Atgriezties pie raksta

Meņģeles baznīcā restaurē grīdu

Šobrīd Meņģeles evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiek grīdas restaurācijas darbi, vēsta Ogres novada pašvaldība.

Meņģeles evaņģēliski luteriskās draudzes priekšniece Vita Gžibovska informē, ka par grīdas restaurācijas darbiem pēc cenu aptaujas draudze noslēgusi līgumu ar SIA "Velve AE" šī gada 28.augustā. Darbi jāpabeidz līdz 25.novembrim.


Darbu izmaksas ir 18 089.96 eiro (5 000 eiro ir pašvaldības finansējums, 10 000 eiro ir valsts budžeta programmas "Mērķdotācijas pašvaldību pasākumiem" finansējums, kas 2017.gada budžetā piešķirts ar Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"- "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK atbalstu; 1588,29 eiro ir Nekustamo īpašumu fonda (NĪF) piešķirtie līdzekļi 2015.gadā, 213.49 eiro no draudzes locekļu ziedojumiem), tomēr naudas trūkuma dēļ šobrīd tiek atlikta grīdas apstrāde ar lineļļas beici (1288.18 eiro), tādējādi kopējās grīdas restaurācijas izmaksas ir 16 801.78 eiro.


Meņģeles evaņģēliski luteriskā baznīca ar 200 sēdvietām celta 1795.gadā ar tā laika muižkunga D.Šeinfogela un zemnieku atbalstu un ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Pēdējos gados ēkā nekādi būtiski atjaunošanas darbi nav veikti, atsevišķas vietas ir sliktā tehniskā stāvoklī, tās nepieciešams restaurēt, lai nepieļautu ēkas sabrukšanu.


Tā kā ēka ir kultūrvēsturisks piemineklis, lai varētu uzsākt jebkādus atjaunošanas darbus, sākotnēji nepieciešams veikt vizuāli tehnisko inventarizāciju un arhitektoniski māksliniecisko izpēti. 2014.gadā to paveica SIA "AIG". Šo darbu izmaksas – 4500 eiro –, no kuriem 1500 eiro piešķīra Valsts Kultūrkapitāla fonds (VKKF) un 3000 eiro Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. 


Draudzes priekšniece piebilst, ka šobrīd tiek izstrādāts tehniskais projekts baznīcas bēniņu daļai. Projektu izstrādā SIA "AIG", izpildes termiņš – šī gada 15.decembris. Projekta izstrādei Ogres novada pašvaldība piešķīrusi 3000 eiro sakrālā mantojuma celtņu saglabāšanai.
 
Ar Rietumu bankas labdarības fonda 3000 eiro un NĪF 2640 eiro lielu atbalstu 2014.gadā izdevies sakārtot baznīcas zvanu tornīti. 2014.gadā sakārtotas draudzes īpašuma tiesības. 2015.gadā ar VKKF atbalstu (2000 eiro) tika atjaunotas 1933. gadā H.Kolbes būvēto ērģeļu plēšas. 2015.gada septembrī svinēta baznīcas 220 gadu jubileja. Svinības ar savu klātbūtni pagodināja LELB Arhibīskaps Jānis Vanags.
 
2015.gada pavasarī ar pašu meņģeliešu spēkiem tika savākti būvgruži no ēkas bēniņiem. kuri tur bija krājušies daudzus gadus. 2016.gadā veikta ēkas bojātās koksnes paraugu ekspertīze Valsts koksnes ķīmijas institūtā.
  
Draudzes priekšniece piebilst, ka nākamie saimnieciskie darbi, kas baznīcā jāveic, ir atjaunot bēniņu daļu, nomainīt griestus, pārvilkt elektrības vadus un pievienot jaunus strāvas avotus, restaurēt logus un durvis, atjaunot ārējo un iekšējo fasādi, salabot skursteni un restaurēt ēkā esošās krāsnis, uzcelt iztūkstošos lieveņus abās ēkas pusēs, iebetonēt ieejas kāpnes, pielāgotas cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī iegādāties un uzstādīt ērģeļmotoru un labiekārtot baznīcas apkārtni.
 
Dievkalpojumi Meņģeles evaņģēliski luteriskajā draudzē notiek katra mēneša 2. un 4. svētdienā plkst.13. Ir iespēja saņemt kristību, iesvētes, laulību sakramentu.
 
Baznīcā ir notikuši arī vairāki koncerti ar pazīstamu (I.Akurātere, R.Cālītis, H.Sīmanis) un mazākpazīstamu mākslinieku uzstāšanos. Baznīcu apmeklējuši ekskursanti no Holandes, Dānijas, Īrijas, Vācijas, kā arī Latvijas skolēni, pensionāri, bezceļu autobraucēji.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/aktualitates/40168

2017. gada 15. novembrī, 09:34, Aktualitātes
wwww.ogresnovads.lv

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet