Atgriezties pie raksta

Jānis Streičs ciemos pie lielvārdiešiem Foto

27.aprīlī Lielvārdes novada Kultūras centrā Lielvārdes pilsētas bibliotēka aicināja uz tikšanos ar latviešu kinorežisoru, aktieri, rakstnieku un gleznotāju Jāni Streiču. 

Atklājot pasākumu, Lielvārdes novada Kultūras centra pasākumu organizatore Dita Vīksna uzsvēra, ka šī ir ļoti īpaša tikšanās, jo ciemos ir izcilais režisors Jānis Streičs, kurš veidojis Latvijas kino fondu un bez kura filmām nav iedomājama Latvija.


Tā kā tikšanās norisinājās Bibliotēku nedēļas ietvaros, saruna ievirzījās ne tikai par kino, bet arī par tā saistību ar literatūru.


"Viens no kinorežisoriem biežāk uzdotajiem jautājumiem ir par atšķirībām starp literāro darbu, ko skatītājs izlasījis, un šī darba dramatizējumu, ko redz uz ekrāna. Bieži vien ir vilšanās, ka kino nav tā, kā romānā. Šinī ziņā esmu bijis ļoti viltīgs. Es neesmu ņēmis nevienu darbu, kuru jūs būtu lasījuši. Man nekad nav bijusi vēlēšanās uzņemt filmas pēc Rūdolfa Blaumaņa, Andreja Upīša un Viļa Lāča darbiem. Tāpēc man ir bieži jautājuši, kad es sākšu kaut ko nopietnu darīt?"- tā J.Streičs.


Kā atklājās sarunā, J.Streičs kino nonācis nejauši, bet uz palikšanu: "Kaut gan jaunībā kino patika, jo kurš tad to neskatījās, man vairāk interesēja zīmēšana, gleznošana, teātris. Kad sāku strādāt kinostudijā, izlasīju kādas poļu kinokritiķes rakstu, ka kino nav latviešu mentalitātei piemērota māksla, latviešiem vairāk raksturīga glezniecība, kora māksla, bet veidot kino viņi nav spējīgi. Tas mani ārkārtīgi saniknoja. Tā pagāja mūžs, visiem pierādot, ka arī kino ir latviešu māksla un latvieši var būt labi kinematogrāfisti. Kino kā nacionālā pašizpausme kļuva arī par manu mūža tēmu, ko esmu pētījis un rakstījis referātus."


Radošā mūža gaitā tapušas 22 filmas, par kurām vairāk varam uzzināt kinokritiķes Dairas Āboliņas grāmatā "Jāņa Streiča maģiskais reālisms. 22 filmas", kas iznāca 2016.gadā par godu Jāņa Streiča 80 gadu jubilejai.


Izmantojot izdevību, ka režisors viesojas Lielvārdē, pasākuma dalībnieki nāca pie grāmatas galvenā varoņa lūgt autogrāfu.


Pasākumu ar muzikāliem priekšnesumiem kuplināja akordeonistu ansamblis "a-labais".

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/41399

2018. gada 29. aprīlī, 09:50, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

> tik vien • 2018. gada 30. aprīlī, 14:06
Viņi visi no jaunās domes vadības mācās. Vērtības ir tikai naudā un biznesā.
tik vien • 2018. gada 29. aprīlī, 10:50
lielvārdieši, kas ar Jums notiek?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet