Atgriezties pie raksta

Goda krēsls Paulam Kveldem iedvesmo uzrakstīt grāmatu Foto

8.septembrī Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā notika Māras Jakubovskas grāmatas "Pauls Kvelde. Diriģents. Dārznieks" atvēršanas svētki.

Uz pasākumu bija ieradušies Paula Kveldes tuvinieki, draugi, koru dziedātāji un talanta cienītāji. Grāmatas atvēršanas svētkos klāt bija arī izdevējs – apgāda "Jumava" valdes loceklis Juris Visockis.


"Mūs visus šeit sapulcinājis kāds priecīgs notikums – iznākusi grāmata par cilvēku, kurš mums visiem ir ļoti tuvs, nozīmīgs un mīļš. Tā ir grāmata par Paulu Kveldi," atklājot pasākumu, sacīja Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja direktore Anita Streile.


"Grāmatas ievadā es rakstu, ka man dažreiz patika pasēdēt Goda krēslā Paulam Kveldem Rembates parkā. Kad no "Jumavas" nāca piedāvājums uzrakstīt par kādu pazīstamu personību, ideja jau bija nobriedusi," atklāja M.Jakubovska. "Kad tikāmies un runājāmies ar Paulu Kveldi, viņš, kaut arī nejutās vesels, stāstīja par savu bērnību, smējās, viņam bija daudz atmiņu, ko pastāstīt. Grāmata bija iecerēta kā dzīvesstāsts, jo arī plašākai auditorija ir interesantāk viņu iepazīt kā cilvēku." 


Ar Paula Kveldes biogrāfijas nozīmīgākajiem faktiem grāmatas fragmentiem iepazīstināja Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja direktore Anita Streile un galvenā muzeja speciāliste Irēna Arāja.


Diriģents un pedagogs Pauls Kvelde (1927-2017) ir leģendāra personība Latvijas koru kultūrā. Visciešāk viņa dzīve savijusies ar diviem vīru koriem "Absolventi" un "Silvicola". Pauls Kvelde bijis arī vairākkārtējs Dziesmu svētku virsdiriģents, Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas mācībspēks, apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.


"Kā lai izmēra cilvēka, mūziķa, diriģenta, dārznieka, tēva, vectēva un vecvectēva mūžu? Dziesmās, koncertos vai klausītāju aizkustinājuma asarās, nošu lapās, dziesmu apdarēs vai akordos,  ābolu grozos, tomātu tūkstošos vai daudzkrāsainu gladiolu zobenos, labos vārdos citiem cilvēkiem? Varbūt nemaz nevajag mērīt? Viņš tāpat nekad nepazudīs, bet vienmēr paliks Latvijas lieliskāko un patriotiskāko vīru zvaigznājā. Un kamēr vien būs Dziesmu svētki un kāds vēl dziedās latviski, Paula Kveldes vārds netiks aizmirsts. Es, viņu klātienē un neklātienē iepazinusi, nemaz nešaubos, ka tur, augšā, eņģeļu koris jau ir nostādīts rindā un balsis pārbaudītas. Citādi nemaz nevar būt. Ja reiz Pauls Kvelde ir tur, augšā, viņu pulkā, viņš visu noorganizēs. Un tie, kuri nemaz nevar padziedāt, uzrok dobītes tulpju stādīšanai vai ravē gurķu dobes." – tā savu stāstu par Paulu Kveldi nobeidz grāmatas autore Māra Jakubovska.


Likumsakarīgi, ka grāmatas atvēršanas svētkos dziedāja divi no savulaik vadītajiem Paula Kveldes mūzikas kolektīviem – vīru koris "Absolventi" (diriģents Edgars Vītols) un Lielvārdes novada Kultūras centra senioru koris "Kamene" (diriģents Antonijs Klepers). 

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/42255

2018. gada 10. septembrī, 00:07, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet