Atgriezties pie raksta

Katoļu baznīcas diakons: baznīcas zvani var traucēt tikai tiem, kam arī ticība traucē

Ogrenet lasītāji komentāros daudzkārt pārmetuši, ka Ogres katoļu baznīcas zvani ir pārāk skaļi un traucē izgulēties brīvdienu rītos. Daļai katoļticīgo lasītāju zvani savukārt netraucē, bet citi priecājas, ka tie precīzi skan vienā un tajā pašā laikā un ir kā pulksteņa vietā. Ar sūdzībām par zvaniem iepazīstinājām Ogres Svētā Meinarda katoļu baznīcas diakonu Renāru Circeni, kurš atbildēja rakstiski.

Vispirms – fragmenti no lasītāju komentāriem forumā.

Dzīvoju netālu un rodas sajūta, ka kāds stipri iereibis zvaniķis haotiski un pārmērīgi ilgi zvana. Varbūt ir iespējas kaimiņu interesēs saīsināt zvanīšanas laiku? Krabis”

„Varbūt aizej uz baznīcu un pajautā... Domāju, ka priesteri nelasa šos forumus. me”

„Man atkal baigi patīk, eju uz darbu un zinu, ka nenokavēšu, jo precīzi bez 10 astoņos vienmēr zvana. sundew”

„Es atkal baigi ciest nevaru, dzīvoju kādu laiku mājās un šīs 3x dienā kaut kā ar mokām paciešu. andris”

„Ar laiku pierod pie visa. Labāk lai tie ir baznīcas zvani nevis kaimiņi -  dzērāji un netīras kāpņu telpas. Ironija”
 
„Es dzīvoju Mālkalnē un tos zvanus ap astoņiem no rīta arī dzirdu un, ja es varu ilgāk no rītiem pagulēt, tad man tas nav iespējams, jo tie zvani mani uzceļ augšā... nesaprotu, priekš kam vajag zvanīt katru dienu! Relax”
 
„Nesaprotu, kāds sakars lūgšanām ar šo drausmīgo dārdoņu, ko sauc par zvaniem. Vai tiešam tur iet tie ļautiņi, kas pulksteni nepazīst? Krabis”
 
„Man patīk baznīcas zvani, esmu pats katolis, no rīta ar zvanu skaņām skaitu rožukroni, lūdzu Dievu. Nu neaiztieciet to nabaga baznīcu, kas jums nepatīk? Tie zvani ir domāti , lai jūs apmeklētu dievkalpojumu! Zvani aicina mūs visus uz dievkalpojumu! Tieši tā. Esmu pats katolis! Ir svarīgi baznīcai nest caur zvanu skaņām labo vēsti, lai cilvēki nāktu pie prāta un sāktu apmeklēt katoļu baznīcas dievkalpojumus, kā arī dzīvotu dievbijīgu dzīvi, vairāk pievērstos Dievam, skaitītu vakara lūgšanas, kā arī citus aicinātu apmeklēt katoļu baznīcu. jaanis111”


Zvani ir baznīcas sirds

Baznīcas zvani jau kopš sensenām dienām simbolizē kādu būtisku notikumu apdzīvotā vietā, kur tas zvana. To skaņa liecina par Dieva klātbūtni pilsētā vai ciematā. Tas atgādina, ka šī vieta ir Dieva svētīta un cilvēki ir ticīgi. Zvani tiek uzskatīti par mūzikas instrumentiem, un to svinīgās skaņas pacilā dvēseli. Tos zvana svētdienās, Baznīcas un valsts svētkos, kā arī, sagaidot augstus viesus, tos iezvana briesmu, skumju vai bēdu brīdī. Simtiem gadu ar baznīcas zvaniem ļaudis tika pulcināti ne tikai uz dievkalpojumiem, bet arī uz ugunsgrēka dzēšanu, kariem, dabas stihiju gadījumos. Tagad vairākas šo zvanu funkcijas ir aizgājušas vēsturē, tomēr baznīcu bez zvana iedomāties būtu grūti. Zvans ir baznīcas sirds, līdz ar to arī iedzīvotāju lepnums.

Neiedomājams būtu zvans, kuru var dzirdēt tikai tuvāko māju iedzīvotāji. Zvans ir paredzēts visiem, lai pat vistālākajā pilsētas mājā cilvēki varētu to sadzirdēt.

Protams, var gadīties, ka kādam tas traucē, taču, kā cilvēki paši saka, pie visa pierod, piemēram, tie, kas dzīvo pie dzelzceļa, tie pat vairs nejūtas īpaši traucēti, skaņas no dzelzceļa vairs netraucē mieru. Taču ir arī cilvēki, kuriem vienkārši gribas izteikt kādas piezīmes un celt pretenzijas, viņiem tikai padod iemeslu. Nevar tā būt, ka cilvēks tic Dievam, bet baznīcas zvani viņam traucē. Baznīcas zvani var traucēt tikai tiem, kam arī ticība traucē.

Es zinu ļoti daudzus cilvēkus Ogrē, kuri, pateicoties baznīcas zvaniem, pakārto savas rīta procedūras un tajā pat brīdī iedomājas par Dievu un lūdz Viņa svētību visai dienai! Baznīcas zvani ir visas pilsētas lepnums, arī garāmbraucēji un tūristi vienmēr interesējas par tiem.

Ogrē baznīcas zvanus dzirdam ik dienas rītos plkst. 7.50, šis laiks norāda uz to, ka plkst. 08:00 sāksies rīta Dievkalpojums, kā arī plkst. 12.00 (šis zvanīšanas laiks ir pazīstams daudziem vecās paaudzes gājuma ļaudīm, jo senāk un ne tikai senāk, arī mūsdienās, šajā stundā zvanīja daudzu Latvijas lauku baznīcu zvani kā atgādinājumu par stundu, kad cilvēki aizlūdz par mirušajiem ar lūgšanu „Kunga eņģelis...”). Pārsvarā visas pasaules baznīcas šajā laikā iezvana zvanus. Arī Ogrē turpmāk mēs dzirdēsim baznīcas zvanus šajā stundā. Un plkst. 17.50 zvani zvana, lai pulcinātu cilvēkus uz ik vakara Svēto Misi.

Būtiska zvanu skaņa ir svētdienas rītos plkst. 09.45, kad tie atgādina par šīs dienas svarīgāko notikumu, kas ir dievkalpojums, tas pulcina vienkopus cilvēkus dievnamā no dažādām pilsētas malām uz lūgšanām. Citreiz zvani zvana ārpus šīm stundām, tas liecina par kādu būtisku notikumu, kas saistīts ar dievnamu vai dievkalpojumu.

Pateicoties iekārtai, kas nesen tika uzstādīta Ogres Svētā Meinarda katoļu baznīcā, baznīcas zvanu zvanīšana turpmāk būs ļoti precīza, cilvēki pat varēs uzstādīt savus laikrāžus pēc tā.  

Lai baznīcas zvanu skanēšana ienes jūsu sirdīs dvēseles pacilātības noskaņu un svētību!

Mūsu baznīcas zvani zvana:

darbdienās - plkst. 07.50; 12.00 un 17.50;
svētdienās un baznīcas noteiktajās svētku dienās - 09:45 ; 12:00 un 17:50.


Renārs Circenis, diakons

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/kristīgā/5538

2008. gada 3. janvārī, 20:27, Kristīgās ziņas
Ogrenet

Jaunākie komentāri

made • 2008. gada 8. jūlijā, 09:10
"Man nav nekas pret katoļu ticību,bet zvani tiešām ir ļoti uzbāzīgi...es pat dzīvojot mālkalnes pr.katru rītu tos dzirdu...tad nu varu tikai iedomāties kā ir tiem iedzīvotājiem,kas dzīvo tur pat blakus... Viegli jau ir visus nosodīt,bet nejau katram mums ir darba laiks vienāds...citi pat strādā pa nakti,lai tikai ģimenei būtu nauda...Man arī būtu lūgums kaut ko darīt lietas labā,lai zvanītu ar mazāku laika starpību 7min ir par daudz no rīta 7:50....īstenībā nevienā pilsētā kaut ko tādu neesmu dzirdējusi,ka tā zvanītu...citās pilsētās ir vēl lielākas baznīcas,bet tik bieži nezvana... Katram no mums ir sava ticība,bet uzskatu,ka katoļiem nevajadzētu uzbāzties ar savu ticību pārējiem...svarīgi ir ticēt nevis to reklamēt....
GUNTA • 2008. gada 22. jūnijā, 16:07
zvanu skaņas pat pēc fen-šu mācības iir attīrošas,kas attīra visu kas apkārt,ir negatīvs,netīrs, laikam tu es tik piesārņots ka tava netīrā daļa pārsver tīro, tāpēc arī dusmojies ,ha-ha nabadziņš man tevis žēl ,aizej uz pirti un tiec vaļā no ļaunuma kas tevī mīt,es dzīvoju blakus,bet mani nomierina šīs skaņas un netraucē . ESI VESELS UN NEDUSMOJIES,NO DUSMĀM KRUNKAS SAMETĪSIES,......
Interesanti gan • 2008. gada 7. martā, 11:05
Nez kas tur tā zvana - vai tik nav pats svētulīgais baznīcas cēlājs, kas izpērk grēkus par ar krutku nodzirdītajiem ogrēniešiem???

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet