Atgriezties pie raksta

Lielvārdē apskatāma unikāla izstāde "Stāstu sega Latvijai" Foto

Lielvārdes novads ir viens no nedaudzajiem, kas piedāvā izdevību iepazīties ar vērienīgo ceļojošo projektu "Stāstu sega Latvijai", kas ir ārzemēs dzīvojošo tautiešu veltījums Latvijai.  

13.aprīlī Lielvārdes novada Kultūras centrā notika izstādes svinīgā atklāšana.


"Aptuveni pirms diviem gadiem muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" aicināja ārzemēs dzīvojošos tautiešus piedalīties šajā projektā. Mēs Latvijā varam katru dienu kaut ko savai dzimtenei simtgadē dāvināt – pa labam darbam, pa labai domai. Savukārt cilvēkiem ārpus Latvijas - Venecuēlā vai Taizemē – nekas neliecina, ka Latvija gatavojas simtgades svinībām. Šī projekta ietvaros katrs cilvēks varēja iegremdēties savās domās un izvērtēt, kas viņam ir Latvija,  un ietērpt to stāstā kopā ar savu darbu. Šī stāstu sega būtībā ir atmiņas, cilvēku labās domas, kas ir ieliktas katrā šajā kvadrātiņā. Tas, ko jūs redzat segā, ir tikai viena daļa. Būtībā tā svarīgākā daļa ir mūsdienu tehnoloģiju sirdīs paslēpta. Lai izlasītu šos stāstus, būs nepieciešama visa diena," atklāja izstādes mākslinieciskā autore, tekstilmāksliniece Janta Meža.


Ar autoru stāstiem un vēlējumiem Latvijai var iepazīties digitālās ekspozīcijas daļā - datora ekrānā, uzspiežot uz sev interesējošā darba kvadrātiņa varēs uzzināt vairāk par autoru un iepazīties ar viņa stāstu.


Stāstu sega ir aptuveni 10 metru gara un 3 metrus augsta. Tā veidota no 1100 atsevišķiem tekstildarbiņiem – kvadrātiņiem. Sega tapusi Lielvārdē, un to darinājušas SIA "Linu māja" meistares.


"Latvijas simtgade ir svētki, kuri nav jāgaida, bet svētki, kuri jārada pašiem. Katrs var uzdot sev jautājumu - ko es varu sniegt Latvijai šajā gadā, nevis to, ko Latvija var dot man? Mums tā bija tā unikālā iespēja būt mazai daļiņai no šīs stāstu segas, piedalīties tās veidošanā. Paldies tiem, kas mūs uzaicināja piedalīties šajā projektā," teica Linu Mājas īpašniece Inese Delviņa.


Izstādes atklāšanā paldies tās veidotājiem un segas darinātājiem teica Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja vietniece Vita Volonte.


"Šī sega nes sevī milzīgu cilvēcisku enerģiju, milzīgu pozitīvu lādiņu. Katrā no šiem mazajiem kvadrātiņiem slēpjas katra tautieša ārzemēs bērnības atmiņas, mīlestība pret vecākiem, vecvecākiem, mūsu spēka zīmes, kas arī tautiešiem ārzemēs devušas spēku pārvarēt daudzus grūtus brīžus un sirdī vienmēr paturēt Latviju. Visi tie cilvēki, kas apvienojās šim kopīgajam darbam, manuprāt visā segas tapšanas procesā jutās ļoti vienoti. Mēs esam ļoti lepni un gandarīti par to, ka mūsu novada meistares ir pielikušas roku šīs segas tapšanā, un arī viņu labās domas un pozitīvā enerģija ir iestrādāta šajā segā,” sacīja V.Volonte.


Lielvārdes novada Kultūras centra direktore Iveta Bule atklāja: "Lielvārdes novadā, stāvot uz Latvijas simtgades sliekšņa, ir plānoti daudz un dažādi pasākumi, bet šis unikālais projekts ir ļoti iespaidīgs. Mēs kultūras centrā jūtamies ļoti pagodināti, ka esam vieni no pirmajiem, kas var uzņemt  izstādi  un iepazīties ar šiem unikālajiem stāstiem. Es sajūtu no šīs segas  ļoti nozīmīgu vēstījumu,  enerģiju, mīlestību. Šis darbs elpo, un tam ir sirdspuksti. Tātad dzīvs. Tas nozīmē, ka dzīvi būsim arī mēs."


Lielvārde ir ceturtais novads, kur apskatāma "Stāstu sega". Tā jau pabijusi Alūksnē, Madonā un Jēkabpilī. Katrā vietā izstāde atvērta divas nedēļas. XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku laikā izstāde būs apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Izstāde pa Latvijas novadiem ceļos līdz pat gada beigām, bet pēc tam nonāks idejas iniciatoru – muzeja un pētniecības centra "Latvieši pasaulē" krājumā.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/41273

2018. gada 14. aprīlī, 12:30, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

apmeklētāja • 2018. gada 16. aprīlī, 12:59
redzēju tikai fotogrāfijās, ko draugi atsūtīja. prieks par cilvēku ieguldīto darbu un dzimtenes mīlestību, kas staro no gabaliņiem! rūgtumu rada fakts, ka izstādes apskatīšanai ir ierobežota piekļuve. bijām ar ģimeni svētdien skatīties, bet netikām ielaisti, jo notika deju mēģinājums. skumji!
Aina Vītiņš-Kalns • 2018. gada 14. aprīlī, 23:13
Paldies čaklajām Lielvārdes šuvējām un visiem citiem kas ir veltījuši neskaitāmas stundas šim vienreizējam projektam. Es tagad varu sekot savam kvadrātiņam kā tas ceļo pa Latviju no pilsētas uz pilsētu. P.S. Man ir Lielvārdes tautas tērps, manuprāt vien no skaistākajiem... Vēlreiz paldies - Aina Vītiņš-Kalns
celis • 2018. gada 14. aprīlī, 18:35
žēl to darbu, kuri ir apakšējās rindās - tik zemu neesam paraduši liekties izstādēs; teorētiski var izgatavot mehānismu, kas ļauj visus darbus apskatīt ērti, bet kurš to darīs...?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet