete. 


Klātesošos uzrunāja arī citi Latvijas Politiski represēto 20. salidojuma dalībnieki un viesi. 


Latvijas politiski represēto 20. salidojuma dalībnieku aicinājumu nolasīja Latvijas Politiski represēto apvienības valdes loceklis Pēteris Simsons. Aicinājuma sākumā teikts: "Mēs iestājamies par sociāli labvēlīgu, uz kristīgo morāli balstītu nacionālu valsti. Mūsu sapnis 50 gadu garumā – atgūt savu neatkarīgo Latviju, kādu to atcerējāmies no savas bērnības, šķita piepildāmies 1990.gada 4.maijā un 1991.gada 21.augustā. Latviešu tauta pirms 27 gadiem saņēma juridiski korekti atjaunotu un starptautiski atzītu Latvijas valsti, līdz ar tiesībām pašai brīvās un aizklātās vēlēšanās turpmāk lemt un noteikt tās nākotni."


Pasākumu ar Ikšķiles novada pašvaldības atbalstu organizēja biedrība "Latvijas politiski represēto apvienība".

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ikskile/42166

2018. gada 27. augustā, 08:18, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet