Atgriezties pie raksta

Ikšķiles "Saulesmeitas" Latvijas svētkus svin Tartu Foto

Folkloras draugu kopa "Saulesmeitas" šajā Mārtiņdienā un Lāčplēša dienā viesojās un koncertēja Igaunijas studentu pilsētā Tartu, uz kuru "Saulesmeitas" uzaicināja Tartu Latviešu biedrība, informē kopas "Saulesmeitas" dalībniece Laima Čakste – Ozolniece.

Tieši Tartu ir saistīta gan ar jaunlatviešiem, gan latviešu strēlniekiem, kā arī Kurzemes bēgļiem. Pilsētas Rādi kapos savus atdusas vietu radis arī pirmo triju Latviešu Dziesmu svētku virsdriģents Indriķis Zīle.


Pirmais "Saulesmeitu" koncerts izskanēja jaunajā Igaunijas Nacionālajā muzejā, kas jau otro gadu ir gan pašu igauņu, gan ārvalstu, tajā skaitā Latvijas, tūristu apmeklētākā vieta. "Saulesmeitu" uzstāšanās priecēja ne tikai koncerta viesus, bet atklāja arī Daces Dēliņas – Lipskas izsādi "Saucējas", kurā atspoguļots Igaunijas salu kultūrā gūtais iespaids. Pēc uzstāšanās visi klātesošie tika cienāti ar torti Latvijas karoga krāsas, ko bija sarūpējusi Tartu Latviešu biedrība.


"Saulesmeitas" Tartu ciemošanās laikā apmeklēja arī citus pilsētas muzejus, kā piemēram, Dziesmu svētku muzeju, kas atgādina arī mūsu pašu Dziesmu svētku tradīcijas sākotni. Lai arī Vispārējie Igaunijas dziesmu svētki notika četrus gadus agrāk nekā pie mums (1869), tomēr paši igauņi atzīst, ka daudzas idejas smēlušies tieši no latviešiem.


Dziesma no Daugavas krastiem "Saulesmeitu" izpildījumā kuplināja arī Lāčplēša dienas svinīgo brīdi Uus-Jaani kapos, kuros apbedīti 180 latviešu strēlnieki un 90 Kurzemes bēgļi. Piemiņas pasākumā piedalījās arī Latvijas vēstnieks Raimonds Jansons, kurš savā runā uzsvēra mūsu tautu kopīgās pagātnes lappuses brīvības cīņās. Padomju varai nelabvēlīgo pieminekli izdevies nosargāt, ieaudzējot to krūmos, savukārt Tartu Latviešu biedrības priekšsēdētāja Ilze Salnāja-Värv akcentēja, ka latviešu piemiņas vietu sakopšanu Igaunijas teritorijā uzsācis Andris Grūtups ar domubiedriem.


Tartu – jaunības pilsēta vienmēr valdzina ar savu mieru un kultūru gan miesai, gan garam. Atceroties saulaino dienu siltumu  brīnišķīgajā vasaras ceļojumā uz festivālu Horvātijā, relaksējāmies arī Tartu jaunajā SPA kompleksa pirtīs. Ar padarītu svētīga darba sajūtu, lieliskām emocijām, atgriezāmies mājās ar domu, ka šī saikne ar Tartu turpināsies.


Īpašu paldies vēlamies teikt mūsu folkloras draugu kopas "Saulesmeitas" vadītajai Līgai Dziedātājai par koncertbraucienu organizēšanu un iespēju iepazīt citu tautu kultūras, kā arī par Ikšķiles vārda nešanu un popularizēšanu kā ārvalstīs, tā citviet Latvijā.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ikskile/42789

2018. gada 23. novembrī, 17:49, Ikšķiles novada jaunumi
www.ikskile.lv

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet