Atgriezties pie raksta

Lielvārdē godina apvidus tautastērpus Foto

Lielvārdes novada Kultūras centrā Latvijas valsts simtgades svinību ietvaros notika biedrības "Lāčplēsis dejo" organizētā projekta noslēguma pasākums "Lielvārdes apvidus tautastērpu godināšanas svētki" .

Tautastērpu godināšanas svētku ieskaņā tika atklāta Lielvārdes apvidus tautastērpiem veltītā izstāde, kurā varēja aplūkot tautastērpus no lielvārdiešu pūra lādēm un Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja krājumiem. Turpat notika arī radošās darbnīcas, kur varēja iepazīt un izmēģināt jostu darināšanu dažādās tehnikās, cimdu un zeķu adīšanu un Lielvārdes zīļu vainaga darināšanu.


"Tautas tērps ir mūsu kultūras mantojuma ļoti nozīmīga sastāvdaļa. Šis pasākums ir īpašs ar to, ka arī mūsu paaudze dod savu artavu, lai Lielvārdes tautastērps saglabātos, lai mēs to nodotu tālāk nākamajām paaudzēm. Īpašs ar to,  ka mūsu dejotāji, mūsu novadnieki ne tikai uzvelk tautastērpu Dziesmu un deju svētkos, dejojot neskaitāmos tautas deju koncertos, bet projekta ietvaros veica arī apjomīgu izpētes darbu, kas būs nozīmīgs pienesums arī Latvijas simtgades kontekstā," projekta noslēguma pasākumā teica Lielvārdes novada domes priekšsēdētājas vietniece Vita Volante.


Svētkus tautastērpam organizēja biedrība "Lāčplēsis dejo" kā noslēgumu projektam "Etnogrāfisku Lielvārdes novada tautas tērpu iegāde kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai un sabiedrisko aktivitāšu dažādošanai". 


Projekta īstenotāji izpētījuši, sagatavojuši un izdevuši brošūru "Lielvārdes apvidus godu tautastērpi 19.gadsimtā". Lai ar šo informāciju varētu iepazīties visi Lielvārdes novada iedzīvotāji, biedrības "Lāčplēsis dejo" valdes loceklis un deju kolektīva "Lāčplēsis" prezidents Ainārs Bajinskis dāvināja izdevuma eksemplāru katrai novada bibliotēkai. 


"Veicot izpēti, mēs arī apjautām, ka nebūt nezinām visu par Lielvārdes tautastērpu. Izrādījās, ka arī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā nav pilnīgas informācijas par Lielvārdes tautastērpu. Līdz ar to mēs sapratām, ka tas darbs, ko mēs darām, ir ļoti svarīgs, jo mēs ne tikai uzšuvām savam kolektīvam tērpus, bet arī informējam sabiedrību par Lielvārdes tautastērpu," atklāja A.Bajinskis.


Projekts tika īstenots Publisko un privāto partnerattiecību biedrības "Zied zeme" Sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģijas 2015-2020 ietvaros. Pateicoties dalībai projektā, vidējās paaudzes deju kolektīvs "Lāčplēsis" tika arī pie jauniem tērpiem. Pilnībā iegādāta vīriešu tērpu kārta - vestes, pusgarie svārki, ratenes (galvassegas), jostas, sievām – aubes, kreklu saktiņas. Jaunos tērpus varējām redzēt arī Tautastērpu godināšanas koncertā.


Pasākuma kulminācija bija Lielvārdes apvidus tautastērpu skate. Skates laikā tika prezentēti sievu tērpu kārtās sastopamie tik ļoti atšķirīgie Lielvārdes apgabala ņieburbrunču un brunču rūtojumi.


Lielvārdes tautastērpus demonstrēja dejotāji, dziedātāji un lielvārdietes - Jolanta Zarāne, Juta Dzene, Baiba Tūtāne, Anda Potašova. Tautastērpi no privātajām kolekcijām ir pašu darināti vai arī no iepriekšējām paaudzēm saglabāti.


Sakot paldies visiem projektā iesaistītajiem, Lielvārdes novada Kultūras centra vadītāja Iveta Bule teica:"Tautas tērps ceļ mūsu pašapziņu, mūsu tautas identitātes apzināšanos par to, kas mēs esam, gribam un varam būt. Kad es uzvelku tautastērpu, es jūtos kā karaliene. Mans novēlējums visiem šajā Latvijas simtgades gadā justies kā karaļiem un karalienēm un godam valkāt savu tautas tērpu. Nesiet godam Lielvārdes vārdu Latvijā un pasaulē!"

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/41233

2018. gada 10. aprīlī, 14:06, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

? • 2018. gada 11. aprīlī, 08:20
Kur tad Santa, ka neredz pozējam? Ex biznesmenēm tautas tērpi neinteresē?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet