Atgriezties pie raksta

Unikāla iespēja – satikt Krievijas un Ukrainas konfliktā cietušos

Latvijas valdība ir piešķīrusi finansējumu konfliktā cietušo Ukrainas karavīru un citu Krievijas agresijas upuru rehabilitācijai nacionālajā rehabilitācijas centrā  "Vaivari". Šonedēļ rehabilitācijas centrā ir ieradusies jauna grupa ukraiņu, 12. decembrī viņi viesosies Ogrē.

Ogres novada pašvaldība aicina iedzīvotājus izmantot šo unikālo iespēju tikties ar Ukrainas austrumos notiekošā aculieciniekiem 12. decembrī pulksten 18.00 Ogres novada Kultūras centra Lielajā zālē.


Uz šo tikšanos ikvienu interesentu aicina arī Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, pašvaldības izpilddirektors Pēteris Špakovskis un izpilddirektora vietniece Dana Bārbale, kuri šī gada jūlija beigās Ogres novada pašvaldības un Popasnas pašvaldības noslēgtā sadarbības līguma ietvaros pabija  komandējumā Ukrainā, Popasnā, un paši savām acīm redzēja kara radīto postu un dzirdēja karā iesaistīto cilvēku stāstus.


Ogres novada pašvaldības delegācija vizītes laikā piedalījās Popasnas 5 gadu atbrīvošanas pasākumā, kurā tika godināti karā kritušie, tikās ar kapelāniem, kuri ikdienā ir uzņēmēji, bet kā kapelāni veic brīvprātīgo darbu militārās zonas apstākļos, un citiem brīvprātīgā darba veicējiem. "Šie cilvēki atzina, ka līdz pat kara sākumam viņi neapzinājās sevī spēku un vēlmi palikt savā zemē, savās mājās un sniegt palīdzīgu roku tiem, kam nepieciešama palīdzība," saka D. Bārbale, piebilstot, ka karš nav tikai karā iesaistītie karavīri un brīvprātīgie, tie ir arī viņu ģimenes locekļi, iedzīvotāji, kuriem nepieciešams atbalsts. "Kara apstākļos Ukrainā ir izjucis liels skaits ģimeņu, liela daļa karavīru izdara pašnāvības… tāpēc atbalsts, jo īpaši morālais un garīgais, ir būtisks, lai sniegtu palīdzību Ukrainas tautai kopumā, kā arī katram tās iedzīvotājam individuāli."


D.Bārbalei atmiņā palikusi bīstamā Ukrainas teritorija. Lai arī daļa ir atbrīvota, tā ir bīstama cilvēku dzīvībai – lauki un pļavas ir mīnētas, pie mājām zemē ir iesprūduši nesprāguši lādiņi, bērnus skolā māca, kā rīkoties, atrodot mīnu, ik uz soļa zemē, mājas sienā, elektrības stabā, sētā vai dzīvojamā telpā var atrast izšautu patronu čaulītes, lādiņu paliekas.


Ogres novada delegācija komandējuma laikā apmeklēja Oputinas (Opytne) ciemu, kas atrodas 1 km attālumā no bijušās Doņeckas lidostas. "Lai nokļūtu ciemā, bija jāšķērso mīnēta pļava, jābrauc garām nāvi brīdinošām zīmēm. Ciemā joprojām dzīvo 38 iedzīvotāji, pie kuriem 5 gadu laikā, kamēr notiek karš, nav bijusi neviena no Ukrainas administrācijas atbildīgajām amatpersonām. Ogres novada pašvaldības delegācija bija pirmā, kura kā varas pārstāvji, Ukrainas ciemiņi, ieradās šajā ciemā pēdējo gadu laikā. Ciemā jau piecus gadus nav elektrības, piecus gadus ciema iedzīvotāji dzīvo ložu sadragātās mājās ar sagruvušām sienām, jumtiem, daļēji vai pilnībā iznīcinātām istabām. Taču vairāki ciema iedzīvotāji joprojām turpina dzīvot māju pagrabos, aukstumā, pastāvīgā mitrumā, bez avīzēm, telefona vai interneta. Uz atsevišķiem ciema iedzīvotāju māju vārtiem stāv uzraksti "šeit dzīvo", tādējādi cilvēki lūdz nedemolēt, neapzagt, nešaut uz viņa māju," pārdomās par redzēto dalās D. Bārbale, piebilstot, ka ogrēnieši šī ciema iedzīvotājiem atveda ziedojumus, arī ūdeni. "Sarunas ar ciema iedzīvotājiem lika būtiski aizdomāties ne tikai par valsts lomu, bet arī pašvaldības un sevis kā amatpersonas lomu un atbildību savu iedzīvotāju priekšā un spēju nodrošināt viņu pamatvajadzības. Intervijas laikā Ukrainas nacionālajai televīzijai mēs nodevām šī ciema iedzīvotāju lūgumu nodrošināt viņu mājokļos elektroapgādi. Izmantojot mūsu rīcībā līdzi paņemto tehniku, veicām ciema iedzīvotāju video vēstules ierakstu Ukrainas prezidentam ar lūgumu ciemā nodrošināt elektrību, ko ciema iedzīvotāji tālāk izplatīja sociālajos tīklos. Dzirdējām, ka pēc mūsu vizītes Ukrainas apgabala mērs licis apsekot ciemu un noskaidrot ciema iedzīvotāju vajadzības," saka D.Bārbale.


Vizītes laikā ogrēnieši apmeklēja Popasnas muzeju, tikās arī ar Popasnas uzņēmējiem, Popasnas pašvaldības administrācijas pārstāvjiem. "Administrācijas pārstāvji norādīja uz nepieciešamību kara apstākļos pieņemt tādus lēmumus kā apšaudes atklāšana, lai apturētu separātistu ienākšanu Ukrainas teritorijā, kas savukārt tiktu uztverts, ka karu ir uzsākusi pati Ukraina, un lēmumu neuzsākt apšaudi, bet ļaut bruņu transportam ienākt Ukrainā, kas vietējiem iedzīvotājiem un Ukrainai kopumā nozīmēja tās okupāciju. Fakts, ka vietējās varas pārstāvji bija pirmie, kas tika saņemti gūstā, fiziski un morāli spīdzināti vai pat nogalināti, liek aizdomāties par amatpersonas kā savas valsts pārstāvja pienākumu un atbildību pret saviem iedzīvotājiem, paliekot savā teritorijā, savā vietā un rūpējoties par saviem iedzīvotājiem," norāda D.Bārbale.  


Vizītes laikā notika tikšanās arī ar karavīriem, no kuriem daudzi – jauni puiši, kuri ar spēcīgu ticību savai valstij devušies karā, pakļaujot savu dzīvību briesmām, aci pret aci satiekoties ar karu, tā radīto postu, ievainojumiem, šausmām, vairāki izdara pašnāvības.


D. Bārbale atzīst, ka, apmeklējot Popasnas rajona teritoriju, gūta neatsverama pieredze un zināšanas, kas ļāvušas paskatīties uz daudzām lietām citām acīm, novērtēt to, ka mūsu valstī ir miers, dzirdēti daudzi stāsti, par kuriem jādomā vēl aizvien.


"Es vēlreiz aicina iedzīvotājus atnākt uz tikšanos ar Krievijas un Ukrainas konflikta upuriem, lai, tiekoties ar šiem cilvēkiem, gūtu ieskatu Ukrainā notiekošajā, uzdotu jautājumus, pārdomātu savas vērtības, visbeidzot novērtētu to, kas mums katram ir dots," uzsver D. Bārbale.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/aktualitates/45487

2019. gada 12. decembrī, 08:51, Aktualitātes
www.ogresnovads.lv

Jaunākie komentāri

<nesaprašanā • 2019. gada 15. decembrī, 10:07
Mammīte mucā augusi un par spundi barota?
ха ха • 2019. gada 13. decembrī, 07:36
Если эта реабилитация предпологает добить хохло-бандеровскую мразь( что бы не мучились), то я за такую реа.....цию. Удивляет позиция "Вайвари". Совсем не думают о своем бизнесе. А вдруг пожар, или землятрясение, а еще ужаснее- цунами?
>>nesaprašanai • 2019. gada 12. decembrī, 17:48
ja nesaprašana kopš dzimšanas ar krūts pienu iezīsta, tad smalko niansi-tiesības izvēlēties bonusu un uz tikšanos aiziet nedrīkst salīdzināt ar obligātu ierašanos vai nepatikšanām nepaklausības gadījumā

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet