Atgriezties pie raksta

Ogres novadā būs četras parakstu vākšanas vietas

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) 2019. gada 27. decembrī pieņēma lēmumu par parakstu vākšanas organizēšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem “Grozījumi Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā” un “Grozījums likumā “Par pašvaldībām”. 


 

Parakstu vākšana notiks no 2020. gada 16. janvāra līdz 14. februārim.


Parakstīties par apturēto likumu nodošanu tautas nobalsošanai varēs pašvaldību noteiktajās parakstu vākšanas vietās. Saskaņā ar likuma “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu” 7. panta otro daļu vietas, kurās vēlētāji var parakstīties, iekārtojamas katrā republikas pilsētā vai novadā ar tādu aprēķinu, lai uz 10 000 vēlētāju būtu vismaz viena vieta, kur vēlētāji var parakstīties. Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, Ogres novadā uz 27.12.2019. deklarēti 25 643 balsstiesīgie iedzīvotāji. 


Ogres novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē šī gada 7. janvārī pieņemts lēmums noteikt 4 parakstu vākšanas vietas Ogres novada administratīvajā teritorijā: 


Ogres novada Kultūras centrā (foajē pie Mazās zāles) Brīvības ielā 15, Ogrē;


Suntažu pagasta pārvaldē;


Madlienas pagasta pārvaldē;


Taurupes pagasta pārvaldē.


Taču tas nenozīmē, ka Ogres novadā deklarētie balsstiesīgie iedzīvotāji drīkstēs parakstīties tikai šajās parakstu vākšanas vietās – to varēs izdarīt jebkurā parakstu vākšanas vietā Latvijā. Parakstu vākšanas vietas un to darba laiku varēs noskaidrot www.cvk.lv. 


Ogres novada vēlēšanu komisija ir noteikusi visām parakstu vākšanas vietām vienādu darba laiku:


pirmdienās, trešdienās, piektdienās, svētdienās no plkst. 9.00 līdz 13.00;


otrdienās, ceturtdienās, sestdienās no plkst. 15.00 līdz 19.00. 


Tiesības piedalīties parakstu vākšanā ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Lai piedalītos parakstu vākšanā, derēs gan Latvijas pilsoņa pase, gan Latvijas pilsoņa apliecība (elektroniskā identifikācijas karte (eID)). 


Vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevarēs ierasties parakstu vākšanas vietā, būs iespēja pieteikties parakstu vākšanai savā atrašanās vietā. Parakstu vākšana vēlētāju atrašanās vietās notiks pēdējā parakstu vākšanas dienā, 14. februārī. 


Parakstu vākšanai beidzoties, CVK apkopos saņemto parakstu skaitu un parakstu vākšanas rezultātu paziņos Valsts prezidentam, kā arī publicēs izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. 


Ja parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosinājumu būs parakstījusi ne mazāk kā viena desmitā daļa no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo Latvijas pilsoņu skaita (154 868 vēlētāji), CVK trīs dienu laikā būs jāizsludina tautas nobalsošana, kurai jānotiek ne agrāk kā vienu mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc izsludināšanas.  


Satversme paredz, ka tautas nobalsošana par apturētu likumu tomēr nenotiek, ja Saeima par to vēlreiz balso un ja par tā pieņemšanu ir ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no visiem deputātiem. Tāpat apturētie likumi tiks publicēti un stāsies spēkā, ja parakstu vākšanā tautas nobalsošanas ierosinājumu atbalstīs mazāk nekā viena desmitā daļa vēlētāju. 


Satversmē noteikts, ka Valsts prezidentam likuma publicēšana ir jāaptur, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu, un šādā kārtībā apturēts likums nododams tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju. Kārtība, kādā jānotiek parakstu vākšanai, noteikta likumā “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu”. 


2019. gada 23. decembrī, pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmes 72. pantu un 41 Saeimas deputāta prasību, Valsts prezidents Egils Levits apturēja Saeimā 2019. gada 19. decembrī pieņemto likumu publicēšanu uz diviem mēnešiem. Grozījumi paredz mainīt domes pilnvaru termiņu ārkārtas vēlēšanu sarīkošanas gadījumā, proti, noteikt, ja līdz kārtējām vēlēšanām ir vairāk nekā 24 mēneši, ārkārtas vēlēšanās jauno domi ievēl uz atlaistās domes pilnvaru termiņu. Savukārt, ja līdz kārtējām vēlēšanām palikuši no deviņiem līdz 24 mēnešiem, jauno domi ievēl uz atlaistās domes atlikušo pilnvaru termiņu un vēl uz četru gadu pilnvaru termiņu. Tāpat izmaiņas paredz, ja līdz kārtējām domes vēlēšanām ir palikuši mazāk nekā deviņi mēneši, jaunas domes vēlēšanas nenotiek un līdz kārtējām domes vēlēšanām darbojas pagaidu administrācija.


Sēdes ieraksts šeit:

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/aktualitates/45640

7. janvārī, 09:48, Aktualitātes
ogresnovads.lv

Jaunākie komentāri

Jurīcim • 12. janvārī, 20:19
Vāks parakstus lai nepieņem likuma projektu par pašvaldību vēlēšanām. Šī ir parakstu vākšana, kura vajadzīga Rīgas domei - precīzāk Saskaņai. Šoreiz parakstīties NAV jāiet.
Valdis • 12. janvārī, 15:43
Kaut 40 parakstu vaksanas vietas..... no biomasas stulbuma tas nepasargas.
es ir bijis arzemes • 11. janvārī, 17:56
pirmais kas prata, saprotu te ir taspats kas seit skats uz augsu un leju zeme zem kajam, bet pec paris dienam, saproti, ka atrodies tur kur nekad neesi bijis, ne to kaiminu jeshkas druva, ne petera apinu auza, tur ir tas ko zinatnieki gadsimtos peta, vesturnieki romanos apraksta un zhurnalisti maca skolniekiem majturiba, uz arzmeme tikai celot, te arbeit macht frei

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet