Atgriezties pie raksta

Lielvārdē atklāts Goda krēsls ornitologam un rakstniekam Kārlim Grigulim Foto

Lielvārdes novada svētkos Rembates parkā norisinājās vides objekta "Goda krēsls Kārlim Grigulim" atklāšanas pasākums.

Ar izcilā novadnieka Kārļa Griguļa personību klātesošos iepazīstināja Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja direktore Anita Streile un galvenā speciāliste Irēna Arāja.


Kārlis Grigulis ir dabas pazinējs, putnu balsu imitators, ornitologs, bērnu rakstnieks, novadnieks, kuram 2019.gada 16.februārī apritēja 135. gadadiena.


Uzrunājot atklāšanas pasākuma dalībniekus, Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja Santa Ločmele uzsvēra, ka tā ir ļoti jauka tradīcija – novada izcilāko cilvēku devumu novērtēt ar simbolisku vides objektu "Goda krēsls". 


"Mūsu ikdienā pietrūkst mākas sadzīvot ar dabu - ieklausīties, saprast, nekaitēt. Pieņemt to, ko tā dod. Varbūt tas ir piemirsies tāpēc, ka mums ir mazāk šādu cilvēku apkārt, ka mēs viņus neizceļam vai nepamanām, ka neieklausāmies viņu padomos. Tāpēc jo svarīgāk, ka šodien mēs atklājam Goda krēslu tieši Kārlim Grigulim. Tas liks mums aizdomāties par katru dzīvo radību, kas dzīvo mums blakus,” sacīja S.Ločmele.


Lielvārde par Kārļa Griguļa dzīvesvietu kļuva 1929.gadā. 1931.gadā viņš Meža ielā 17 uzcēla vasarnīcu.  Ziemās K.Grigulis dzīvoja Rīgā, bet vasaras pavadīja Lielvārdē. Ar sajūsmu lielvārdieši vēroja viņa gaitas pa Lielvārdes parkiem un birzīm, ar interesi klausījās viņa sarunas ar un par putniem. 1967.gadā Kārlis Grigulis uzsāka sadarbību ar Lielvārdes vidusskolu un skolotāju Regīnu Gribusti, un dažus gadus vēlāk blakus savām mājām ierīkoja putnu novērošanas staciju.


Kārļa Griguļa un skolotājas Regīnas Gribustes iedibinātās tradīcijas putnu vērošanā un pētīšanā kopā ar saviem skolēniem turpina Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas bioloģijas skolotāja Daiga Brante.


"Pārmantoju Kārļa Griguļa dāvanas – grāmatas, audio ierakstus, un, protams, to, ka skolēniem jāmāca par putniem un jārāda putni dabā. Mēs tā arī darām – dodamies ekspedīcijās, kur mīļākā vieta mums ir pie Daugavas. Tur mēs fotografējam, skatāmies ar binokļiem, mācāmies. Putnu sugu ir ļoti daudz, un tās nav iespējams pazīt pat biologam. Kārlis Grigulis nebija studējis bioloģiju. Viņš bija autodidakts, visu apguvis pašmācības ceļā. Mūsdienās šādu ornitologu, kas pazīst visus putnus, ir ļoti maz," teica D.Brante. Un piebilda: "Sēžot uz šī krēsla, noteikti raisīsies sarunas par putniem".


Goda krēslu Kārlim Grigulim veidojis metālmākslinieks Aldis Lambergs. Vides objekta atklāšanā piedalījās arī Kārļa Griguļa mazmeita Teiksma Jansone, kura teica paldies māksliniekam par spēju putna spārnu atvēzienā saskatīt viņas vectēva radošumu.


"Kārlis Grigulis nebija tikai biologs un ornitologs. Viņš bija arī mākslinieks - zīmēja putnus, mūziķis – spēlēja ne tikai stabuli, bet arī vijoli, vadīja kori. Viņš bija ļoti daudzpusīgs cilvēks," atminējās T.Jansone.


Šis ir jau piektais Goda krēsls, kas uzstādīts Lielvārdē. Viens no tiem veltīts diriģentam Paulam Kveldem, un tika atklāts 2015.gadā, bet otrs, ko atklāja 2017.gadā, godina Tautas daiļamata meistarus Arvedu un Veru Paegļus. 2018.gadā tika atklāti divi Goda krēsli - kolhoza "Lāčplēsis" dibinātajam un ilggadējam priekšsēdētājam Edgaram Kauliņam un dramaturgam Gunāram Priedem.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/44323

2019. gada 29. jūlijā, 20:58, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

+++ • 2019. gada 31. jūlijā, 08:08
<<< +++++ >>>
Kaimiņpagasts • 2019. gada 30. jūlijā, 15:39
He, pie mums Ķegumā goda krēslu laikam uzstutēs visai Džagu famīlijai!

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet