Atgriezties pie raksta

Dienas bizness: Pētera Dimanta ceļš līdz briežu ragu pārstrādei Foto

Latvijas ievērojamākais biznesa medijs "Dienas bizness" veicis apjomīga materiāla izveidi par Ogres uzņēmēja Pētera Dimanta dambriežu audzētavu Ķeguma novada Rembates pagasta "Dangās".


"Dienas bizness" raksta, kā Pēteris Dimants ir izveidojis bioloģisko saimniecību un Baltijā pirmo akreditēto dambriežu audzētavu. Turpinot saimniecības attīstību, viņš [P.Dimants] pievērsies inovatīva biznesa veidošanai, kura pamatā ir briežu ragi. Pēc aktīvo vielu sastāva tie esot ierindojami otrajā vietā aiz bruņurupuču bruņām, kas pie mums nav pieejamas, tā produktu slavē godalgoto ragu ganāmpulka saimnieks.


Pasaulē aktuāli ir pētījumi par jaunu preparātu iegūšanu, kuru iedarbība izpaužas dažādu ķermeņu bioķīmisko, fizioloģisko un imunoloģisko sistēmu stabilizēšanā. Pēc uzņēmēja stāstītā, briežu ragi ir vienreizējs bioloģiski aktīvu vielu avots. Piesaistot vairākus Latvijas zinātniekus un laboratorijas, šobrīd notiek ragu sastāva izpētes un preparātu izstrāde, taču sīkāka informācija par pētījumu norisi un rezultātiem pagaidām neesot plašāk publiskojama.


Pēteris rēķina, ka gatavās vielas ražošanai, lai nodrošinātu vajadzīgo apjomu nepieciešams apstrādāt 10 tonnas ragu gadā, bet paša saimniecībā pieejams vien ap 100 kg, tādēļ pārējo nāksies iepirkt no Latvijas un Eiropas briežu audzētājiem, ar kuriem jau sāktas sarunas bioloģisko produktu izstādē – Nirnbergā – "BioFach 2013" – šī gada februārī; interese esot bijusi liela. Izstādē viņš arī pārliecinājies, ka faktiski brīva ir viņa paša noskatītā niša – briežu ragu pulvera ražošana.


Ir sācies darbs pie sastāvdaļu standartizācijas, lai saprastu vidējos rādītājus katrai vielai. Secināts, ka Latvijas briežu ragiem šīs vielas ir aktīvākās, jo šeit esot labāka, minerālvielām bagātāka pārtika, skaidro Pēteris. Jauno piedevu plānots ražot trīs veidos: ragu pulveris, ekstrakts, izstrādes stadijā ir arī rausīši – no ražošanas procesa atlikumiem gatavots uztura bagātinātājs dzīvniekiem. Ir bijuši ziņojumi, ka dzīvnieku masa, tādus lietojot, spēj pieaugt līdz pat 28%, vietējie zinātnieki gan ir krietni skeptiskāki un priecātos par 5%. Tomēr jau esot pārbaudīts, neka tie mājputni, kuru barībai tiek pievienots briežu ragu pulveris, masā pieņemas straujāk kā viņu ciltsbrāļi.


Visu rakstu lasiet laikraksta "Dienas bizness" 27.marta numurā.


Laikraksta abonentiem elektroniskā versija ir pieejam DB arhīvā (saite uz rakstu).

Materiāls publicēts sadarbībā ar
Dienas bizness
Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/aktualitates/23806

2013. gada 27. martā, 13:27, Aktualitātes
Renāte Priede, "Dienas bizness"

Jaunākie komentāri

smuki • 2013. gada 28. martā, 19:02
Cik ļoti smukiņas bildītes galerijā..
pensionars • 2013. gada 28. martā, 18:35
Biezi saka rakstit par Dimantu,neies politika.
Andrim • 2013. gada 28. martā, 16:43
Andri nav labi! Labāk paņem bērniņus, aizbrauc un papriecājies par briežiem, bijām rudenī, ļoti patika. Sakopta un skaisa vieta. Naudiņu arī nepaņēma, pats Pēteris teica galvenais, ka mazajiem sagādāts prieks. Ilze no Ķeguma.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet