Atgriezties pie raksta

Folkloras kopa "Graudi" Meteņus svin Vecumniekos Foto

15.februārī Tomes Tautas nama folkloras kopa "Graudi" devās tālākā ceļā uz Vecumnieku novadu, lai svinētu Meteņus kuplākā pulkā.

Agrā rītā iebraucām Vecumnieku tirgus placī novērtēt Zemgales lauku labumus. Sapirkušies, parunājuši un sadancojuši ar čaklajiem saimniekiem un saimniecēm, devāmies uz Valles pagasta "Abiķu" mājām. Tur satikāmies ar atraktīvām Latgales folkloras kopas "Ūzuleņi" sievām.


"Abiķu" saimnieki uzņēma savā sētā visus maskās tērpušos dalībniekus. Kopā veicām Meteņdienas rituālus, dziedājām, dancojām, dzinām kurmjus, darījām visu, lai šogad padotos raža, lai labi augtu lopi, lai iecerētais piepildītos. Mājas saimnieki novērtēja tradicionālā rituāla spēku un cienāja mūs ar meteņputru, pīrāgiem un gardiem dzērieniem. Maskotie dalībnieki atvadījās un devās tālāk, bet iekustinātā prieka enerģija palika sētā un cilvēku sirdīs.


Uz Meteņsvētkiem bija ieradušās deviņas folkloras kopas – gan no Zemgales pagastiem, gan arī no citiem Latvijas novadiem un Lietuvas. Jau priekšpusdienā Vecumnieku kultūras namā ikvienam tika dota iespēja pagatavot sev Meteņu masku, lai piedalītos maskotajā gājienā.


Maskotie gājieni parāda maskošanās tradīcijas nianses, izraisa interesi skatītājos, rada prieku un rosina vēlmi piedalīties, lai izbaudītu sajūtas. Tas ir mūsu nemateriālais kultūras mantojums, kas jāsaglabā.


Gājiens noslēdzās Jaunā ezera krastā, kur notika kopīga Meteņu svinēšana. Folkloras kopas priecēja svētku viesus ar dziesmām, rotaļām un dančiem. Pasākuma dalībnieki varēja piedalīties dažādās jautrās atrakcijās – naglu sišanā, maisos lēkšanā, pogu ķeršanā, izjādēs ar zirgiem. Svinību noslēgumā visi vērojām ugunsšovu un salmu bumbas aizdedzināšanu, simboliski atvadoties no ziemas tumšā laika.


Cienājāmies ar Vecmuižas putru un novēlējām viens otram labu jauno saimniecisko gadu. 


Dace Priedoliņa, Tomes Tautas nama folkloras kopa "Graudi" vadītāja

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/kegums/46212

29. februārī, 14:42, Ķeguma novada jaunumi
www.kegumanovads.lv

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet