Atgriezties pie raksta

Atceroties Edgaru Kauliņu

2020. gada 26. aprīlī Edgaram Kauliņam – slavenās kopsaimniecības "Lāčplēsis" izveidotājam un valdes priekšsēdētājam 31 gada garumā – 117. gadadiena.

Viņš dzimis 1903. gadā Valmieras apriņķa Pāles muižas kalēja ģimenē. Lielvārdē ienāca 1945. gadā, kad no Rīgas tika nosūtīts uz Lielvārdes pagastu par komunistiskās partijas sekretāru.


Pagasta partorgs ātri ieguva lielvārdiešu uzticību. 1948. gadā, laikā, kad nebija citas izvēles, zemnieki piekrita iestāties kolhozā, ja Edgars Kauliņš būs priekšsēdētājs. Viņš uzņēmās lielo atbildību un attaisnoja cilvēku dāvāto uzticību. Tikai gadu vēlāk – 1949. gadā –šis solis lielvārdiešus paglāba no izsūtīšanas uz Sibīriju. Jaunais priekšsēdētājs prata pasargāt savējos, bet viņu pašu politiskā līmenī sargāja tas, ka Kauliņš Otrajā pasaules karā tika karojis Sarkanās armijas 43. latviešu strēlnieku divīzijas 123. pulkā, četras reizes ievainots un apbalvots ar daudziem ordeņiem.


Edgars Kauliņš pulcināja kolhozā gudrus speciālistus. Viņa vadītais "Lāčplēsis" bija teju vai vienīgā vieta, kur ņēma darbā bijušos izsūtītos un kādreizējos leģionārus. Tika izvērsta ražošana un tirdzniecība, saimniecība kļuva par miljonāri, uzlabojās ļaužu dzīves līmenis, sakuploja pašdarbības kolektīvi.


Priekšsēdētājs vienmēr bija kopā ar saviem cilvēkiem, gan darbos, gan svētkos. Viņš cieši sadarbojās ar sabiedriskajām organizācijām un lielu vērību veltīja jauno kadru audzināšanai.


Edgars Kauliņš aizgāja mūžībā 1979. gada 5. janvārī un tika guldīts Lielvārdes Lāčplēša kapos. Viņa bēru dienā satiksme uz Lielvārdes šosejas bija pārtraukta, cilvēki no visas Latvijas sabrauca atvadīties.


Katram no mums ir sava vērtība, iekšējais skaistums un no dzimtas dzimtā nodotā informācija. Katram dzīves laikā ir ejams savs ceļš un veicami noteikti uzdevumi. Tautsaimniekam, kolhoza "Lāčplēsis" vadītājam Edgaram Kauliņam lemtais galvenais dzīves uzdevums – vienot cilvēkus uz labu. Par šo īpašo cilvēku, mīļi dēvētu arī par Kauliņtēvu, ir sarakstītas grāmatas, uzņemtas filmas, stāstītas leģendas.


2019. gadā par viņu tiek apkopoti atmiņu stāstījumi grāmatā "Mūžs kā asara uz vaiga".


Fotomirkļi no Goda krēsla atklāšanas Lielvārdē Edgaram Kauliņam un pasākuma "Kolhozs Lāčplēsis - 1948" šeit: 


Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/46683

26. aprīlī, 09:20, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Daina • 27. aprīlī, 16:54
Ar pateicību atceros ,ka Kauliņtēvs nekad neaizmirsa savu dzimto pusi un vienmēr interesējās, kā saimnieko Pāles kolhozā "Padomju zeme". Piemēram, pats atbrauca uz Pāli un priecājās, kā pie alus darītavas ,racionāli izmantojot tvaiku, noslēgtās piekabēs sautēja kartupeļus, gatavojot izcilu barību sivēnmātēm.
Interesants fakts • 27. aprīlī, 09:22
E. Kauliņa mazmazdēli ir basketbolisti Armands un Aigars Šķēles
ха ха • 27. aprīlī, 07:17
Незабываемый человек!!!

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet