Atgriezties pie raksta

Lielvārdē pasākumu ciklā "Goda krēslu stāsti" atceras izcilo diriģentu Paulu Kveldi Foto

Sestdien Rembates parkā norisinājās cikla "Goda krēslu stāsti" 2.pasākums, kas šoreiz bija veltīts diriģentam Paulam Kveldem.

Paulam Kveldem veltītais Goda krēsls ir pirmais no pieciem Goda krēsliem, kas Rembates parkā uzstādīti nozīmīgām Lielvārdes novada personībām. Paula Kveldes Goda krēsls pretī estrādei uz Spīdalas saliņas tika uzstādīts 2015.gadā. Šogad krēsls atjaunots, un Lielvārdes novada Kultūras centra senioru kora "Kamene" dalībnieki varēja kavēties atmiņās un nofotografēties pie sava bijušā diriģenta Goda krēsla.


Pauls Kvelde no 2003. līdz 2014.gadam strādājis kā senioru kora "Kamene" diriģents, bet no 1951. līdz 1972.gadam diriģējis kādreizējā kolhoza "Lāčplēsis" jaukto kori.


Cikla "Goda krēslu stāsti" pasākuma ietvaros norisinājās senioru kora "Kamene" koncerts. Abus kora diriģentus – Antoniju Kleperi un Gunāru Jākobsonu – savulaik uzrunājis un aicinājis strādāt ar kori Pauls Kvelde.


"Esmu ļoti pateicīgs par uzticēšanos, ka kora mākslinieciskais vadītājs Pauls Kvelde man palīdzēja iejusties kolektīvā. Viņš nekad nejaucās otrā diriģenta jeb kormeistara dabā, uzskatīdams, ka darām vienu darbu. Ja bija nepieciešams izteikt savu vēlmi, viņš to darīja ļoti taktiski un asprātīgi. Pauls Kvelde bija ievērojis, ka man ir lēni tempi dziesmu interpretācijās. Vēl tagad ar smaidu atceros viņa teikto: "Es zinu divus diriģentus – Edgaru Račevski, kuram viss ir par ātru, un Gunāru Jākobsonu, kuram viss ir par lēnu!""


Pasākuma laikā klātesošie ierakstos varēja dzirdēt ne tikai senioru kora "Kamene" kormeistara Gunāra Jākobsona, bet arī Paula Kveldes brāļa meitas Ilzes Kreišmanes un Māras Jakubovskas - grāmatas autores par Paulu Kveldi – atmiņu ierakstus.


"Kad Paulam Kveldem jautāja kaut ko par Lielvārdi, viņa redzējums bija daudz plašāks, nekā daudziem citiem, kas aprobežojas tikai ar savu darāmo. Viņu interesēja ne tikai kormūzika un mūzika kopumā. Pauls Kvelde spēja saskatīt ne tikai savu kori, bet visu Lielvārdi," atklāj Paula Kveldes radiniece Ilze Kreišmane.


Savukārt rakstniece Māra Jakubovska savu pirmo iepazīšanos ar izcilo diriģentu atceras kā lauksaimniecības preču veikala patstāvīgo pircēju, kurš regulāri pie viņas pirka minerālmēslus un augu aizsardzības līdzekļus savam dārzam, jo Pauls Kvelde bija arī aizrautīgs dārznieks. Vēlāk jau abi satikās pavisam citā statusā – kā grāmatas autore un apraksta varonis. Arī grāmatas "Pauls Kvelde. Diriģents. Dārznieks" nosaukumā ietverts viņa vaļasprieks - dārzkopība. "Kaut gan viņš bija ienācējs, Lielvārdē tika pieņemts un atzīts par savējo," atzīst M.Jakubovska.


Visas dienas garumā pie Lielvārdes novada Kultūras centra pasākuma apmeklētāji varēja piedalīties radošajās darbnīcās – pagatavot rupjmaizi ar tomātiem un zaļumiem, izgatavot piespraudes no ziediem, kā arī pēc fotogrāfijām atpazīt puķu un ogu nosaukumus.


"Šādu radošo darbnīcu tematiku izvēlējāmies tāpēc, ka Pauls Kvelde bija ne tikai diriģents, bet arī  dārznieks. Uz kora mēģinājumiem bieži vien nāca ar tomātiem un sīpoliem no sava dārza," zina teikt Lielvārdes novada Kultūras centra kultūras projektu vadītāja Līga Cerbule.


Pie Lielvārdes novada Kultūras centra bija apskatām arī foto izstāde, kurā attēloti Paula Kveldes dzīves notikumi.


26.jūlijā Rembates parkā notiks jau trešais cikla "Goda krēslu stāsti" pasākums, kas būs veltīts dramaturgam Gunāram Priedem.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/47328

12. jūlijā, 16:21, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Galu galā • 13. jūlijā, 08:57
I.Kreišmane ir brāļa vedekla, nevis meita.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet