Atgriezties pie raksta

Revidentu atklātais prasa domei izlēmību

Ogres novada domes Tautsaimniecības komitejas 21.augusta sēdē deputāti un klātesošie tika iepazīstināti ar daudziem nepatīkamiem faktiem un secinājumiem par pašvaldības līdzšinējo darbību, jo viņiem tika izklāstītas četrās dažādās pārbaudēs atklātās nebūšanas.

Galvenokārt, tās ir saistītas ar līdz šim ļoti brīvu un "radošu" rīkošanos naudas lietās, vieglprātīgi ignorējot normatīvos aktus un labas pārvaldības principus. Tāpēc, visticamākais, jau nākamajā domes sēdē tiks veidota īpaša komisija, lai izvērtētu auditoru piedāvātos risinājumus pašvaldības centrālās administrācijas, kā arī pašvaldības aģentūru "Dziednīca" un "Mālkalne" reorganizācijai. Pārbaužu veicēji, kad viņiem tika vaicāts, kurš par šiem pārkāpumiem bija atbildīgs, netieši norādīja uz iepriekšējo pašvaldības vadītāju – piebilstot, ka turklāt viņš nereti vienpersoniski izlēmis visai domei piekritīgus jautājumus. 


Valsts kontrole pēc veiktās revīzijas par 2013.gadu bija pašvaldībai 15.augustā iesniegusi apjomīgu ziņojumu. Tāpat dome bija pavasarī auditorfirmai "BPG Baltic – Inspekcija AMJ" pasūtījusi divus iekšējos auditus gan par pašas līdzšinējo darbību šajā sasaukumā, gan arī par pašvaldības aģentūrām „Dziednīca” un "Mālkalne" (pēc sēdes auditori privāti izteicās, ka, veicot daudzas pārbaudes citās lielās pašvaldībās, līdz šim viņi finanšu dokumentēšanā nebija saskārušies ar tik klaji paviršu attieksmi). Savukārt pašvaldības iekšējais auditors Juris Vēveris veica jau iepriekš – "vecajos laikos" – ieplānoto pārbaudi par administrācijas veiktajiem iepirkumiem, un, kā viņš uzskatīja sēdē par vajadzīgu atgādināt, arī šis ziņojums bija sanācis tikpat iespaidīgs kā Valsts kontrolei (59 lapas).


Pēc revīzijas, ko veica Valsts kontrole, pašvaldībai tiek norādīts uz būtiskām nepilnībām daudzos tās finanšu dokumentos, iepirkumu organizēšanā, skaidras naudas apritē, autoceļu mērķdotācijas izlietošanā un šo izdevumu uzskaitē, tāpat uz nepamatotiem tēriņiem reprezentācijai un komandējumiem, pat uz "informācijas atšķirībām dažādos grāmatvedības reģistros". Tāpat daudzas vaļības un "dīvainības" konstatētas domes autotransporta lietošanā un degvielas patēriņā. Tikai lasītāju ieskatam – ļoti ticams, ka revidentus uzjautrināja pašvaldības aģentūras "Mālkalne" darbinieka komandējuma apšaubāmā lietderība, viņam par 835 latiem rodot iespēju Maltas salā (Vidusjūrā) iegūt vērtīgu pieredzi, kā atsāļots jūras ūdens izmantojams iedzīvotāju apgādē ar dzeramo ūdeni! Valsts kontrolei īpašas pieminēšanas vērti šķita arī "Mālkalnes" pērnā gada tēriņi par konjaku vai saldējuma pirkšana vasarā, kā arī "ekskluzīvu jūras velšu" iegāde Taurupes pagasta pārvaldes vajadzībām.


Acīmredzami, drīz vien Valsts kontrole vēlēsies šādas amizantas ziņas publiskot visai Latvijas sabiedrībai. Savukārt auditorfirma BPG cita starpā konstatēja dažādus pārkāpumus pašvaldības un to aģentūru darbinieku atalgošanā – piemēram, tiem saņemot papildus samaksu par saviem tiešajiem pienākumiem. Domes iekšejais auditors bija spiests ziņot par daudziem gluži vai konsekventiem pārkāpumiem veikto iepirkumu procedūrās. Tos sekmē gan decentralizētā iepirkumu sistēma, gan arī tas, ka līdz šim iepirkumu komisijas netika veidotas ar domes lēmumu – to sastāvu noteica pašvaldības priekšsēdētājs. Vēveris uzjautrināja klātesošos ar ironisku atklājumu: viņš pats pārbaudījis, ka, piemēram, jebkurā Ogres veikalā kafija ir nopērkama lētāk par cenu, ko dome maksā "Brīvnieku" kafejnīcai.


Ņemot vērā to, ka par Valsts kontroles veikto pārbaudi ziņoja nevis tās pārstāvis, bet gan domes iekšējais auditors, daļai no sēdē klātesošajiem vienīgie "svešie un ļaunie" bija BPG auditori. Tāpēc deputāts Edvīns Bartkevičs un daži pašvaldības darbinieki ar saviem jautājumiem un komentāriem vēlējās rīdziniekiem norādīt, ka viņi nespēj būt pietiekami zinoši par Ogres novada pašvaldības veiktā darba apjomiem un tā īpašo specifiku, lai vispār drīkstētu te kaut ko vērtēt, dot ieteikumus vai apgalvot, ka domes darbinieki nav pietiekami noslogoti. Oponējot šai nostājai, domes priekšsēdētāja vietnieks Egils Helmanis auditoru kritiķiem atgādināja: nopietnus pārkāpumus un nepilnības atklāj arī Valsts kontroles un domes auditors un pārbaužu rezultāti prasa domei rīkoties. Savukārt uz domes finanšu nodaļas vadītājas izteikto aizrādījumu, ka tēriņu lietderību izlemj deputāti, nevis nodaļas darbinieki, BPG auditori atgādināja, ka nodaļai noteikti ir tiesības un arī pienākums neakceptēt tādus rēķinus, kas sagatavoti, pārkāpjot likuma "Par grāmatvedību" prasības.


Deputāti pieņēma zināšanai revīziju rezultātus un nolēma sagatavot lēmumu projektu par domes priekšsēdētāja Artūra Manguļa vadītas reorganizācijas komisijas izveidi, par ko tiks balsots tuvākajā (vai kādā no tuvākajām) domes sēdē.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/atbildam/29360

2014. gada 22. augustā, 12:14, Viedokļi un intervijas
Dainis Lemešonoks, speciāli OgreNet

Jaunākie komentāri

yahoo • 2014. gada 25. augustā, 10:14
Nu jā neredzu krimināllietu Hel kungam būs jau noracis visus. Paliks pats balts un pūkains. Tagad priekšā liks Manguli kā aizsegu. Tikai tas pamuļ nav sapratis par ko atbild.
Naivais • 2014. gada 23. augustā, 07:36
Kad tiks izbeigta gadiem piekoptā prakse, ka Ogres pašvaldības policisti izmanto operatīvo dienesta transportu personīgām vajadzībām - brauc uz mājām pusdienās, vakariņās, veikaliem un citur? Vai tiks prasīta Ogres PP priekšnieka Ulmaņa atbildība par šo pašvaldības līdzekļu izšķērdēšanu? Nav dzirdēts, ka kādām citām amatpersonām būtu šādas privilēģijas.
Horsts • 2014. gada 22. augustā, 19:47
Vai pēc šiem "atklājumiem" Valaine var palikt savā amatā? Viņa visur ir iekšā. Darbs prokuratūrai.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet