Atgriezties pie raksta

Rembates parku sagaida ievērojamas pārmaiņas Foto

Šodien, 19.februārī, kultūras namā "Lielvārde" Latvijas Mākslas akadēmijas vides mākslas pedagogi un studenti prezentēja piecas Rembates parka labiekārtošanas koncepcijas, kas tapušas sadarbībā ar Lielvārdes pašvaldību.

Lielvārdes novada domes priekšsēdētājs Aivars Troska, atklājot pasākumu, sacīja, ka šis ir vēl nebijis notikums novada vēsturē. Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) 3.kursa studentiem mācību ietvaros tika uzticēts rast vīziju, kā viņi redz Rembates parka pārmaiņas, saistot to ar Lielvārdi, tās slaveno jostu, zīmēm un vēsturi. Uzdevums nebūt nebija viegls, jo, kā atzina paši jaunieši, nevienam no viņiem pirms tam nav bijusi saistība ar Lielvārdi – tātad, pilnīgi svaigs un neitrāls skatījums.


Lielvārde un Rembates parka attīstības vīzija tika prezentēta arīdzan lielākās Ziemeļvalstu mēbeļu un gaismas ķermeņu meses jauno dizaineru izstādē Zviedrijā. Gan darbu tapšanas procesu, gan arī to atrādīšanu plašākai publikai kontrolēja un kūrēja asociētais profesors Juris Krūmiņš un docente, arhitekte Sandra Levāne.


Lielvārdes novada pašvaldības Kultūras darba vadītāja Dace Jansone: "Patiešām neticēju, ka šī diena pienāks. Lielvārdē ir gana daudz traku cilvēku, kuri vēlas kaut ko izdarīt savā pilsētā, novadā un iedzīvotāju labā". Tieši Jansones kundze pērnā gada augustā uzdrīkstējusies uzrunāt LMA un izklāstīt ideju par studentu piesaisti toreiz vēl īpašu Lielvārdes solu izveidei. Tomēr ideja neviļus kļuva plaša, vērienīga un Rembates parku visaptveroša. Jau septembrī studenti pedagogu pavadībā viesojās Lielvārdē, un drīz vien tapa arī pirmie kursa darbi, kas veiksmīgi tika aizstāvēti. "Kad viņi aizstāvēja savus darbus, tas viss likās neticami. Nodomāju, ka tādus darbus var izveidot tikai augsta līmeņa profesionāļi, bet, redziet, tā nemaz nav."


LMA pasniedzējs Juris Krūmiņš sacīja, ka darbu tapšanas laikā viņi gana spēcīgi iedziļinājušies Lielvārdes vēsturē, arī iepazīšanās ar novada iedzīvotājiem izrādījusies pārsteidzoša. "Arī mūs pārsteidza lielvārdiešu pietāte un cieņa pret Lielvārdi, pret vēsturi, pret saknēm, ko mēs vēlāk izmantojām darbā. Pret mums uzlikto pienākumu mēs izturējāmies ar vislielāko nopietnību."


Trīs viesošanās reizēs LMA grupa skatījās un pētīja, kā cilvēki pielieto parka sniegtās priekšrocības un pieejamo infrastruktūru. Izmantojot iegūto un redzēto, studenti centās to visu iekļaut savās parka attīstības vīzijās.


Rembates parka labiekārtošanas koncepcijas pedagogu vadībā veidojuši LMA Dizaina nodaļas Vides mākslas apakšnozares 3.kursa studenti Inga Insberga, Krišjānis Majevskis, Anna Pantejeva, Ieva Petkune un Karīna Sidorova.


Darbi kultūras namā Lielvārde būs skatāmi līdz marta vidum, un par tiem uz vietas ir iespējams arī nobalsot. Trīs labākie un tīkamākie darbi varētu spert solīti tuvāk to īstenošanai dabā. Svarīgs ir pēc iespējas lielāks sabiedrības viedoklis.


Informācijai
Lielvārde, būdama viena no senākajām Vidzemes pilsētām Daugavas krastā, 52 km attālumā no Rīgas, Baltijas mērogā ir plaši pazīstama ar tās vēsturiskajiem simboliem un zīmēm. Tā ir vieta, kas bijusi iedvesmas avots Latvijas nacionālā eposa "Lāčplēsis" (1888) autoram Andrejam Pumpuram un no kuras cēlusies Lielvārdes josta – nacionālās identitātes simbols, ko godā tur ikviens latvietis un kas dāvājusi radošas ierosmes neskaitāmiem māksliniekiem un folkloristiem.


Projekta idejiskajam kodolam balstoties Lielvārdes kultūrvēsturiskajās saknēs, studentu mērķis bija ar Rembates parka jauno vizuālo veidolu akcentēt vietējo identitāti un pilsētainavā saglabāt lauku videi raksturīgo dabiskumu un neskartību. 2013.gada rudens un ziemas mēnešos veiktais pētnieciskais un radošais darbs vainagojies ar piecām unikālām vides dizaina koncepcijām un funkcionāliem parka teritorijas labiekārtošanas risinājumiem.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/27339

2014. gada 19. februārī, 19:22, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

cukurs • 2014. gada 20. februārī, 11:23
butu labak majas nosiltinajusi

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet