Atgriezties pie raksta

Pieņem lēmumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu (papildināts)

Šodien plkst.18 Ogres novada domē notika domes ārkārtas sēde, kurā deputāti pieņēma lēmumu izsludināt ārkārtējo situāciju Ogres novadā.

Sakarā ar to, ka lielo nokrišņu rezultātā Urgas upē ir cēlies ūdens līmenis un Ogres novada Ogres pilsētas, Ogresgala pagasta administratīvajā teritorijā (teritorija Ogrē: starp Pārogres gatvi un Lazdu gatvi, starp Karjera ielu un Kaļķu ielu, Lokas ielas rajons; teritorija Ogresgala pagastā: Ogresgala ciemata centrs, Dārzkopības sabiedrības "Ranka" teritorija) un Ogres novada pagastos (Suntaži un Mazozoli) ir applūdušas privātīpašumā esošās dzīvojamās mājas ar sadzīves mantu, bojāti infrastruktūras objekti, ir radies apdraudējums cilvēkiem, videi un īpašumiem, nepieciešams evakuēt cilvēkus, iekļūt viņu īpašumos, ierobežot transporta kustību un neatliekami (nepiemērojot publiskā iepirkuma procedūras) nodrošināt īpašu kārtību preču, medikamentu, energoresursu, pakalpojumu un citu materiāltehnisko resursu pieejamībai, un pamatojoties uz likuma „Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli” 4. panta otro daļu un 6. pantu, dome pieņēma lēmumu pieprasīt Latvijas Republikas Ministru kabinetam izsludināt ārkārtējo situāciju Ogres novadā sakarā ar plūdiem un to sekām, kas būtiski apdraud sabiedrības drošību, cilvēku veselību un dzīvību.


Par sagatavoto lēmumprojektu balsoja visi klātesošie deputāti: E.Bartkevičs, E.Dzelzītis, Dz.Mozule, M.Siliņš, D.Širovs. I.Tamane, A.Mangulis, I.Vecziediņa, R.Javoišs, S.Kirhnere, A.Ceplītis un J.Laizāns.


Lēmumu tiks nosūtīts Latvijas Republikas Ministru kabinetam, Krīzes vadības padomei, Iekšlietu ministrijai un Zemkopības ministrijai.


Ārkārtas sēdes sākumā situāciju Ogrē raksturoja izpilddirektora vietnieks Pēteris Špakovskis: “Vakar pēcpusdienā plūdi sākās Urgas upes rajonā, kas ietver Pārogres gatvi un Lazdu gatvi posmā no Karjera līdz Kaļķu ielai. Pašreiz applūduši apmēram 120 īpašumi, kuros vēl aizvien atrodas 15 cilvēki, līdz sauszemei evakuēti 7 cilvēki. Praktiski visi gājēju un auto tiltiņi pār Urgas upei ir salauzti, visa infrastruktūra šajā rajonā ir sagrauta. Šobrīd iedzīvotājiem Pārogres gatves rajonā pie “Aibe” veikala ir novietots dzeramais ūdens, iespēju robežās tiek nodrošināts silts ēdiens. Dienestu darbiniekiem ir pieejama nepieciešamā glābšanas tehnika – laivas un zābaki, ir sagādāti 2 strāvas ģeneratori un 2 prožektoru komplekti. Applūdušajā teritorijā ir izvietota informācija ar kontakttālruņiem, pa kuriem zvanot cilvēki var saņemt palīdzību. Plūdu skartajā teritorijā ir atslēgta elektrība.” Vietās, kur ūdens ar sūkņiem tiek pārsūknēts Ogres upē vai Daugavā, tiks bloķēta satiksme, uzstādītas ceļa zīmes un autovadītājiem būs jāizvēlas apbraucamie ceļi.


P.Špakovskis norāda, ka pašvaldība praktiski visus iespējamos pasākumus šajā krīzes situācijā ir veikusi – apaugums Urgas upes kritiskākajās vietās ir likvidēts, lielākā daļa caurteku un tiltu ir nojaukti. “Lielākā problēma ir tā, ka Zemkopības ministrijas (ZM) īpašumā esošā sūknētava nespēj atsūknēt upes ūdeņus, ūdenim nav kur palikt. Ir uzstādīti četri papildu sūkņi – divi pie sūkņu stacijas, viens Stūrīšu un Pureņu ielas krustojumā, trešais – netālu no Dārza ielas."


P.Špakovskis skaidro, ka lēmumu par ārkārtējas situācijas izsludināšanu nepieciešams pieņemt, lai varētu piekļūt un apsekot īpašumus, ja nepieciešams – evakuēt cilvēkus piespiedu kārtā, kā arī šāda lēmuma pieņemšana atvieglotu plūdu seku likvidācijas darbus un glābšanas procesu, jo nepieciešamo resursu iegāde un pakalpojumu saņemšana būtu atvieglota. P.Špakovskis norādīja, ka atstāto īpašumu apsardzi nodrošinās valsts un pašvaldības policija, kā arī papildspēki no Latvijas armijas.


Priekšsēdētāja vietniece I.Tamane informēja, ka plkst.14 kopā ar priekšsēdētāju A.Manguli ZM notikusi tikšanās ar zemkopības ministru Jāni Dūklavu, pārrunāta situācija Urgas upes rajonā, kas ir ZM īpašums. No ZM uz Ogri tika atsūtīti divi eksperti, kas visas dienas garumā iepazinās ar situāciju Urgas upes krastos. “Ar ministru vienojāmies Ogrē tikties 23.oktobrī un izrunāt tālāko situācijas risinājumu. Ministrs uzskata, ka šī ir ārkārtas situācija un pauda gatavību izstrādāt tehnisko projektu, lai varētu sakārtot upi. Jau vasarā iedzīvotāji sūdzējās par situāciju Urgas upē, septembrī rakstījām vēstuli ZM, ziņojot par situāciju un lūdzot palīdzību, diemžēl saņēmām atteikuma vēstuli un nekāda rīcība nesekoja. ZM uzzinājām, ka Urgas upē tīrīšanas darbus ministrija nav veikusi pēdējos 50 gadus.”  (sarakste ar ZM pielikumā)


I.Tamane piebilda, ka arī sarunās ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju ir bijusi vienošanās, ka visi šajā ārkārtas situācijā radītie zaudējumi tiks apkopoti un pašvaldība varēs saņemt finansiālu atbalstu to segšanai, turklāt jārēķinās arī ar to, ka iedzīvotāji prasīs kompensācijas par plūdos radītājiem zaudējumiem.


Ogres novada sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa informē, ka šodien plkst.13 un plkst.19 iedzīvotājiem un glābējiem plūdu skartajā teritorijā tika nogādātas siltas pusdienas, plkst.22 tiks nodrošinātas sviestmaizes un silta tēja. Par ēdināšanas laikiem rīt vēl tiks lemts.


Izpilddirektora vietnieks skaidro, ka plūdi skāruši ne tikai Urgas upes rajonu, bet arī Kartonfabrikas rajonu, kur iedzīvotāji sūdzējušies par ūdens pilniem pagrabiem un ēku 1.stāviem. Applūdusi arī Ogresgala teritorija, d/s “Ranka”, pārrauti valsts nozīmes autoceļi. “Pagājušajā naktī Ogresgala iedzīvotāji bija atdalīti no pārējās civilizācijas, jo naktī tika pārrauts autoceļš Ogre – Ogresgals un Ogresgals – Glāžšķūnis, kā arī tika izskalots Stuģa dambja tilts pār Rankas upei. Nakts laikā, pateicoties uzņēmēju nesavtīgai atsaucībai, šie pārrāvumi tika likvidēti, Stuģa dambis norobežots,” piebilda P.Špakovskis.


Attīstības nodaļas projektu vadītāja Rita Grāvīte informē, ka plūdi skāruši arī novada pagastus. Līdz plkst.15 novada pagastos daudzviet bojāti gan pašvaldības, gan valsts autoceļi, veidojušies izskalojumi un nogruvumi, bojātas caurtekas. Visvairāk cietis Suntažu pagasts, kur pārrauts Dzirnavu dambis, savukārt ap plkst.17 noticis Līčupes krasta nogruvums starp daudzdzīvokļu mājām Braki 7 un Braki 9 Līčupes ciemā.


Pašvaldības policijas priekšnieks Uģis Ulmanis informē, ka nepārtraukti tiek sekots līdzi ūdens līmenim Urgas upē, visas dienas garumā ūdens līmenis ir pieaudzis par 13 - 14 centimetriem. “Neskatoties uz to, ka upes gultne ir attīrīta un uzstādīti papildu sūkņi, kas atsūknē ūdeni, ūdens līmenis nemazinās. Ir saņemta informācija, ka tuvākajā laikā ūdens līmenis nekritīsies, jo Ciemupes teritorijā gan pļavās, gan mežos ir konstatēts liels ūdens daudzums, kas pa dažādiem ceļiem satek Urgas upē,” skaidro U.Ulmanis.


Turklāt iedzīvotāji ir satraukti par situāciju pie Ogres HES, kur cēlies ūdens līmenis, kā arī d/s “Ogre” teritorijā, kur zemākajās vietās ūdens līmenis jau sasniedz piemājas sētas.


Ņemot vērā esošo situāciju un sinoptiķu prognozes par lietavu turpināšanos, ārkārtas domes sēdē tika nolemts palielināt ārkārtējas situācijas teritoriju, nosakot to ne tikai Ogres pilsētā un Ogresgala pagastā, bet visā novadā.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/sports/30010

2014. gada 15. oktobrī, 19:29, Sports
wwww.ogresnovads.lv

Jaunākie komentāri

Jānim • 2014. gada 16. oktobrī, 14:33
Es noskaidroju no kurienes nāca ūdens-no lietus mākoņiem.Man krietni pāri 50 ,bet ko tādu redzu pirmo reizi.To,kas notiek laukos,arī derētu apskatīties-būtu interesanti.Neesmu no Ogres,bet kaimiņu novada,mazās upes un gŗāvji tek pa celiem un pļavām.
Agnis • 2014. gada 16. oktobrī, 10:11
Kas var būt labāks par dāvanu: http://www.salidzini.lv/c/davanas
Mm. • 2014. gada 16. oktobrī, 09:55
Ogre nevis 2 upju, bet 5 upju krastos! Vēsturnieki un patrioti to apstiprina. Tagadskaidri redzam, ka 3 Ogres upes ir nozīmīgas. Zināt atlikušās 2? Mmm.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet