Atgriezties pie raksta

Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolā viesojas grāmatas "Mūžs kā asara uz vaiga" veidotāji Foto

11.oktobrī Lielvārdē svinēja atvēršanas svētkus grāmatai "Mūžs kā asara uz vaiga" par izcilo novadnieku, kādreizējo kohoza "Lāčplēsis" priekšsēdētāju Edgaru Kauliņu, kura vārdā nosaukta Lielvārdes vidusskola. Zīmīgi, ka plašās svinības sākās tieši vidusskolā.

Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolā viesojās projekta vadītāja un atbildīgā redaktore Anastasija Neretniece, grāmatas sastādītāja Lia Guļevska, redaktore Rūta Koluža, publicists Ēriks Hānbergs, Edgara Kauliņa dzimtas pārstāvji, Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja Santa Ločmele, priekšsēdētājas vietniece Vita Volonte, kā arī viesi no Edgara Kauliņa dzimtās puses Pāles.


Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas skolēni sveica viesus ar muzikālu priekšnesumu. 11.klases skolēni Danuta Rašmane un Ērmanis Circins bija sagatavojuši Edgara Kauliņa dzīves laikā populāro Raimonda Paula dziesmu "Mežrozīte", bet 10.klases skolnieks Mārtiņš Mikožans iepazīstināja ciemiņus ar skolotājas Dainas Grīnhofas veidoto prezentāciju par Edgaru Kauliņu.


Viesi noskatījās arī fizikas skolotāja Aleksandra Kudiņa uzņemto filmiņu par Lielvārdes vidusskolas atklāšanu 1964.gadā. Svinīgajā pasākumā piedalījās arī toreizējais kolhoza "Lāčplēsis" priekšsēdētājs Edgars Kauliņš.
Pēc Edgara Kauliņa nāves 1979.gadā neviens nešaubījās, ka vidusskola jānosauc viņa vārdā.


Projektu dienās šo pirms pusgadsimta uzņemto filmiņu par skolas dzīvi ar Latvijas televīzijas palīdzību atbilstoši modernajām tehnoloģijām pārveidoja 12.klases skolēni. Galvenais darītājs bija nu jau skolas absolvents Māris Opincāns.


"Viņš tajā laikā pat īsti nenovērtēja, kādu nozīmīgu un vērtīgu darbu ir paveicis. Tagad mēs varam redzēt, kāda tolaik izskatījās mūsu skola. Filmā mūsdienu skolēni var redzēt arī Edgaru Kauliņu. Mēs varam parādīt jauniešiem šo goda vīru, kurš izveidoja kolhozu-miljonāru un prata strādāt ar cilvēkiem. Daudzo darbu vidū atrodot arī laiku, lai atnāktu uz skolu," saka Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas  ārpussklases darba organizatore un direktora vietniece audzināšanas darbā  Aija Krompāne.


Direktora vietniecei, kura pati mācījusies Lielvārdes vidusskolā, vēl dzīvā atmiņā svinīgās līnijas, uz kurām Edgars Kauliņš aizelsies ieradies pēdējā brīdī, lai uzrunātu skolēnus. 


Ejot uz skolu, E.Kauliņš novilcis zābakus, ar ko devies uz laukiem pārraudzīt darbus, un uzģērbis lietusmētelīti, ar ko bijis ierasts doties cilvēkos. Starp citu svinīgās līnijas notika skolas sporta zālē, kur tagad atrodas bibliotēka. Grāmatas veidotāji bija aicināti tieši uz bibliotēku.


Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas direktors Aivars Peisenieks atceras Edgaru Kauliņu vēl no skolas laikiem, kad vasarās ravējis bietes kolhoza tīrumā. Aivara Peisenieka, tolaik 9.klases skolnieka, pārdomas par Edgaru Kauliņu ietvertas arī grāmatā "Mūžs kā asara uz vaiga". Šīs atmiņas viņš lasīja grāmatas atvēršanas svētkos Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā.


"Mani iespaidi par Edgaru Kauliņu – stabils, gruntīgs vīrs. Es arī cenšos tāds būt, kas arī daļēji izdodas," reizē smaidot un reizē nopietni saka A.Peisenieks. "Es vēlos, lai mēs, kā skola, godam nestu Edgara Kauliņa vārdu. Ja mums ir tāds pamats, tas prasa arī atbilstošu rīcību. Gan palasot nupat iznākušo grāmatu, gan arī ikdienas pieredze liecina, ka Edgars Kauliņš mācēja runāt ar cilvēkiem. Manuprāt, tas nav īsti precīzs apzīmējums "mācēja", jo tā vienkārši bija - cieņu pret sevi viņš ieguva ar savu rīcību un darbiem. Mēs skolā arī cenšamies izturēties ar cieņu pret skolēniem un cilvēkiem sev apkārt un tad rezultāti neizpaliek. Mēs darām visu, ko varam izdarīt. Un, ko apsolām, to arī izdarām. Tas ir tas, ko es kā direktors cenšos, lai mēs skolā izdarām to, ko esam apsolījuši. Lai par mums vairāk runā mūsu darbi, nevis vārdi."


Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolā vienmēr turējuši godā šī dižā cilvēka piemiņu. "Edgaru Kauliņu vienmēr atceramies viņa dzimšanas dienā 26.aprīlī. Tā mums ir svēta lieta. Tad skolā ir audzināšanas stundas par Edgaru Kauliņu. Mēs ar mīļu prātu aicinām tos cilvēkus, kuri ar viņu ir bijuši pazīstami. Katru gadu aicinām kādu no Kauliņa līdzgaitniekiem un laikabiedriem. Tieši tos cilvēkus, kuri viņu ir pazinuši. Mums ir bijušas brīnišķīgas tikšanās ar Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja kādreizējo vadītāju Anastasiju Neretnieci, Nopelniem bagāto lopkopi Anastasiju Ratnieci. Šajos pasākumos ir ļoti interesanti stāsti, ciemiņi atnes fotogrāfijas," saka skolotāja Daina Grīnhofa. "Skolēni ir rakstījuši dzejoļus par Kauliņu. Dzejoļus pēc tam var izlasīt skolā, kā arī vietējos un reģionālajos medijos."


Pāles pamatskolas skolotājai Luīzei Vasiļevskai daudz sirsnīgu un pozitīvu atmiņu par šo leģendāro cilvēku, kurš palīdzējis arī dzimtās puses kolhoza un kultūras dzīves attīstībai. Skolas pionieru vienība bija ļoti gandarīta, ka izdevies izcīnīt Edgara Kauliņa nosaukuma piešķiršanu.


Anastasija Neretniece teica paldies par tikšanos, īpašu prieku paužot par uzņemto un saglabāto filmiņu, kas ir nozīmīga novada vēstures lappuse. Tāpat kā izdotā grāmata par Edgaru Kauliņu. 


"Pateicoties šai grāmatai, Edgars Kauliņš ir atgriezies Latvijā. Lielvārdē viņam nav jāatgriežas, jo te viņš ir bijis visu laiku," uzsvēra L.Guļevska.


A.Peisenieks un A.Krompāne viesiem dāvināja veiksmes pogu, kas apliecinās, ka viņi, dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdiem runājot, būtu "piešūti" pie Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/lielvarde/48194

14. oktobrī, 09:24, Lielvārdes novada jaunumi
Ogrenet

Jaunākie komentāri

lasītāja • 19. oktobrī, 15:31
Neuztraucies, gan būs arī lasītāji.
... • 17. oktobrī, 10:33
Piemineklis labs, bet laiks rādīs, cik šai grāmatai būs lasītāju...

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet