Atgriezties pie raksta

Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā Latvijas armijas 101.gadadienā prezentē grāmatu par ģenerāli Pēteri Radziņu Foto

Grāmatas "Ģenerālis Pēteris Radziņš. Pirmais Lāčplēsis un pirmais armijas komandieris" prezentācijā piedalījās tās autors, atvaļinātais Nacionālo bruņoto spēku majors Agris Purviņš, Nacionālo bruņoto spēku,  Zemessardzes 54. inženiertehniskā bataljona un Ikšķiles novada jaunsargu vienības pārstāvji.

"Mums šodien muzejā ir ļoti liels gods runāt par īpašu cilvēku, Latvijas valsts patriotu, Lāčplēsi it visā - domās un darbos," atklājot pasākumu, sacīja Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja galvenā speciāliste Irēna Arāja.


Ģenerālis Pēteris Radziņš bija starp septiņiem augstākajiem virsniekiem, kuriem pirmajiem 1920.gada  13.augustā pasniedza Lāčplēša kara ordeni. Viņš tika apbalvots ar III šķiras Lāčplēša Kara ordeni ar numuru 1. 1924. gada februārī iecelts par Latvijas armijas komandieri. 1927. gadā apbalvots ar II šķiras Lāčplēša Kara ordeni. 


Zemessardzes 54.inženiertehniskā bataljona komandieris pulkvežleitnants Ainārs Rauza atklāja, ka šī diena grāmatas prezentācijai izvēlēta tāpēc, ka 1919. gada 10. jūlijā, apvienojot Atsevišķo brigādi ar Ziemeļlatvijas brigādi, tika izveidota Latvijas armija, kas dažus mēnešus vēlāk, 1919.gada 11 novembrī, atbrīvoja Rīgu no Bermonta karaspēka. Pirms 101 gada izveidotā Latvijas armija ir vēsturiskais pamats šodienas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. "Tikai atceroties un pieminot vēsturi, mēs būsim spēcīgi," uzsvēra A.Rauza.


"Arī šajā grāmatā jūs varat izlasīt, cik smagos apstākļos tapa Latvijas armija. 1919.gads bija ļoti sarežģīts laiks gan no sabiedriskā, gan politiskā, gan militārā aspekta. Tāpēc mēs varam lepoties, ka, neraugoties uz dažādiem apstākļiem, tika izveidota Latvijas armija," norādīja A.Purviņš. "Šī grāmata varbūt vairs nav tik ļoti svarīga pirms 90 gadiem mūžībā aizgājušajā ģenerāļa piemiņai, cik nozīmīga tā ir mums."


Grāmata "Ģenerālis Pēteris Radziņš. Pirmais Lāčplēsis un pirmais armijas komandieris", ko izdevis apgāds "Jumava", sniedz iespēju iepazīt talantīgu latviešu virsnieku, kurš savu profesionalitāti pilnveidoja, cītīgi un apzinīgi mācoties, piedaloties tik senā notikumā kā krievu-japāņu karā. Savu personību viņš attīstīja, mācoties un ar izcilību absolvējot Ģenerālštāba akadēmiju Pēterburgā. Svarīgs posms komandiera stratēģiskā līmeņa domāšanas pilnveidošanā bija dienesta laiks gan Ukrainā, gan Polijā. Tas bija lielo pārmaiņu laiks – laiks, kad radās jaunas valstis. Visu uzkrāto pieredzi un zināšanas Pēteris Radziņš varēja likt lietā pēc atgriešanās Latvijā 1919.gadā. Šajā laikā risinājās izšķirošas kaujas pret Bermonta armiju,  bija jādomā par Latgales atbrīvošanu no padomju Krievijas armijas. Stratēģisko plānu izstrādei vajadzēja talantīgus cilvēkus. Un tāds bija Pēteris Radziņš.


A.Purviņš iepazīstināja  ar diviem izdevumiem, kas veltīti ģenerālim Pēterim Radziņam. Viena ir jau minētā nupat iznākusī grāmata "Ģenerālis Pēteris Radziņš. Pirmais Lāčplēsis un pirmais armijas komandieris", bet ne mazāk svarīgs, un, pēc autora domām, vēl vērtīgāks ir Pētera Radziņa Rakstu krājums, kas izdots 2015.gadā. Arī šo izdevumu veidojis A.Purviņš. "Rakstu krājumā atrodam gara vērtības, ko viņš atstājis nākamajām paaudzēm. Tas ir mūsu mantojums. Ģenerālis Radziņš savulaik ir izteicis frāzi "Tikai garā stipra tauta spēj aizstāvēt Tēvzemi". Noteicošais ir nevis ieroči un bruņojums, bet tautas gars, kas veidojas no mūsu vēstures, varonības, izcilām personībām, kuru vidū ir ģenerālis Pēteris Radziņš."


No A.Purviņa stāstījuma klātesošie uzzināja daudz interesantu un līdz šim vēl daudziem nezināmu faktu par izcilo militāro stratēģi un Latvijas armijas komandieri Pēteri Radziņu.


"Katrai tautai cīņā par brīvību ir simboli un varoņi, kuru nesavtīgā un profesionālā rīcība spēja izšķirt cīņas gaitu. Arī Latvijā ir pieminekļi Neatkarības kara uzvarētājiem un mūsu nozīmīgākajiem varoņiem, bet tikai vēsturnieki, militārie speciālisti un neliela sabiedrības daļa zina par ģenerāļa Pētera Radziņa nozīmīgo un, atļaušos apgalvot, izšķirošo nozīmi Neatkarības cīņās. Stratēģis, domātājs un karavīrs, patiess savas valsts patriots — tādu šajā grāmatā iepazīsit ģenerāli Radziņu. Paldies grāmatas autoram Agrim Purviņam. Kopā papildināsim zināšanas par nepelnīti maz pieminētajām, bet Latvijas tautai tik nozīmīgajām vēsturiskajām personībām," grāmatas pēcvārdā aicina ģenerālleitnants Raimonds Graube, Latvijas nacionālo bruņoto spēku komandieris no 1999. līdz 2003 gadam un no 2010. līdz 2017. gadam.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/47313

11. jūlijā, 00:49, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet