Atgriezties pie raksta

Lielvārdes novada svētkos pirmizrādi piedzīvo luga "Lielvārdes leģenda" Foto

27.jūlijā skatītāji tika aicināti uz Uldevena pili, kur varēja dzīvot līdzi Ineses Tālmanes un Lielvārdes Tautas teātra radošā projekta "Lielvārdes leģenda" varoņu likteņiem.

"Lai tik rāda! Skatīšos pirmo reizi, un ar lielu interesi vērošu, kas tur notiksies," pirms izrādes teica Uldevena pils saimnieks, Lielvārdes novada vēstures pētnieks Agris Liepiņš. 


Lielvārdes Tautas teātris un dramaturģe Inese Tālmane piedalījās Latvijas simtgades projektā "Šekspīrs satiek Blaumani", kura ietvaros Latvijas valsts sabiedrība tiek iepazīstināta ar pasaulē populāru skatuves mākslas formu – kopienas teātri. Kopienas teātra mērķis ir kopā ar iedzīvotājiem – vietējiem pilsētu un reģionu iedzīvotājiem – un profesionāļiem radīt iestudējumus, kuros centrā ir kopiena – vietējo cilvēku stāsti, vietas, aktualitātes un intereses.


Projekta ietvaros I.Tālmane uzrakstīja lugu par kārtējo Lielvārdes leģendu, kas stāsta par baronesi, kura apglabāta dzīva, bet tad trūkumā nonācis rentnieks atrok kapu, un tādā veidā tiek pie turības.  


Lugas autore, kura pirmo reizi iemēģinājusi roku arī kā režisore, atklāja, ka viņai ir bijis viegli sastrādāties ar Lielvārdes Tautas teātra aktieriem. "Tā kā tas ir kopienas teātra ietvaros, es uzrakstīju lugas pamatu, bet domājām visi kopā. Tās ir visu kopīgas idejas, es tikai saliku visu pa plauktiņiem," uzsvēra I.Tālmane.


Lielvārdes novada svētkos notika lugas oficiālā pirmizrāde. Pirms nedēļas izrādi Alūksnē noskatījās XIV Latvijas amatierteātru salidojuma "Spoguļo!" dalībnieki un skatītāji.


"Publika Alūksnē uzņēma izrādi pat labāk, nekā cerēts. Katru reizi nākas pielāgoties videi, kurā izrādām lugu. Oriģinālā ir iekļauts ēnu teātris. Šeit izrāde notiek dienas laikā, tāpēc jāmeklē cits risinājums,” atklāja režisore.


Izrādi "Lielvārdes leģenda" varēs noskatīties arī 10.augustā, kad  Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā norisināsies tradicionālais pasākums "Lielvārdes pils aicina".  


Arī pirmā Ineses Tālmanes luga "Asās mēles", kas tapusi iespaidojoties no Lielvārdes pusē dzirdētas leģendas, pirms diviem gadiem tika spēlēta Lielvārdes novada svētkos tepat Uldevena pilī.


"Esmu uzrakstījusi dažādas lugas, bet man ļoti patīk Lielvārdes leģendas. Tā ir tāda laba tradīcija - novada svētkos atdzīvināt kādu leģendu. Man šķiet ļoti interesanti, ka lugas pamatā ir kripatiņa patiesības, un var domāt, fantazēt, kā tas varēja būt un risināties. Tas nav pilnīgs izdomājums, tomēr autoram ir daudz vaļas fantāzijai,"  sacīja I.Tālmane.


Kā portālam "Ogre.Net.lv" atklāja dramaturģe, šobrīd viņas domas raisās ap Annas krogu, kas minēts grāmatā "Lielvārde laiku lokos', bet tur pieejama samērā skopa informācija. I.Tālmane aicina iedzīvotājus pārlūkot  savus arhīvus un atmiņas, varbūt kādam ir krājumā no vecvecmāmiņām pārstāstītas teikas un leģendas, kas saistītas ar Lielvārdes novadu.


Pēc pirmizrādes lugas autori un režisori Inesi Tālmani, Lielvārdes Tautas teātra aktierus un Uldevena pils saimnieku Agri Liepiņu sveica Lielvārdes novada Kultūras centra direktore Iveta Bule un kultūras projektu organizatore Santa Zača-Ūdre.


"Paldies dramaturģei un režisorei Inesei Tālmanei par izrādes tapšanu, kā arī teātra trupai par brīnišķīgu aktierspēli. Lai jūs allaž silda skatītāju mīlestība, un jūs aicina spēlēt šo izrādi visur, kur tiek mīlēts teātris. Vēlu izrādei skaistu, bagātu un košu mūžu!" vēlēja I.Bule. 

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/44313

2019. gada 28. jūlijā, 12:29, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet