Ogrenet
Atgriezties pie raksta

Daugavā ielaiž Tomē audzētus zandarta mazuļus Foto

Jūlijā akciju sabiedrība "Latvenergo", veicot zivju resursu atjaunošanas pasākumus, Rīgas HES ūdenskrātuvē ielaida vairākus tūkstošus zandartu mazuļu, kas izaudzēti zinātniskā institūta "BIOR" Tomes zivjaudzētavā.

20.jūlijā Daugavas HES ūdenskrātuvē ielaisti 55 tūkstoši, bet līdz jūlija beigām paredzēts ielaist kopskaitā 250 tūkstošus zandartu mazuļu.


Zandarts ir viena no Latvijā iecienītākajām zivīm. Tā ir asaru dzimtas saldūdens zivs ar slaidu, no sāniem nedaudz saplacinātu ķermeni. Sastopams Baltijas jūras piekrastē un līčos, kā arī upēs un ezeros, kuri savienojas ar jūru, patīk dziļi ūdeņi. Zandartu mazuļus izaudzē Tomes zivjaudzētavas dīķos, kur tos pavasarī ielaida kā kāpurus. Zandarta mazuļa svars ir vidēji 1.1 grams.


Šogad Daugavas baseina ūdenstilpēs kopumā būs ielaisti vairāk nekā 6 300 000 dažādu sugu zivju mazuļu un kāpuru. Akcija sākās aprīļa beigās un maija sākumā, kad Daugavā pie Mangaļsalas notika lašu un taimiņu mazuļu ielaišana. Aprīlī un maijā izlaida līdaku kāpurus, maijā un jūnijā – nēģu kāpurus, savukārt tagad ir pienākusi kārta zandartu mazuļu izlaišanai. 


AS "Latvenergo" ir svarīga gan videi draudzīga elektroenerģijas ražošana hidroelektrostacijās, gan vienlaikus arī apkārtējās vides un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana. Latvenergo koncerna zivju resursu aizsardzības un pavairošanas pasākumos ikviens solis ir vērsts uz videi draudzīgām rīcībām ciešā sadarbībā ar zinātnisko institūtu "BIOR", veicot gan zivju mazuļu izaudzēšanu un izlaišanu Daugavas baseina ūdenstilpēs, gan realizējot citas aktivitātes. 


Katru gadu zinātniski pamatotā sugu sastāvā un skaitliskā apjomā Daugavā un tās baseina ūdenstilpēs notiek zivju mazuļu un kāpuru izlaišana. Zivju resursu pavairošanu Daugavā un tās baseina ūdenstilpēs atbilstoši normatīvajiem aktiem veic z/i "BIOR", pamatojoties uz AS "Latvenergo" saimnieciskās darbības rezultātā zivju resursiem nodarīto zaudējumu ekspertīzi un sniedzot slēdzienu par to, kādi kompensācijas pasākumi ir veicami, lai nodrošinātu zivju resursu daudzveidību. Savukārt Valsts vides dienests, pamatojoties uz minēto ekspertīzi, pieņem lēmumu par kompensācijas apmēru un veidu. 


AS "Latvenergo" ikgadējā kompensācijas summa zivju resursu atjaunošanas programmā ir vairāk nekā viens miljons eiro. 


Jau ziņots, ka 2017.gada pavasarī AS "Latvenergo" sadarbībā ar biedrību "Mēs zivīm" izvietoja 400 mākslīgo zivju nārsta ligzdu Daugavā pie Kaibalas un Ikšķiles, kas ir papildus atbalstīta iniciatīva zivju resursu atjaunošanas programmas ietvaros. Šogad mākslīgajās zivju nārsta ligzdās Daugavā bija ļoti veiksmīgs nārsts, tādējādi apstiprinot, ka vides pasākums  bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai ir bijis veiksmīgs. 


Maijā AS "Latvenergo" sāka jaunu ilgtermiņa projektu Vedzes upes tīrīšanu, lai izpētītu zivju nārstošanas iespējas Daugavas baseina upēs plašāk. Iesaistot zinātniekus, biedrību "Mēs zivīm" un Ogres novada pašvaldību, sākta mazas upes tīrīšana no sakritušiem kokiem un bebru dambjiem, tālāk veicot izpēti par zivju populācijas migrēšanas ceļiem un iedzīvošanos pēc zivju mazuļu ielaišanas. 20.maijā noritēja pirmā talka Vedzes upes tīrīšanas projektā, kas iekļaujas "Latvenergo" koncerna ceļotājzivju populācijas atjaunošanas Daugavā izpētē.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/kegums/39253

2017. gada 23. jūlijā, 23:55, Ķeguma novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Žanis • 2017. gada 23. decembrī, 09:23
Pie kaibalas ierīkoja nārsta ligzdas, tie paši kas saliek krustām šķērsām pa astoņi murdi sabāž pāri ka neviena maile garām netiek, ataudzē priekš sevis zivis uz latvenergo rēķina, super..... Cūkas un batonu spraudēji.
>PIP • 2017. gada 28. jūlijā, 20:22
PIP=Iveta ŪŪŪŪŪŪŪŪŪŪŪŪŪŪŪŪ! O,yes!
PIP • 2017. gada 27. jūlijā, 22:32
NEDIRSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS NU NAV TAA

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet