Atgriezties pie raksta

Ogres novada pašvaldība pakāpeniski pāries uz auto nomu

21.februārī Ogres novada pašvaldības domes sēdē tika izskatīts jautājums, vai turpmāk pašvaldības funkciju nodrošināšanai būtu lietderīgāk automašīnas iegādāties vai nomāt.

Ogres novada pašvaldības teritorijas kopējā platība ir 993,4 km2 . Pēdējo gadu laikā ir notikušas vairākas iekšējas reformas, kā rezultātā centrālā administrācija uzņēmusies un sniedz palīdzību pagastiem dažādu jautājumu risināšanai. 2017.gadā ir izveidota Ogres novada būvvalde, kurai regulāri jāapseko visa novada teritorija, pašvaldība ir uzsākusi vairākus attīstības projektus, kas tiks īstenoti vairākos novada pagastos un kuros ir iesaistīti dažādi pašvaldības speciālisti. Transports tiek regulāri izmantots arī citu pašvaldības funkciju nodrošināšanai.


Šobrīd pašvaldībai ir ierobežots automašīnu resurss, līdz ar to domes sēdē tika izskatīts jautājums, vai turpmāk lietderīgāk būtu automašīnas iegādāties vai nomāt.


Valsts pārvaldes iekārtas likums nosaka, ka valsts pārvaldi organizē pēc iespējas efektīvi. Tātad, Ogres novada pašvaldības lēmumam - pirkt vai nomāt autotransportu pašvaldības vajadzībām, ir jābūt ekonomiski pamatotam un efektīvam. Tas nav saistīts ne tikai finanšu aspektu, bet arī cilvēkresursiem un administratīviem resursiem.


Ja sākotnēji šķiet, ka auto iegāde ir tikai iegādes izmaksas, tā nav, jo tās ir arī ekspluatācijas izmaksas (remonts, OCTA, Kasko, tehniskā apskate, ceļa nodoklis, riepu iegāde un maiņa, logu tīrītāji) un uzturēšanas izmaksas (mazgāšana, degviela, logu šķidrums), kā arī tā pārdošana pēc auto nolietojuma. Savukārt auto noma ir fiksētā nomas maksa mēnesī, ka arī uzturēšanas izmaksas, kas ir tādas pašas neatkarīgi no tā, vai automašīna tiek nomāta vai pirkta.


Šobrīd Ogres novada pašvaldības rīcībā ir 5 automašīnas. Izvērtējot divu – 2011. gada un 2014.gada automašīnu - regulārās izmaksas, tika secināts, ka tie ir 400 - 500 eiro mēnesī, kā arī cilvēkresursi, t.i., nepieciešams veikt iepirkumus, slēgt līgumus, regulāri veikt rēķinu kontroli, uzturēt automašīnu atbilstošā tehniskā stāvoklī. Turklāt, ja automašīnai nepieciešami remontdarbi, pašvaldībai jāmeklē citas iespējas, kā nodrošināt atbilstošu funkciju izpildi. Papildus jāatzīmē, ka ir nepieciešams veikt nolietoto automašīnu pārdošanu, kas sevī ietver novērtējuma veikšanu (sertificēta speciālista piesaistīšanu), izsoles organizēšanu, dažkārt automašīnu ir grūti vai pat neiespējami pārdot, kā arī nepieciešama garāža auto saglabāšanai līdz pārdošanai, un, protams, cilvēkresursi minēto darbību veikšanai.


Auto nomas gadījumā plānotās izmaksas mēnesī ir 400 līdz 550 euro, tai skaitā, administrēšanas izmaksas, regulāras apkopes, normāla nolietojuma remontdarbi, riepas, to nomaiņa un uzglabāšana, OCTA, Kasko, tehniskā apskate, ceļa nodoklis, 24h palīdzība uz ceļa. Pēc nomas beigām auto nav nepieciešams to pārdot. Savukārt, pieņemot, ka auto iegādes izmaksas ir 25 000 euro un nolietojuma periods 5 gadi, plānotās izmaksas mēnesī viena auto iegādei ir 416 euro, taču klāt nāk arī visas augstāk minētās ekspluatācijas izmaksas.


Jāatzīmē, ka arī Autonomu asociācija, izvērtējot situāciju, ir secinājusi, ka ilgtermiņa auto noma (pilna servisa noma) ir izdevīga, ja automašīnas nomas termiņš 3 līdz 5 gadi un auto atlikusī vērtība nomas termiņa beigās ir vismaz 20%, t.i. nobraukums gadā ne vairāk kā 50 000 km, kopējais nobraukums ne vairāk kā 250 000 km. Papildus tiek nodrošināts sabalansēts budžeta izlietojums, maksājumi ir fiksēti nomas termiņa laikā un maksimāli samazināti administratīvie resursi (iepirkumi, ikdienas autoparka administrēšana un grāmatvedība).


Savukārt automašīnas pirkšana ir izdevīga, ja ir iespēja piesaistīt ES fondus un tamlīdzīgus resursus, kas sedz daļu automašīnas iegādes vērtības vai budžetā ir pārpalikums un/vai ir pieejami finanšu resursi par zemākām procentu likmēm kā tirgū.


Šobrīd jau vairākas Latvijas pašvaldības izmanto auto nomas pakalpojumus (Salaspils, Cēsis, Saldus, Talsi, Jēkabpils, Sigulda, Gulbene, Jelgava u.c.), turklāt ne tikai pašvaldības, bet arī, piemēram, pašvaldības policijas vajadzībām.


Izvērtējot sniegto informāciju, domes sēdē tika pieņemts lēmums pakāpeniski pāriet uz automašīnu nomāšanu pašvaldības funkciju nodrošināšanai.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/aktualitates/43323

22. februārī, 10:48, Aktualitātes
www.ogresnovads.lv

Jaunākie komentāri

Skatitājam • 2. martā, 00:34
Kas teica , ka būs lepni auto? parasti nomas auto kā citās pasvaldībās. laical slime domā ar savu slimo galvu kā rīkotos.
skatītājs • 1. martā, 21:21
kādu laiku laikam tomēr neko nenomās, iepirkums par lepno auto nomu ir atcelts.
cilveks • 24. februārī, 14:21
Atkal baros savus zaglus ,kuri dalis ar viniem

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet