Atgriezties pie raksta

Ikšķiles vidusskolas skolēni mācās iepriecināt ar labdarību Foto

Ikšķiles vidusskolā veiksmīgi aizritējis pirmais sociālās uzņēmējdarbības mācību pasākums - labdarības tirdziņš "Sarkanbaltsarkans".

Tirdziņā ar savām ražotajām precēm un pakalpojumiem piedalījās 10. un 11. klašu skolēni, iepriekš sadaloties 12  grupās. Skolēni vispirms noteica savu mērķauditoriju un atbilstoši tai izvēlējās, ko piedāvāt. 


Piedāvātais produktu un pakalpojumu klāsts bija plašs. Tirdziņā tika piedāvāti dažādi ēdieni (kūciņas, atspirdzinoša limonāde, cepumi ar šokolādi, dzērveņu kūciņas, izsmalcinātas ruletes un klasiskās biezpiena bumbiņas), bija iespējams iegādāties pašu rokām darinātus sapņu ķērājus “Noķer sapni par Latviju”, smaržīgas ziepītes, romantiskus svečturus un ar mīlestību darinātas apsveikuma kartiņas, glīti noformētas sukādes, mazas medus burciņas. 


Tirdziņa apmeklētājiem tika piedāvāti arī skaistumkopšanas salona pakalpojumi – iespēja gan izmēģināt pašdarinātās avokado un kafijas sejas maskas, gan arī tās iegādāties.  


Apmeklētāji varēja piedalīties simtgades loterijā un laimēt galveno balvu - dažādus saldumus. Pasākumā piedalījās un skolēnus uzrunāja Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas pārstāve Renāte Mencendorfa.


Apmeklētājus priecēja gan radoši un oriģināli pārdomātas un iekārtotas tirdzniecības vietas, gan dažāda veida produktu un pakalpojumu virzīšana tirgus norises laikā. Skolēni izmantoja vizuālos uzskates materiālus, piemēroja dažāda veida atlaides saviem produktiem, bet kāds no tirgotājiem piesaistīja pircēju uzmanību, skanīgi dziedot ģitāras pavadījumā. 


Ko par šādu tirdziņu domā paši jaunieši? Vai viņiem šī pasākuma ideja patika? Vai viņiem bija viegli izvēlēties, ko ražot, piedāvāt? Kā viņi uzskata, vai skolas tirdziņā piedāvāto produkciju varētu piedāvāt arī plašākam klientu lokam, piemēram, Ikšķiles novada uzņēmēju organizētajā Ziemassvētku tirdziņā? Kā skolēniem šķiet, kas ir vienkāršāk – būt nodarbinātam kā algotam strādniekam vai mēģināt uzsākt savu biznesu pašam? Šos jautājumus pasākuma laikā noskaidroja žurnālistikas pulciņa dalībnieces, intervējot potenciālos uzņēmējus. 


Lūk, ieskats apkopotajās atbildēs. Vairums jauniešu atzīst, ka šāda veida pasākumā ir iespēja gūt praktisku pieredzi, izbaudīt pirmos soļus biznesa pasaulē, ko viņi vērtē augstāk nekā teorētisko zināšanu pārbaudi testa vai kādā citā veidā. 


Tomēr šāda veida pārbaude esot daudz komplicētāka un laikietilpīgāka. Uz jautājumu, vai bija viegli izvēlēties, ko piedāvāt, tika saņemtas visdažādākās atbildes. Daļa jauniešu atzīst, ka, izvēloties kā mērķauditoriju skolēnus, grūtības neesot nekādas, jo skolā vienmēr cieņā ir dažādi ēdieni, īpaši našķi. 


"Man šķiet, ka izvēlējāmies pareizo. Visņammīgāko," atbildēja, piemēram, 11.klases puiši, kuri pircējiem piedāvāja īpaši gardas ruletes. 


Lielākā daļa skolēnu uzskata, ka, nedaudz uzlabojot un piestrādājot pie sava šodienas piedāvājuma, varētu savu produkciju piedāvāt arī plašākam klientu lokam un ar to nopelnīt. Lai gan pārsvarā jaunieši atzīst, ka strādāt algotu darbu būtu daudz vienkāršāk, ir arī tādi, kas nākotnē labprāt mēģinātu uzsākt kaut ko savu. Lai izdodas! 


Visa pasākuma laikā ietirgotā nauda tiks nodota Ikšķiles novada pašvaldības sociālajam dienestam Ziemassvētku paciņu iegādei trūcīgajiem novada iedzīvotājiem. Pēc pirmajām aplēsēm tie ir aptuveni 32 EUR. Summa vēl tiks precizēta. 


Sava darba pašvērtējumā skolēni analizējuši savus sasniegumus un kļūdas, aprēķinājuši piedāvāto preču un pakalpojumu pašizmaksu, norādījuši nulles punktu un peļņu vai zaudējumus. Vairākas atskaites rotā pašu grupu dalībnieku smaidošās sejas vai piedāvātās produkcijas fotogrāfijas.


Kāda skolēnu grupa savā atskaitē secina: "Ar vārdu "labdarība" mūsdienās bieži saprot tikai ziedojumu vākšanu, tomēr tas sevī ietver daudz vairāk. Tā ir prieka radīšana, atbalsts grūtā brīdī otram cilvēkam. Tieši tādēļ arī mēs ar mīlestību pašu rokām ievāktās, gatavotās lietiņas, par kurām esam nopelnījuši līdzekļus, esam gatavi ziedot labdarībai." 

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ikskile/42782

2018. gada 23. novembrī, 07:57, Ikšķiles novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet