Atgriezties pie raksta

Par 50 latiem var nomainīt vārdu, uzvārdu vai tautību

Vārdus vai uzvārdus cilvēki mainījuši visos laikos, bet pēdējā laikā izteikti jūtama tendence, – parastos lattviešu vārdus un uzvārdus nomainīt pret “smalkākiem” un eiropeiskākiem. Piemēram, dzīvo vairāk nekā divdesmit gadu šajā pasaulē meitene ar skanīgu latviešu vārdu Daiga, bet, re, nupat kļuvusi par svešzemju Patricillu! Kas licis izšķirties par tādu soli, to, droši vien, zina tikai pati jaunā vārda īpašniece.

“Dažreiz tā rīkojas cilvēki, kas sasparojušies uz palikšanu ārzemēs. Viena dāma gribēja vārdu Piarija, bet beigās pārdomāja. Latviete, kurā rit grieķu asinis, nomainīja uzvārdu Gūtmane pret Popandopulo,” atklāj Ogres novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lidija Vītola.

Citu tautu personvārdus bieži izvēlas dot bērniem, kuri dzimuši jauktajās laulībās. Šajās ģimenēs bērniem ļoti bieži izvēlas arī divus vārdus, novērojuši dzimtsarakstu nodaļas darbinieki.
Nesen Ogres novada dzimtsarakstu nodaļā bērniņu reģistrēja latviete un uzbeks. Mamma izvēlējusies meitai vārdu Lauma, bet par godu tētim mazajai pievienots otrs vārds – Oišā.

Vārda maiņu nereti nosaka arī dažādas liktenīgas sagadīšanās. Kāda dāma pēc apprecēšanās uzzinājusi, ka arī viņas dzīvesbiedra pirmajai sievai bijis tāds pats vārds kā viņai. Lai izvairītos no divdomīgām situācijām, izvēlējusies savam vārdam pievienot vēl vienu, kurā acīmredzot vīrs viņu turpmāk uzrunās.

L.Vītola stāsta, ka pagājušajā gadā registrētas 35 vārda un uzvārda maiņas lietas, šogad pirmajos septiņos mēnešos – 12.

Uzvārdus nereti maina sivietes pēc laulības šķiršanas, populāri arī saglabāt dzimtas uzvārdus augšupejošā vai lejupejošā līnijā, godinot vectētiņa vai vecmāmiņas piemiņu. Dažreiz to dara arī uzvārda nelabskanības dēļ. Kurš gan vēlēsies visu mūžu tikt godātam, piemēram, par Diršu?

L.Vītola min piemēru, ka kāds krievu tautības cilvēks ar uzvārdu Berjozkins vērsies ar iesniegumu Labklājības ministrijā, lai kļūtu par Bērziņu. Taču nomainīt vārdu vai uzvārdu nav nemaz tik vienkārši. Bez oficiālas maiņas to izdarīt nevar, uzvārdus arī netulko.

Ar šāgada 13.maiju spēkā stājies jauns Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums, kas nosaka, ka tagad uzvārda vai vārda maiņas iesniegumu var iesniegt jebkurā dzimtsarakstu nodaļā neatkarīgi no deklarētās dzīves vietas. Agrāk to varēja izdarīt tikai pēc deklarētās dzīves vietas.

Arī iesnieguma izskatīšanas laiks saīsināts no trim līdz vienam mēnesim no dokumentu iesniegšanas dienas. To var iesniegt personas, kas sasniegušas 15 gadu vecuma (agrāk no 16). “Protams, vajadzīga vecāku vai aizbildņu piekrišana,” norāda L.Vītola.

Vecuma ierobežojums par vārda un uzvārda maiņu neskar tos bērnus, kuram viens no vecākiem vai abi vecāki notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, kas apkauno bērnu. Tādā gadījumā var mainīt uzvārdu arī tad, ja bērns ir kaut vai dažus gadus vecs. Šī grupa atbrīvota arī no valsts nodevas.

Pēc jaunā likuma stāšanās spēkā palielināta valsts nodeva par vārda, uzvārda vai tautības maiņu – tagad jāmaksā 50 latu līdzšinējo 20 latu vietā.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/11826

2009. gada 31. augustā, 11:03, Ogres novada ziņas
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Haimijs • 2009. gada 1. septembrī, 14:03
A ko tad darīt Pēterim Impim, ko? Jo parasti jau saīsina vārdu un raksta P.Impis
IBIO • 2009. gada 1. septembrī, 09:48
Dzimtsarakstu nodaļā ienāk vīrietis un saka: "Vēlos saukties citādāk!". Dzimtsarakstu nodaļas darbiniece jautā: "Kā tad Jūs sauc tagad"? Vīrs atbild: "Jānis Dirsa"! Minētā kundze no dzimtsarakstu nodaļas šokā: "Protams, protams, nekādu problēmu, bet kā tad Jūs vēlaties tikt dēvēts"? Vīrietis: "Pēteris Dirsa"!
zakis • 2009. gada 1. septembrī, 00:15
tad tomeer tas ir pavisam nopietni Daiga man jau likaas kad tikkai taapat pa jokam teici kad tagad tevi Patricilla sauc:D:D

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet