Atgriezties pie raksta

Lielvārdes novada Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu veltījums Latvijai Foto

Otrajās Lieldienās Lielvārdes novada Kultūras centrā norisinājās Lielvārdes novada Mūzikas un mākslas skolas pasākums "Rakstu rakstus izrakstīju, rotā", kas veltīts Latvijas simtgadei.

Apmeklētāji varēja iepazīties ar Lielvārdes novada Mūzikas un mākslas skolas Mākslas nodaļas audzēkņu darbu izstādi, kuru veidojuši audzēkņi no Lielvārdes, Lēdmanes un Jumpravas skolotāju Gintas Volkas, Kristīnes Kļavas, Ilzes Cābes, Ievas Jaundalderes, Baibas Astras un Rūtas Dimdiņas vadībā.


"Mēs lepojamies ar dziesmas mīlestību un raito dejas soli, ar bagāto latviešu tautas dziesmu pūru. Šobrīd arvien vairāk latviešu vēlas katrs savu tautas tērpu. Gatavojot šo izstādi un pētot tautas tērpus, ar audzēkņiem sapratām, ka izvēle ir tik milzīga, ka var apjukt. Vidzeme, Zemgale, Kurzeme, Latgale – četri vēsturiskie novadi, kas atrodas cieši līdzās, bet tajā pašā laikā tik ļoti atšķirīgi gan valodā, gan temperamentā, gan dzīvesveidā, kas arī nosaka krāsas tautas tērpos. Tautas tērpi nav tikai brunči, vestes un blūzes, tajos ietilpst arī galvas rotas, rotas lietas, ko mēs mēģinājām izpētīt. Izstādē redzami arī etnogrāfiskie raksti, kas ir tautas tērpu neatņemam sastāvdaļa, dažādās izpausmēs - gan saktās, gan keramikas traukos. Etnogrāfiskie raksti iestrādāti pat zirgu pavadā. Tas liecina, ka mūsu senči ļoti nopietni izturējušies pret kultūrvēsturisko mantojumu un tā kopšanu," izstādes atklāšanā sacīja Lielvārdes novada Mūzikas un mākslas skolas pedagoģe Ilze Cābe.


Kā atklāja I.Cābe, veikts apjomīgs pētnieciskais darbs, kurā piedalījās visi, pat vismazākie, Lielvārdes novada Mūzikas un mākslas skolas Mākslas nodaļas audzēkņi. 


Arī koncertā, kurā ar muzikāliem priekšnesumiem  klausītājus iepriecināja Mūzikas nodaļas Kokļu ansamblis, Kora klases dziedātāji un instrumentālisti, izskanēja katram vēsturiskajam novadam raksturīgās tautas dziesmas, tajā skaitā arī populārā tautas  dziesma Jāņa Cimzes apdarē "Teici, teici valodiņa". Gatavoties Latvijas simtgades pasākumiem, Lielvārdes novada Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi uzzināja, ka šīs dziesmas vārdu autors Jānis Neilands no 1867. līdz 1871.gadam strādājis par mācītāja palīgu Lielvārdē un Lieljumpravā, tā paplašinot savas zināšanas par Lielvārdes novada vēsturi. 


Pēc izstādes atklāšanas un koncerta pasākuma dalībnieki kopā ar Lielvārdes novada Kultūras centra folkloras kopu "Josta" varēja iet rotaļās un apgūt jaunus dejas soļus. Savukārt radošajās darbnīcās, ko vadīja Mākslas nodaļas pedagogi un audzēkņi, varēja izgatavot kādu piemiņas lietiņu – magnētiņus, atslēgu piekariņus, svētku karodziņus, rokassprādzes, grāmatzīmes - ar tautiskiem elementiem un etnogrāfiskiem rakstiem no šī pasākuma.


Šajā mācību gadā Lielvārdes novada Mūzikas un mākslas skolā izveidots pasākumu cikls "Latvijai – 100". Pasākumu cikls iecerēts četrās daļās "Ziema", "Pavasaris", "Vasara", "Rudens". Jau aizvadīti cikla pirmās daļas "Ziema" pasākumi "Kad Dievs dzied manā dvēselē", kas notika Lielvārdes novada dievnamos. 2.aprīlī ar pasākumu "Rakstu rakstus izrakstīju, rotā" Lielvārdes novada Kultūras centrā aizsākās cikla otrā daļa "Pavasaris". Šāds pats pasākums plānots 20.aprīlī Lēdmanē, Ģimenes un izglītības centrā "Aivas", un 3.maijā Jumpravas Kultūras namā.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/41169

2018. gada 2. aprīlī, 22:52, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet