Atgriezties pie raksta

Lielvārdes Uldevena pils saimnieks sarakstījis grāmatu "Mūsu ķēniņš" Foto

Trešdien Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā notika lielvārdieša Agra Liepiņa grāmatas "Mūsu ķēniņš" atvēršanas svētki, kas pulcināja autora talanta cienītājus.

Mākslinieks, karikatūrists, vēstures entuziasts un pētnieks Agris Liepiņš izdevis kārtējo grāmatu par Latvijas senvēsturi.  


Jau iznākušas grāmatas "Senā Latvija" (2009.gadā), vēsturisks romāns "Elmīna"( 2010.gadā),"Mūsu dievi" (2017). Nu šim klāstam pievienojusies grāmata "Mūsu ķēniņš".


Izdevniecības "Latvijas mediji" atbildīgā redaktore Regīna Neimane atklāj, ka tikšanās gada nogalē Lielvārdē jau kļūst par tradīciju, jo Agrim Liepiņam atkal iznākusi jauna grāmata. "Redaktora sapnis ir strādāt ar autoru, kurš ir precīzs, punktuāls, ar savu vīziju. Pati svarīgākā Agra Liepiņa īpašība, ka viņš prot aizraut, pārliecināt un ieinteresēt," tā R.Neimane.


Pats autors atklāj, ka uzrakstīt grāmatu par Latvijas senajiem valdniekiem – ķēniņiem vēlējies tāpēc, ka valstiskuma apziņa cilvēkiem ir ļoti būtiska.


"Mēs neesam liela valsts, mūsu valsts nav pasaules politikas noteicēja, bet apziņa, ka mums ir bijusi valsts,  saglabājusies cilvēkos no paaudzes paaudzē ģenētiskā līmenī un to nevar iznīdēt. Ja ir valstiskuma apziņa, cilvēks uz dzīvi raugās pilnīgi citādi, nekā tad, ja viņam ir kalpa apziņa. Tāpēc, manuprāt, bija vērts uzrakstīt šo grāmatu," saka A.Liepiņš.


Par padomu un atbalstu grāmatas tapšanā autors pateicas vēsturniekam un arheologam Jurim Urtānam un Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošajam pētniekam Aināram Lerhim, kurš pēta diplomātijas vēsturi.


J.Urtāns uzsvēra, ka mēs daudz ko nezinām par savu pagātni, un tāpēc ir vērts pētīt un meklēt savas saknes.


"Šīs grāmata dod spēku un tās sajūtas, kas katrai paaudzei un cilvēkam pašam jānoformulē - kas ir tā pagātne, no kuras viņš ir atnācis. Agris Liepiņš mēģina mums pateikt, kā tur varētu būt bijis. Tagad mēs zinām, kas ir mūsu ķēniņš. Tās ir tās lietas, kas dara mūs piesaistītus vietai, zemei, kopienai, draugiem. Grāmata dod iespēju padomāt par šīm vērtībām," teic J.Urtāns.


Autoru grāmatas atvēršanas svētkos sveica Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja Santa Ločmele, priekšsēdētājas vietniece Vita Volonte, Komunikācijas un tūrisma nodaļas tūrisma speciālists Aleksandrs Čerņavskis, Lielvārdes Pensionāru biedrības teātra "Paši" režisore Skaidrīte Tilaka, Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja speciālisti, bijusī muzeja direktore Anastasija Neretniece, draugi un kaimiņi.


"Agris Liepiņš ar savu erudīciju spēj aizraut līdzcilvēkus ar stāstījumiem par Uldevena pili, tieši tāpat notiek ar viņa grāmatām un visu, ko viņš dara. Mēs, protams, lepojamies, ka mūsu novadnieks raksta grāmatas un pats tās ilustrē. Izdots eposs "Lāčplēsis" ar Agra Liepiņa ilustrācijām, grāmata "Zīmju sargs" par Lielvārdes jostas audēju Arvedu Paegli un citas. Vēstures apzināšanās ir mūsu pienākums, lai mēs varētu veidot stipru valsti, būt gudri un noderīgi. Citas pašvaldības sacenšas par Jauniešu galvaspilsētas vai Ģimenei draudzīgās pašvaldības titulu, savukārt mēs esam vienīgie, kam ir savs pilskungs un neviens nevar mūs apsteigt," sacīja S.Ločmele.


Savukārt V.Volonte pauda prieku par jauno Agra Liepiņa grāmatu no pedagoga skatpunkta: "Plūstošā, tēlainā valodā uzrakstīta grāmata ar brīnišķīgiem zīmējumiem. Tas būs aizraujošs ceļojums vēsturē mūsu bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem. Gribētos, lai šī grāmata pārvērstos par visas ģimenes grāmatu, jo tā būs vienlīdz saistoša visiem."


Pasākuma gaitā noskaidrojās, ka Agris Liepiņš atklājis sevī vēl vienu talanta šķautni, pirmo reizi piesakot sevi kā dramaturgu. Tapusi luga "Darba vara lielu dara", ko iestudē Lielvārdes pensionāru biedrības teātris "Paši". Kā atklāja teātra režisore Skaidrīte Tilaka, luga ir par patiesiem notikumiem, kas mūsdienās risinājušies Uldevena pilī, kuras saimnieks ir Agris Liepiņš.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/42922

2018. gada 13. decembrī, 10:29, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

mācītājs • 2018. gada 14. decembrī, 11:05
Derētu kādam rakstniekam sarakstīt grāmatu par mūsdienu Latvijas "ķēniņiem" - godmani, šleseru, laventu, šķēli, gaili, karginu, krasovicki, savicki u.c, atklāti un patiesi izgaismojot šo parazītu varzu, lai tauta uzzin par viņiem patiesību.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet