Atgriezties pie raksta

Krīze Ogrē: Urga izgājusi no krastiem; veic upes tīrīšanu (papildināts) Foto

Otrdienas vakarā, turpinoties lielajām lietavām, pašvaldība steidzamības kārtā uzsākusi Urgas upītes tīrīšanu, padziļinot tās gultni un likvidējot apjomīgos aizaugumus.

Liela daļa Pureņu ielas māju mirkst ūdenī, nopietna situācija izvērtusies arī Ogresgalā. Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Pēteris Špakovskis portālam Ogrenet norādīja, ka Ogresgalā iedzīvotājiem pašvaldība var palīdzēt ar ūdens sūknēšanu, jo visa pieejamā traktortehnika novirzīta Urgas tīrīšanai Pārogrē. Iespējams, darbi turpināšoties arī naktī. Aizaugumus būtu jālikvidē līdz pat Kaļķu ielai.


Savukārt pēc Ogrenet rīcībā esošās neoficiālās informācijas sarežģīto darbu veikšanas laikā, iespējams, zem ūdens palicis viens no ekskavatoriem.


Kā iepriekš norādīja Ogres novada pašvaldība, 14.oktobrī visas dienas garumā pamatīgi lijis, kā rezultātā pašvaldībā tika saņemti vairāku iedzīvotāju zvani ar lūgumu pēc palīdzības – ūdens līmenis strauji cēlies Pārogrē, Urgas upītes krastos, Kartonfabrikas rajonā, d/s "Ranka" teritorijā Ogresgalā. 


Ņemot vērā kritisko situāciju, Špakovskis šodien pēcpusdienā sasauca Civilās aizsardzības komisijas ārkārtas sēdi, lai pieņemtu lēmumu, kā uzlabot situāciju Urgas upē. Jau tuvākajās stundās Urgas upē Pārogres rajonā pie dzelzceļa sliedēm, kur veidojas vislielākais ūdens sablīvējums, tika uzsākti upes tīrīšanas darbi, lai atbrīvotu ceļu ūdens kustībai. Savukārt Kartonfabrikas rajonā darbu uzsāka ūdens sūknēšanas mašīna, pakāpeniski sniedzot palīdzību arī iedzīvotājiem pārējās kritiskajās vietās.


Urgas upe ir Zemkopības ministrijas apsaimniekošanā. Šajā teritorijā daudzus gadus nekas nav darīts, lai upe tiktu attīrīta un nerastos plūdu draudi. Pēc pašvaldības lūguma ir saņemts Valsts SIA "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" (ZMNĪ) Zemgales reģiona meliorācijas nodaļas vadītāja vietnieka U.Bruģa saskaņots meliorācijas sistēmu un hidrotehnisko būvju tehniskās pārbaudes atzinums, kurā minēts: "Urga un tās nogāzes aizaugušas ar kokiem, krūmiem, ūdensaugiem, gultne un caurtekas piesērējušas, līdz ar to ūdens plūsma upē ir apgrūtināta. Sākotnēji projektētais šķērsprofils laika gaitā ir deformējies un neatbilst sākotnēji projektētajiem parametriem. Upes gultne nav tikusi regulāri tīrīta, nogāzes nav pļautas un atbrīvotas no krūmiem. Atsevišķā rajonā pārtīrīšanas darbus ar tehniku apgrūtina pretī privātmājām ierīkotie tiltiņi, laipas, kāpnītes, caurtekas un apzaļumošanas elementi, kā arī sabūvētas būves un sastādītie koki. Meliorācijas sistēmas kalpošanas laiks pārsniedz 25 gadus". Atzinumā minēts, ka aptuvenās būvobjekta rekonstrukcijas būvdarbu izmaksas varētu būt EUR 111 300.


Pašvaldība ar šo atzinumu ir vērsusies ZMNĪ, lai situācija tiktu risināta, uz ko saņemta atbildes vēstule, kurā norādīts: "valsts nozīmes ūdensnotekas Urgas upes posms atrodas Ogres pilsētas teritorijā, tā ir blīvi apdzīvota pilsētas daļa. Pirms darbu uzsākšanas nepieciešama iedzīvotāju viedokļa apzināšana par Urgas upes posma renovācijas iespējamību. Pašlaik nav skaidri zināmi finansēšanas avoti valsts nozīmes ūdensnoteku renovācijai platībās, kuras nav lauku teritorijas". 


Špakovskis pēc šādas atbildes saņemšanas sazinājies ar ZMNĪ, lai vienotos par tikšanos klātienē, jo situācija Urgas upē ir kritiska un jārisina nekavējoties, tomēr ZMNĪ pārstāvis norādījis, ka varot ierasties Ogrē tikai pēc nedēļas – 24.oktobrī.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/sports/29989

2014. gada 14. oktobrī, 20:50, Sports
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Jānis • 2014. gada 16. oktobrī, 09:17
Visi cenšās novērst sekas, bet kamēr netiks novērsts plūdu cēlonis, tikmēr nekas nemainīsies! Jau iztīrīts Urgas upes aizaugušais posms un nojaukti tiltiņi, kas bremzēja Urgas upes tecējumu, tagad, beidzot, ūdens nonāk līdz sūkņu stacijai, bet vienalga situācija neuzlabojas! Urgas upes profils nav paredzēts tāda daudzuma ūdens novadīšanai. Ir jānoskaidro, no kurienes tik daudz ūdens ienāk Urgas gultnē. Nav jau pirmā reize, kad Ogres novadā līst intensīvs lietus, bet šādu plūdu 40 gadus senā vēsturē nav bijis!
ezis, • 2014. gada 15. oktobrī, 12:42
Sabiedrība ir par daudz sakarsusi ,Dieviņš, palaida slūžas ,pret dabu cilvēks ir bezspēcīgs ,priecāsimies ka zem Baltijas jūras nav zemestrīces un pēc tam cunami ,un ko tad !? No rīta 8.00 braucu uz Ogresgala skolu ,ceļa pārrāvums jau bija novērsts,tā kā cilvēki strādāja naktī. Jaunogrē gruntsūdens līmenis augsts un kur nu vēl šīs divas diennakts lielās lietavas.
ogrēnietis • 2014. gada 15. oktobrī, 12:31
Vai tiešām Ogres pašvaldībai ir jāsagaida kārtējie plūdi, lai darbinieki veiktu savus darbus? Mums gar prvātmāju iet grāvis, to regulāri tīram un pļaujam, lai pašiem nerastos līdzīga situācija, bet ko tas dod, ja tālāk, kur vairs nav privātmājas šis pats grāvis ir aizaudzis? Kad Pašvaldība darīs to, kas tai jādara?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet