Atgriezties pie raksta

Dimanta ragi atkal izgriež pogas konkurentiem Foto

26.jūlijā tika aizvadītas ikgadējās starptautiskās staltbriežu un dambriežu buļļu ciltsvērtības un ģenētiskās kvalitātes novērtēšanas sacensības, kur piedalījās arīdzan ogrēnietis Pēteris Dimants ar Rembatē bāzētās zemnieku saimniecības "Dangas" dambriežu ragiem.

"Konkurence ar katru gadu palielinās, jo pieaug arī briežu un briežaudzētavu skaits. Šogad pirmoreiz piedalījās igauņi, vēl uz sacensībām brauc arī poļi, lietuvieši un krievi," stāsta Dimants.


Piedaloties trešo gadu pēc kārtas, Dimanta brieži izcīnīja trīs no piecām zelta medaļām par pirmdzimto, otro un trešo briedi, kā arī bronzas medaļu par piekto briedi. Dimants īpaši atzīmē, ka katram briedim ir cits tēvs, kas apliecina ganāmpulka lielo vērtību.


Ragu mešanas laikā tiekot savākti ragi un vesti uz šādām sacensībām. Ragus vērtē pēc punktiem vairākos objektīvos kritērijos, piemēram, to garums, izliekumu lielums, žuburu skaits un svars. Pēc tiem tad arī nosaka labāko bulli.


"Bauru laikā bullis aplenc 30 – 50 mātītes. Tas notiek oktobrī. Un tieši tagad ir īstais šādu sacensību laiks, lai briežu audzētāji varētu izvērtēt sava ganāmpulka palielināšanu un iegādāties spēcīgāko un potenciāli vērtīgāko bulli, kurš nākotnē varētu dot savu artavu ģenētiskās līnijas spēcināšanā un turpināšanā," norāda "Dangu" saimnieks, kurš uzsver, ka, lai turpinātu ģenētiskās līnijas, ir svarīgi saglabāt spēcīgu ganāmpulku.


Poļi sabrauc ar smago artilēriju
Runājot par šāgada sacensībām, Dimants atklāj, ka minimālais mērķis esot bijis viena zelta medaļa. "Šogad poļi atbrauca ar smago artilēriju. Kad ieraudzījām staltbriežu ragus, nodomājām, ka dambriežiem nav cerību. Tomēr arī šogad gluži kā iepriekšējos divus gadus viņi garām mums netika, bet punktu ziņā gan esam ļoti tuvu."


Pēterim Dimantam, kuram pieder viena no jaunākajām briežaudzētavām Latvijā, par uzrādītajiem rezultātiem atzinīgus vārdus veltīja zemkopības ministre Laimdota Straujuma. Ne mazāk svarīgs Pēterim bijis arīdzan sava dēla Ričarda vērtējums, kurš sacensību gaisotni izjuta pirmoreiz.


Pasākumu laikā notiek ne tikai vērtēšana, kas ilgst nedēļu, bet norit arī jaunu kontaktu dibināšana. "Pārrunājām jaunu briežu piegādi Latvijas saimniecībām. Patīkami redzēt, ka nozare attīstās. Pēc gadiem desmit tā varētu būt diezgan liela, kas dotu nozīmīgu ieguldījumu arī Latvijas ekonomikā," papildina Dimants.


"Dangas" ir vaislas saimniecība, tomēr gala produkts tik un tā ir gaļa
"Lai Latvija varētu darboties kā briežu gaļas eksportētājs, ir nepieciešamas vismaz 200 saimniecības ar 200 briežiem katrā. Piemēram, Jaunzēlande prasa uzreiz lielas kravas," akcentē "Dangu" īpašnieks.


Briežu audzēšana Dimantam gan pagaidām ir kā hobijs un ieguldījums lauku attīstībā. "Mēs sapratām, ka turpināsim strādāt tikai un vienīgi ar briežu audzēšanu un ciltssaišu stiprināšanu, jo ir iegūta arī papildus izglītība un spēcinātas zināšanas šajā jomā."


Tuvākajā laikā saimniecībā "Dangas" sākšot darboties arī viesu atpūtas komplekss, kam dots nosaukums Dimanta kalns. Šeit tad arī varēšot ne tikai aplūkot, bet arī pabarot jaunos briežus čempionus.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/aktualitates/25164

2013. gada 29. jūlijā, 09:56, Aktualitātes
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Aiga • 2013. gada 1. augustā, 13:36
Šādi cilvēki, šādas ģimenes un šādas saimniecības ne tikai jāslavina, bet jāņem pozitīvs piemērs.
>>Skolotāja • 2013. gada 31. jūlijā, 22:00
nu neko jau kļūdiņas Skolotājai! Nez' matemātiku, informātiku vai darbmācību, vai 2.-o, 3.-o svešvalodu Pēcim mācījusi??? Vai vnk steigusi bez jēgas slavināt???
ogrenetam • 2013. gada 31. jūlijā, 15:50
varbūt kādu dzīvnieka foto var pievienot? paldies

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet