Atgriezties pie raksta

Lielvārdieši atzīmē Gunāra Priedes 90 gadu jubileju Foto

Sestdien un svētdien kultūras namā "Lielvārde" norisinās Gunāra Priedes Teātra festivāls "Pie mums martā", kas veltīts dramaturga 90.dzimšanas dienai.

Festivāls sākās sestdien ar piemiņas brīdi Lielvārdes Lāčplēša kapos, kur atdusas Gunārs Priede. Pēc tam visi pulcējās kultūras namā "Lielvārde", kur notika festivāla svinīgā atklāšana.


"Jau sesto reizi mēs martā ik pēc diviem gadiem tiekamies Lielvārdē, lai godinātu dramaturgu Gunāru Priedi un priecātos teātra ritmos," festivāla atklāšanā teica Lielvārdes Tautas teātra režisors Kārlis Lišmanis, kurš ir viens no šī festivāla idejas autoriem.


Festivāls balstās uz trim stūrakmeņiem – pūpoliem, jo ir marts, Gunārs Priede ir dzimis martā, un manteļskursteni, kas ir Lielvārdes Tautas teātra pamatvērtība. Ar lugu "Centrifūga", kurā attēlotājā  mājā bija iebūvēts manteļskurstenis, teātris izpelnījās  godpilno Tautas teātra nosaukumu. Māja var sabrukt, bet manteļskurstenis paliek….


Festivāla dalībniekus un skatītājus uzrunāja Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja Santa Ločmele: "Esam raduši Lielvārdi dēvēt par latvju zīmju, eposa, teiku, dziedošo un dejojošo novadu, bet Lielvārde jāsauc arī par teātra novadu, jo teātra spēlēšanas pirmsākumi te meklējami jau pirms 145 gadiem. Lielvārdes Tautas teātris šogad svinēs 30 gadu jubileju. Nedrīkstam aizmirst arī Lielvārdes jauniešu teātra studiju "Degsme" un Lielvārdes vidusskolas teātra grupu "Bumbulis" . Īpaši būtu jāuzteic Lielvārdes Pensionāru biedrības teātris "Paši" Skaidrītes Tilakas vadībā. Teātru kustība Lielvārdē ir ļoti plaša. Pateicoties teātra entuziastei Dzidrai Bļodonei, Lielvārdē ienācis dramaturgs Gunārs Priede. Mēs esam laimīgi, ka Gunārs Priede atstājis mums paliekošas vērtības. "


Domes priekšsēdētāja un viņas vietniece Vita Volante sveica Dzidru Bļodoni, Lielvārdes novada teātru režisorus – Skaidrīti Tilaku, Aiju Krompāni un Kārli Lišmani, kuru izrādes skatītāji varēja novērtēt jau festivāla pirmajā dienā.


Šogad festivālā kopumā tiks izrādītas deviņas latviešu dramaturgu izrādes. Lielvārdi pārstāv Lielvārdes Tautas teātris ar izrādi "Saniknotā slieka" (režisors Kārlis Lišmani) , Lielvārdes jauniešu teātra studija "Degsme" ar izrādi "Būda mežā" (režisore Aija Krompāne) un Lielvārdes Pensionāru biedrības teātris "Paši" ar Mārtiņa Zīverta izrādi "Tīreļpurvs" (režisore Skaidrīte Tilaka).


Festivāla atklāšanā piedalījās teātra zinātniece Ieva Struka, kura ir Gunāra Priedes Kopoto rakstu "Gunāra Priedes dzīve un darbi", kas iznākuši piecos sējumos, sastādītāja. Ieva Struka par nozīmīgo ieguldījumu Latvijas un Lielvārdes novada kultūras vēsturē no režisores Skaidrīte Tilakas saņēma simbolisku balvu "Kilograms kultūras" nominācijā "Kultūras mantojums", ko viņai šoreiz nepiešķīra vis konkursa žūrija, bet gan lielvārdieši. "Esmu pārliecināta, ka grāmatu draugi un lielvārdieši ir vienisprātis, ka šī balva pienākas Ievai," teica S.Tilaka.


Arī režisors Jānis Streičs, kurš kopā ar režisoru un dramaturgu Jāni Jurkānu un scenogrāfi Taigu Klavišķi, darbojās festivāla žūrijā, uzsvēra, ka Gunāra Priedes Kopoto rakstu iznākšana ir nozīmīgs devums Latvijai.


"Latvijā vispirms bija teātris, un tikai tad tika dibināta valsts. Kamēr Latvijā būs teātris, tikmēr būs Latvijas valsts," sacīja J.Streičs.


Svētdien festivāls turpināsies. Izrāžu sākums plkst.11.30.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/41054

2018. gada 17. martā, 21:26, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

skatītāja visās izrādēs • 2018. gada 19. martā, 22:38
tiešām malači Kārlis un -tā sacīt-viņa komanda uz šo brīdi. labas izrādes-sevišķi Limbažu Tautas teātris un paši; visas trīs blices ;Tautas teātris, senioru izrāde un jaunieši. Aktuāli, rosinoši, izglītojoši un meistarīgi. Paldies! Arī ekspertu trio bija kā tādi īsteni kino personāži- kolorīti un talantīgi, visnotaļ arī asprātīgi un labestīgi.
skatītāja visās izrādēs • 2018. gada 19. martā, 22:36
tiešām malači Kārlis un -tā sacīt-viņa komanda uz šo brīdi. labas izrādes-sevišķi Limbažu Tautas teātris un paši; visas trīs blices ;Tautas teātris, senioru izrāde un jaunieši. Aktuāli, rosinoši, izglītojoši un meistarīgi. Paldies! Arī ekspertu trio bija kā tādi īsteni kino personāži- kolorīti un talantīgi, visnotaļ arī asprātīgi un labestīgi.
> laimīgā • 2018. gada 19. martā, 10:20
Nu ja, biznesa lēdiju laime ir naudas skaitīšanā.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet