Atgriezties pie raksta

Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā svin lielvārdietes Elzas Bērziņas grāmatas "Ikdienība un Zilais putns" iznākšanu Foto

25.septembrī Dzejas dienu noskaņās Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā norisinājās Elzas Bērziņas dzejas grāmatas "Ikdienība un Zilais putns" atvēršanas svētki.

Dzejniece Elza Bērziņa dzimusi 1898.gada 4.novembrī Madlienā, zemnieku ģimenē, bet jau no šī paša gada viņas ģimene sauc sevi par lielvārdiešiem. Elzas Bērziņas tēvs bija ieguvis īpašumā zemi no mācītājmuižas, un visa ģimene dzīvoja un saimniekoja "Uzkuru" mājās. Padomju varas laikā, dibinoties kolhoziem, "Uzkuros" tika iemitināti īrnieki, bet Elza Bērziņa palika dzīvot savās mājās. Aiz cieņas tika dēvēta par saimnieci. Grāmatas atvēršanas svētkos piedalījās arī "Uzkuru" mājas īrnieki un viņu mazbērni.


Elza Bērziņas pirmā publikācija – tēlojums "Neļķes zieds" – 1927.gadā bija lasāma žurnālā "Zeltene", bet 1935.gadā izdots dzejoļu krājums "Zilais putns".


"Pagājušajā gadā ar dažu lielvārdiešu ierosmi un atbalstu nolēmām sagatavot un izdot Elzas Bērziņas dzeju grāmatu," atklāj Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja direktore Anita Streile. "Līdz šim nepublicētie dzejoļi dienasgaismu piedzīvoja tikai sagadīšanās dēļ. Nelaimīgas mīlestības un dzīves līkloču iespaidā dzejniece daudzus no saviem darbiem sadedzināja. Un tikai krājumu "Ikdienība", kas bija tapis vairāku gadu garumā, pēdējā brīdī tomēr pārdomāja un neiemeta ugunī". 


Pasākumā piedalījās dzejnieces tuvinieki, kaimiņi un dzejas cienītāji – kopumā ap 60 interesentu. Skanēja dzeja, mūzika un dziesmas, ko izpildīja Lielvārdes pensionāru biedrības senioru dziesmu ansamblis "Lielvārdietes".


Dzejas dienu noskaņu papildināja Arvīda Drīzuļa gleznu izstāde "Stāsti bez rāmjiem". "Lasījām dzeju, skatījāmies gleznas un dziedājām," stāsta A.Streile.


Arvīda Drīzuļa izstāde Andreja Pumpura muzejā būs skatāma arī oktobrī.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/44786

2019. gada 27. septembrī, 12:03, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet