Atgriezties pie raksta

Populārākie vārdi jaundzimušajiem pērn Ogres novadā – Dārta un Roberts

Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Lidija Vītola atklāj, ka 2018. gadā nodaļā reģistrēto jaundzimušo populārākie vārdi bija Dārta, Elizabete, Paula un Melānija meitenēm un Roberts, Kārlis, Gustavs un Emīls zēniem.

Samazinājušās laulības ar ārzemniekiem
Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļā 2018.gadā reģistrētas 194 laulības (2017. gadā – 217), tajā skaitā 33 baznīcās (gadu iepriekš – 47). Ievērojami sarucis tādu laulību skaits, kurā viens no laulātajiem ir ārzemnieks – ja 2017. gadā šādas bija 19 laulības, tad 2018. gadā – tikai divas.
 
Arī 2018. gadā bijuši tādi datumi, kad laulības slēgt izvēlējušies vairāki pāri. Piemēram, 18.augustā nodaļā reģistrētas 8 laulības, 22.septembrī notikušas 8 laulības.
 
Pagājušajā gadā deviņas laulību reģistrācijas notikušas ārpus nodaļas telpām (pirms gada – tikai divas) – tās notikušas viesu namā "Debesu bļoda", vienas laulības notikušas arī uzkalnā pie jaunlaulāto dzimtas mājām Mazozolos.
 
L.Vītola skaidro, ka nodaļā tiek saņemti tiesas un notāru spriedumi par laulību šķiršanu, uz šo dokumentu pamata nodaļā reģistrēto laulību reģistros tiek izdarīta attiecīga atzīme. 2018.gadā saņemti 111 paziņojumi par laulību šķiršanu, kas ir par vienu vairāk nekā 2017.gadā.
 
Laulību reģistrē gados vecāki seniori
L.Vītola piebilst, ka 2018. gada otrajā pusē nodaļā laulību reģistrēja daudz vairāk senioru. Šāda aktivitāte varētu būt saistīta ar izmaiņām likumdošanā – no 2019. gada 1. janvāra pensijas saņēmēja nāves gadījumā pārdzīvojušajam laulātajam piešķir pabalstu 50 procentu apmērā no mirušajam laulātajam saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” piešķirtās pensijas, ieskaitot piemaksu pie pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim. Tiesības uz pabalstu ir divpadsmit mēnešus no pensijas saņēmēja nāves dienas, ja iesniegums iesniegts sešu mēnešu laikā no pensijas saņēmēja nāves dienas.
 
Godina Zelta un Dimanta kāzu pārus
2017.gadā Ogres novada pašvaldībā tika ieviesta tradīcija godināt Zelta (50 gadi laulībā) un Dimanta kāzu (60 gadi laulībā) pārus. Šajā pasākumā piedalījās 12 Zelta un 2 Dimanta kāzu pāri! Šis pasākums notika arī 2018.gada februārī, kad tika godināti 2 Dimanta kāzu pāri un 9 Zelta pāri. Arī šogad līdz 15.janvārim aicināti pieteikties pāri, kuru laulība reģistrēta 1958. un 1968.gadā un kuru deklarētā dzīvesvieta šobrīd ir Ogres novadā. Pieteikties var Ogres novada pašvaldības Dzimtsarakstu nodaļā personīgi vai pa tālruni 65023466.
 
Visvairāk jaundzimušo Ogresgala pagastā
2018. gadā Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļā sastādīti 296 dzimšanas reģistri (2017. gadā – 369). L. Vītola piebilst, ka Latvijā līdz 2018. gada 27. decembrim reģistrēti 19 039 jaundzimušie (2017. gadā – 20 693).
 
Dzimtsarakstu nodaļā, reģistrējot bērnu, kopš 2017.gada jūlija vienlaicīgi tiek veikta bērna dzīvesvietas deklarēšana. Pēc apkopotajiem datiem secināts, ka Ogres novadā bērniņiem bagātākais pagasts pagājušajā gadā bijis Ogresgala pagasts – 22 mazuļi (pirms gada 33), 18 – Suntažu pagastā (pirms gada 19), 17 – Madlienas pagastā (pirms gada – 10). No Ogres novadā reģistrētajiem jaundzimušajiem otrie bērni ģimenē – 107, kā pirmie ģimenē piedzimuši 103 bērni, kā trešie – 51. Pa vienam reģistrēti arī bērniņi, kuri savā ģimenē ir septītais un astotais bērns.
 
Vecāki retāk izvēlas piešķirt divus vārdus
Populārākie vārdi meitenēm 2018. gadā bija Dārta (šāds vārds izvēlēts 9 meitenēm), Elizabete (6), Melānija un Paula (5). Iepriekšējā gadā populārākie vārdi bija Emīlija, Elza un Marta. Neparastāko vārdu vidū tādi kā Eiva, Eimija, Mikeila. Ja pagājušajā gadā divi vārdi tika doti 10 meitenēm, tad šogad 6.
 
Zēnu vidū populārākais bijis vārds Roberts (7 zēniem), Emīls, Kārlis un Gustavs (5). Trim zēniem izvēlēts latviskais vārds Jānis. 2017. gadā populārāko vārdu vidū zēniem bija Jēkabs, Ralfs, Kristers un Markuss. Neparastāko vārdu vidū 2018. gadā - Neitans, Damirs, Ezra, Savelijs, Džuzepe. 2018.gadā dubultvārdi doti 7 zēniem.


Sudraba vērdiņš simtgades bērniem
2018. gads bijis īpašs ne tikai ar to, ka Latvija atzīmēja 100 gadus, bet īpaši tika godināti arī simtgades bērniņi. Arī Ogres novada pašvaldība Latvijas simtgadē dzimušajiem bērniem dāvināja īpašu sudraba vērdiņu – "Simtgades bērnu" monētu, kas ievietota ozolkoka kastītē ar iededzinātu projekta zīmolu – dīgstošu ozolzīli ar Latvijas karoga lapiņām – un apsveikuma vēstuli jaundzimušajam un viņa vecākiem. Šīs monētas tika dāvinātas ar aprīli, aicinot tos saņemt arī bērnu vecākus, kuriem bērni dzimuši no 1.janvāra līdz aprīlim. Dzimtsarakstu nodaļa ir izsūtījusi pa pastu aicinājumu tos izņemt Dzimtsarakstu nodaļā, bet vismaz 10 ģimenes to nav izdarījušas. Nodaļas vadītāja aicina vecākus to izdarīt. Kopumā izsniegti 275 vērdiņi.
 
Šogad jaundzimušajiem piemiņai tiks dāvinātas krūzītes ar Ogres novada simboliku.
 
Ogrēnieši apdāvina jaundzimušos
Saistībā ar Latvijas simtgadē dzimušo bērniņu sveikšanu atsaucību izrādījuši arī vairāki ogrēnieši. Piemēram, fotosalona SIA "Jāņa Foto" īpašnieki vērsās dzimtsarakstu nodaļā ar lūgumu sniegt informāciju, kurš ir bijis Ogres novadā reģistrētais simtais bērniņš. Kā izrādījās, tā bija ķeipeniešu Aivas un Jāņa meitiņa Dārta Linde, kura piedzima 7.maijā, un ģimenei tika dāvina bezmaksas foto sesija. Gada beigās dzimtsarakstu nodaļā savus rokdarbus nodeva Ogres pensionāru biedrības rokdarbu pulciņš "Kamolītis", un tos saņēma jaundzimušie, kuri tika reģistrēti Latvijas simtgadē. Tāpat 10 īpašus cimdu pārus, kuros ieadīts Ogres novada jaunais logo un pievienots Ogres 1.vidusskolas 12.klašu absolventu apsveikums, bija radījusi ogrēniete Baiba Zakevica, un tos saņēma 18. novembrī dzimušie bērniņi.
 
Sarucis reģistrēto mirušo skaits
L.Vītola informē, ka 2018.gadā veikti 577 miršanas reģistri (2017.gadā – 584). No reģistrētajiem mirušajiem 409 deklarēti Ogres novadā, 168 – citās pašvaldībās. L.Vītola piebilst, ka Latvijā pagājušajā gadā līdz 28.decembrim reģistrēti 28 470 miršanas gadījumi.
 
Prieks par kopā pavadīto laiku
Noslēdzot sarunu, L.Vītola šajā steidzīgajā ikdienas ritmā ikvienu aicina piestāt, padomāt par savu veselību un neveltīt visu enerģiju un spēkus darbam, bet gan vairāk padomāt par sevi, saviem hobijiem un ģimeni. "Latviešiem ir raksturīga milzīga atbildības sajūta, tāpēc mēs bieži vien visus savus spēkus veltām darbam, līdz sāk ciest veselība. Tomēr ir vajadzīgs vairāk padomāt par sevi, savu pilnveidošanos, vairāk laiks jāvelta saviem tuvajiem," pārdomās dalās L.Vītola. Vaicājot, kas darbā sagādā gandarījumu, L.Vītola atbild, ka tās noteikti ir laulību ceremonijas, kas sniedz emocionālu saviļņojumu un prieku tās dalībniekiem. Prieku rada arī kopā ar kolektīvu pavadītais laiks, un par savu kolektīvu L.Vītola sauc ne tikai nodaļas darbinieces Vitu Leimani un Ligitu Jansoni, bet arī kolēģus, kuri piedalās laulību reģistrācijas svinīgajās ceremonijās – pianistes Natāliju Petrovu un Guntu Trasūni, solistes un pianistes Mariju Austrumu un Edīti Butkeviču-Donskihu, flautisti Ievu Lejnieci, kā arī fotogrāfu Gunti Dinbiru.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/aktualitates/43047

9. janvārī, 09:00, Aktualitātes
www.ogresnovads.lv

Par šo rakstu vēl nav saņemts neviens komentārs.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet