Atgriezties pie raksta

G.Sīviņš: Ogres novadā siltumenerģija tiks nodrošināta jebkādos apstākļos

Ogres novada pašvaldībā tikās Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Sīviņš, izpilddirektors Pēteris Špakovskis, Tautsaimniecības komitejas priekšsēdētājs Juris Laizāns, SIA "MS Siltums" valdes loceklis Normunda Ševels un SIA "Ogres namsaimnieks" valdes loceklis Kaspars Grīnbergs. 

Tikšanās mērķis - pārrunāt energoefektivitātes projekta ieviešanas gaitu un gūto pieredzi Vācijā un biomasas katlu rūpnīcā Austrijā.


Pārrunā gūto pieredzi un secinājumus


No 27. septembra līdz 5. oktobrim komandējumā uz Austriju un Vāciju devās G.Sīviņš, P. Špakovskis un J.Laizāns. Vizītes mērķis – atbilstoši komandējuma pieprasījumam iepazīties ar Ogres novada sadarbības partnera, Eiropā vadošo biomasas katlu ražotāju "Kohlbach Energieanlagen GmbH", darbību un saražotās produkcijas kvalitāti, biomasas katlu māju darbību un ekspluatāciju. Tiekoties pašvaldībā ar projekta īstenotājiem, N.Ševelu un K.Grīnbergu, tika pārrunāta komandējuma laikā gūtā pieredze un secinājumi.


Apmeklē ražotni un objektus, kur katli izmantoti


G.Sīviņš informēja, ka Austrijā tika apmeklēta šķeldas katlu ražotne un saņemta informācija par šādu katlu darbību un tehnisko apkalpošanu, savukārt Vācijā – 5 objekti, kur šādi kalti tiek izmantoti. Tieši "Kohlbach" rūpnīcā ir ražoti divi šķeldas katli, kas ir uzstādīti un jau trīs gadus efektīvi darbojas kaltu mājā Ogrē, Rietumu ielā, saražojot alternatīvu siltumenerģiju Ogres pilsētas iedzīvotājiem, un šobrīd tiek būvēti trīs šķeldas katli katlu mājām Ogrē, Suntažos un Madlienā. 


Ogres novadā siltumenerģija tiks nodrošināta jebkādos apstākļos


"Vizītes laikā guvām pārliecību, ka "Kohlbach" ir augstas kvalitātes rūpnīca, kura specializējas alternatīvā kurināmā katlu ražošanā. Redzējām arī, ka Ogres novada katlu mājām paredzēto šķeldas katlu ražošana šajā rūpnīcā tuvojas noslēgumam, drīz tie tiks atgādāti uz Latviju. Tā kā "Kohlbach" ražotie šķeldas katli Rietumu ielā darbojas tikai trīs gadus, gribējām pārliecināties par to darbību ilgstošākā periodā. Šādi katli plaši tiek izmantoti Vācijā. Bijām vairākās vietās, kur šādi kalti tiek izmantoti tādiem pašiem mērķiem, kā pie mums, - ūdens sildīšanai un apkures nodrošināšanai privātmājām un daudzdzīvokļu mājām. Lai arī Vācijā šķeldas izmaksas ir gandrīz divreiz lielākas, tur tie ir aizvien pieprasītāki un bez būtiskiem ieguldījumiem kalpo 20 un vairāk gadus. Kopumā vizītes laikā guvām pārliecību, ka mūsu sadarbības partneris ir nopietns, projekta īstenošana Ogres novadā būs kvalitatīva un, galvenais, no tā lielākie ieguvēji būs mūsu iedzīvotāji," ir pārliecināts G.Sīviņš. "Neatkarīgi no gāzes cenu svārstībām, mēs spēsim nodrošināt apkuri un tarifus, līdzvērtīgus šobrīd esošajiem, un tā ir garantija, ka Ogres novadā siltumenerģija tiks nodrošināta jebkādos apstākļos."


Par projekta virzību Ogres novadā


N.Ševels informēja par projekta īstenošanas gaitu: "Šobrīd notiek katlu māju rekonstrukcija Suntažos un Madlienā. Projekta īstenošanas gaitā tur tiks nomainītas visas esošās apkures iekārtas. Abos ciemos viena lielā šķeldas katla vietā tiks uzstādīti divi mazāki,  kur pamatdarbības katls būs kurināms ar šķeldu, bet otrs - ar granulām, tā nodrošinot arī drošu un nepārtrauktu siltumenerģijas ražošanu. Katlu mājās uzstādītie granulu katli turpmāk tiks izmantoti maksimālās slodzes pieprasījuma nodrošināšanai gada aukstajā periodā un pavasarī, rudenī, kad slodzes ir zemākas. Plānojam, ka Suntažos un Madlienā jaunais šķeldas katls darbu sāks decembra sākumā, līdz tam siltumu nodrošinās granulu katli, kas jau ir uzstādīti un pieslēgti siltumapgādes sistēmai. Suntažos šķeldas katls ir jau piegādāts, savukārt Madlienā to piegādās līdz oktobra beigām. Plānojam, ka līdz šī gada decembra sākumam tiks izveidota visa nepieciešamā katlu apsaiste un kurināmā padeves mehānismi, un arī šie kalti varēs uzsākt darbu. Runājot par Ogres katlu māju, plānots, ka decembra sākumā piegādās šķeldas katlu, kas tiks darbināts ziemas periodā papildu esošajiem katliem, kā arī vasarā karstā ūdens nodrošināšanai. Savukārt līdz oktobra beigām tiks piegādāts pasūtītais dūmgāzu kondensators, kas tiks montēts klāt esošajiem šķeldas kaltiem, līdz ar to ar to pašu šķeldas daudzumu būs iespējams saražot vairāk siltumenerģijas. Dūmgāzu kondensatora pirmos testus paredzēts veikt vēl šajā gadā, bet visa objekta nodošanu ekspluatācijā plānojam 2019. gada pavasarī."


Projekta īstenošana - ekonomisks ieguvums


K.Grīnbergs norāda: "Labā ziņa iedzīvotājiem ir tā, ka enerģijas piegādi Ogrē, atšķirībā no daudzām citām pilsētām mūsu valstī, ir iespējams diversificēt. Mēs paši varam nodrošināt siltumenerģijas ražošanu un mums ir konkurētspējīgs enerģijas piegādes tirgus. Jo efektīvāka enerģijas ražošana, jo noturīgāka un zemāka siltumenerģijas piegādes cena. Šī projekta ieviešana esošajā sistēmā nesīs ekonomisku ieguvumu, tā būs garantija tam, ka Ogrē arī turpmāk būs iespējams saglabāt zemu siltumenerģijas cenu."


Informācija par projektu


Jau informējām, ka Ogres novada pašvaldības dome 2017. gada 13. jūlijā pieņēma lēmumu atbalstīt Ogres novada pašvaldības SIA "MS Siltums" dalību energoefektivitātes veicināšanas projektā. Šāds lēmums pieņemts, izvērtējot Ministru kabineta 2017. gada 7. marta noteikumos Nr. 135 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 4.3.1. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt energoefektivitāti un vietējo AER izmantošanu centralizētajā siltumapgādē" pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi" noteiktās prasības.


SIA "MS Siltums" piedalās šajā darbības programmā ar vairākiem projektiem: "Siltuma avota efektivitātes paaugstināšana Ogres pilsētā, Rietumu ielā 1"; "Siltuma avota efektivitātes paaugstināšana Ogres novadā, Suntažu pagastā, Suntažos", "Siltuma avota efektivitātes paaugstināšana Ogres novadā, Madlienas pagastā, Madlienā" un "Siltumapgādes sadales un pārvades sistēmas efektivitātes paaugstināšana Ogres novadā, Madlienas pagastā, Madlienā".


Projektu mērķis - veicināt energoefektivitāti un vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanu Ogres pilsētas centralizētajā siltumapgādē, kur SIA "MS Siltums" deleģēta ir ražošanas funkcija, kā arī Madlienā un Suntažos, kur SIA "MS Siltums" pilda siltumapgādes operatora funkciju.


Īstenojot  šos projektus, paaugstināsies Ogres kaltu mājas efektivitāte, samazinot kurināmā apjomu un nodrošinot papildu jaudu ziemas periodā. Uzstādot 4 MW šķeldas katlu, tas ļaus strādāt vasaras režīmā, aizstājot ievērojami dārgāko fosilo kurināmo, savukārt elektrostatiskais filtrs nodrošinās vides prasībām atbilstošu samazinātu izmešu līmeni. Uzstādot kondensācijas tipa dūmgāzu ekonomaizeru esošajām katlu iekārtām, Rietumu ielā 1 katlu mājā kurināmā patēriņš 1 MWh siltumenerģijas saražošanai varētu samazināties līdz 20-25%.


Īstenojot projektu, Suntažu un Madlienas katlu mājas darbība tiks nodrošināta bez maiņu personāla. Šajās katlu mājās tiks izmantoti divi kurināmā veidi – šķelda un granulas, kā arī līdz ar iepriekšējā kārtā veikto siltumtīklu projektu padarīs sistēmu pilnībā efektīvu un vadāmu attālināti, turklāt tiks atjaunoti Madlienas siltumtrašu posmi 416 m garumā, līdz ar to šeit siltumtrase būs atjaunota 100% apjomā.


Plānots, ka visi trīs projekti tiks īstenoti līdz 2019. gada 30. novembrim. Projektu kopējās attiecināmās indikatīvās izmaksas plānotas 4,11 miljoni eiro, no kurām 1,55 miljonu eiro veido Kohēzijas fonda finansējums un 2,56 miljoni eiro ar iespēju SIA "MS Siltums" saņemt kredītu 100% apmērā.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/aktualitates/42455

2018. gada 10. oktobrī, 13:14, Aktualitātes
www.ogresnovads.lv

Jaunākie komentāri

xa xa • 2018. gada 12. oktobrī, 09:12
Kāpēc vasarā nekurināja, ka bija jāsalst?
dons • 2018. gada 12. oktobrī, 08:45
Vai gadījumā lietderīgāk šādos "apmaiņas" braucienos būtu bijis aizbraukt K.Grīnbergam un N.Ševelim. viņi tomēr ir profesionāļi un vairāk saprot par enerģētiku un tehniku nekā domes pārstāvošie kungi.
Grīnbergs teica • 2018. gada 11. oktobrī, 20:11
Grīnbergs sen teica ka pieaugs apkures izmaksas...tak citādi nevar

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet