Atgriezties pie raksta

Lielvārdē līksmi pavada Jāņus un sagaida Pēterdienu Foto

28.jūnijā Lielvārdes novada Sociālā dienas aprūpes centra pagalmā norisinājās pasākums "Pavadām Pēterdienu līdz citiem Jānīšiem".

"Šogad esam mainījuši tradīciju – ierastās Līgo dienas vietā svinam Pēterdienu. Esmu pārliecināta, ka daudzi no klātesošajiem nemaz nezina, kāpēc senie latvieši svinēja Pēterdienu un kāda ir tās nozīme," uzrunājot pasākuma dalībniekus, sacīja Lielvārdes novada sociālā dienesta Sociālā dienas aprūpes centra vadītāja Vita Saleniece-Šmaukstele.  


V.Saleniece- Šmaukstele iepazīstināja klātesošos ar Pēterdienas tradīcijām: "Pēterdienā senči gāja uz savām zvejas vietām un nesa ziedojumus – naudu, vainagus un ziedus - un meta ūdenī, lai izlūgtos svētajam Pēterim lielo lomu."  Pēterdiena ir Vasaras saulgriežu noslēgums - saule pēc sava kulminācijas punkta sasniegšanas sāk slīdēt uz leju. Šo dienu dēvē arī par Lapu dienu, jo ziedi sāk noziedēt, bet lapas kļūst košākas. Apklust putnu dziedāšana – pēc Pēteriem parasti vairs nedzied lakstīgalas un nekūko dzeguzes. Pētera dienu svinēja kā Jāņu dienas atsvēti.


Jāteic, ka Pēterdienas svinēšana Sociālā dienas aprūpes centrā izdevās godam. Tie, kuriem nebija iespējas  Muzeju naktī Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā noskatīties lielvārdieša Agra Liepiņa lugas "Darbs lielu dara" pirmizrādi Lielvārdes Pensionāru biedrības Senioru teātra "Paši" iestudējumā”, varēja dzīvot līdzi tās varoņu gaitām un atpazīt ikdienā sastopamas problēmas un raksturus. Pēterdienas svinībās neiztika arī bez dziesmām un dejām, par ko gādāja Lielvārdes Pensionāru biedrības senioru dziesmu ansamblis "Lielvārdietes" un Lielvārdes Pensionāru biedrības deju kopa "Sidrabotie gadi".


Pasākuma izskaņā deju kopas "Sidrabotie gadi" vadītāja Ārija Priedīte aicināja skatītājus uz kopīgu sadancošanu, apliecinot, ka tiem, kuri Pēterdienā dejo, būs laba veselība visu vasaru un visu gadu. 


Dejas priekam ļāvās arī Lielvārdes Latviešu biedrības valdes priekšsēdētāja Inta Lapiņa, kura uz pasākumu bija ieradusies Lielvārdes tautas tērpā, godinot latviešu tradīcijas. I.Lapiņa atzīst, ka Dienas centrā var ļoti saturīgi pavadīt brīvo laiku. Piemēram, Intas kundze iemācījusies izgatavot ziedu vainadziņu, ko uzdāvinājusi mazmeitai.


Lielvārdes novada sociālā dienesta Sociālā dienas aprūpes centrā Lielvārdes novada Pensionāru un Invalīdu biedrības radušas sev mājvietu, kur īsteno savas aktivitātes un izmanto centra piedāvātās iespējas veselības nostiprināšanai – nūjošanu, vingrošanu, kā arī iesaistās citās aktivitātēs. 


"Lielvārdes Pensionāru biedrības sapulces, valdes sēdes notiek mūsu telpās. Ilgu laiku arī senioru  amatierkolektīvu mēģinājumi notika šeit, bet tagad dejotājiem un teātra spēlētājiem kļuvis pie mums par šauru un viņi tiekas Lielvārdes novada Kultūras centrā. Tur ir viņu kolektīvu mēģinājumu telpas, bet viņu īstās mājas ir šeit," uzsver V. Saleniece-Šmaukstele.


Arī Pēterdienas svinēšanas pasākums tapis kopīgi sadarbojoties senioriem un Sociālā dienas aprūpes centra darbiniekiem. Centra vadītāja atklāj: "Lielvārdes novada seniori ir pašpietiekami, aktīvi un mēs ar viņiem ļoti lepojamies. Atšķirībā no daudziem citiem cilvēkiem šajā vecumā, viņi ir tik ļoti aizņemti, ka pat nepietiek laika apmeklēt visus Sociālā dienas aprūpes centra piedāvātos pasākumus. Viņi nerunā par slimībām un par to, kas sāp, bet priecājas un prot skaisti nodzīvot vecumdienas."

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/44165

2019. gada 29. jūnijā, 20:54, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet