Atgriezties pie raksta

Anonīmo paskvilu autoru psiholoģiskais portrets

Laikam jau Ogres novadā vairs neatradīsies neviens pašavaldības iestādes vadītājs, par domes deputātiem nemaz nerunājot, kuru elektroniskajās pastkastītēs pēdējā laikā nebūtu ielidojusi vēstulīte, kas pārpilna ar dažādiem it kā skarbiem apgalvojumiem par pašreizējās novada vadības darbību.

Nekā jauna
No vienas puses raugoties, it kā jau nav slikti, ka tautas apzinīgā daļa dalās būtiskā informācijā ar citiem. Tomēr šis gadījums ir mazliet specifiskāks. Pirmkārt, "atmaskojošo" vēstuļu autori slēpjas aiz anonimitātes maskas (zināmi ir vienīgi tie, kuri ar skubu turpinājuši šīs bezparakstu paskvilas pārsūtīt tālāk – pie kam tik aktīvi, ka adresātu saraksts neietilpst vienas A4 formāta lapas ietvaros. Bet šoreiz ne par šo personu rīcību). Otrkārt, skarbie autori "pārmaļ" jau līdz apnikumam apzelētus notikumus, radot iespaidu, ka šo vēstuļu rakstītāji ir savdabīgu "apstāju" varā, proti, kāda uzmācīga ideja neļauj viņiem ne naktī mierīgi pagulēt, ne dienā saules gaismu izbaudīt. Treškārt, spalvas dīdītāju lietotie termini un paustie apgalvojumi savā netaktiskumā, rupjībā un agresivitātē liecina, ka šo cilvēku psihe ir pārcietusi smagus satricinājumus.


Lai bezatbildīgi nemētātos ar šādiem apgalvojumiem, izsūtījām vēstuļu tekstus vairākiem sertificētiem psihologiem, lūdzot paust savu viedokli un izveidot autoru psiholoģisko portretu, cerot, ka tādējādi kļūs skaidrāka gan šo ļaužu motivācija un, kas zina, varbūt izdosies caur lamu un ķengu mudžekļiem saskatīt kādu vairāk vai mazāk zināmu seju. Turpmāk visu mums sniegto atzinumu īss kopsavilkums (uzmanību – šie psiholoģiskie portreti tapuši, vadoties tikai un vienīgi no anonīmo vēstuļu tekstu analīzes, speciālistiem nav bijusi iespēja analizēt šo cilvēku uzvedību klātienē, tāpēc iespējamas gan nepreciziātes, vai arī tieši otrādi – atsevišķas tendences iezīmētas krietni maigākos toņos nekā tas varētu būt patiesībā).


Vīrišķais cietējs
Gandrīz visi aptaujātie speciālisti savos atzinumos norādījuši, ka diezgan skaidri iezīmējas divu tipu autori – viens vīrišķais un otrs sievišķais, kas ļauj izdarīt pieņēmumu, ka vēstule ir vairāku cilvēku kopdarbs. Attiecībā par vīrišķo pusi – visi teksta analizētāji uzsvēruši, ka šim cilvēkam, visticamāk, ir lielas problēmas saskarsmē tieši ar sava dzimuma indivīdiem – vairākkārtējās norādes liecina par latentām jeb slēptām homoseksuālām tieksmēm, ko persona vai nu cenšas apspiest, vai aizmirst. Pēdējais pieņēmums var liecināt par bērnībā gūtu traumu – vai nu indivīdam vispār nav veidojušās attiecības ar tēvu (šķirta ģimene? tēva nāve?), vai arī šīs attiecības nes līdzi kādu ļoti traumatisku pieredzi – nav izslēgta pat seksuālas izmantošanas varbūtība. Tas viss šobrīd rada problēmās attiecību veidošanā ar pretējā dzimuma cilvēkiem. Savukārt šīs neveiksmes atstāj tiešu iespaidu uz ikdienas norisēm, karjeras veidošanu, pašrealizāciju ieskaitot. Tāpat nav izslēgts, ka ilgstošais iekšējais konflikts var būt atstājis kādu paliekošu iespaidu uz šīs personas vispārējo veselības stāvokli. Faktiski, var pieļaut, ka šis cilvēks dziļi cieš savu nerealizēto tieksmju un vēlmju realizēšanas neiespējamības dēļ.


Varaskārā vīrišķā sieviete
Gluži kā varbūtējā autora – vīrieša – gadījumā, arī visai skaidri nojaušamā sieviete, visticamāk, cieš no smagām psiholoģiskām problēmām. Vairāki speciālisti atļāvušies izteikt pieņēmumu, ka šī persona, iespējams, nespēj sadzīvot ar to dzimumu, ar ko tā nākusi pasaulē, respektīvi, runa ir par sievietes ķermenī ieslēptu vīriškās puses dominanti. Šādi cilvēki, lai gan adaptējas sabiedrībā, nav īsti spējīgi izveidot stabilas ģimenes, jo neizbēgami, agri vai vēlu, rodas konflikts ar vīrišķās un sievišķās lomas sadalījumu šajā sabiedrības mikroorganismā. Rezultātā, psiholoģiskam spiedienam tiek pakļauts arī ģimenes vīrietis, kurš nereti meklē iespēju savu vīrišķību realizēt ārpuslaulības attiecībās, meklējot tieši sievišķīgu sieviešu atbalstu un mierinājumu. Atgriežoties pie vīrišķīgās sievietes, speciālisti uzsver, ka šādas ilgstošas un nepārtrauktas iekšējās pretrunas neizbēgami rada indivīdam problēmas arī citās dzīves jomās, liekot ciest vienu neveiksmi pēc otras, nespējot kvalitatīvi realizēt savas profesionālās iemaņas utt. Tas savukārt rada naidu pret sabiedrību, kas var izpausties kā izteikta varaskāre, griba dominēt un kontrolēt, aizrauties ar slepenām intrigām, pakļaujot to objektus psiholoģiskam diskomfortam un pat ciešanām. Šāda cilvēka dzīve būtībā ir nemitīgs karš ar apkārtējiem, kas gan būtībā ir vēršanās pašam pret sevi jeb, precīzāk, pret savu „otro” cita dzimuma "es".


Palīdzēt var speciālisti un līdzcilvēki
Protams, ka, gadījumā, ja šie psiholoģiskie portreti tiešām ir pietiekami precīzi raksturojuši vēstuļu autoru personību atsevišķas izpausmes, tad, visticamāk, bez kvalificētu speciālistu palīdzības viņiem neiztikt. Līdzcilvēku atbalsts un sapratne vien laikam tomēr nelīdzēs. Lai gan, protams, arī tai varētu būt zināma loma. Izprotot un adekvāti izvērtējot šādu cilvēku motivāciju, laikam jau nevajadzētu vērsties pret viņiem īpaši bargi vai censties spēlēt pretī tajā "lauciņā", kur viņi realizē savas apslēptās domas un tieksmes. Vislabākais variants būtu nedot šādiem ļaudīm augsni viņu aktivitātēm, maigi ignorējot viņu centienus vai arī iejūtīgi mēģinot mazināt viņu ikdienas degsmi un spriedzi. Ja manāt kādas no iepriekš aprakstītajām īpašībām kādu publiski redzamu vai jums tuvu cilvēku uzvedībā, esiet iejūtīgi – dzīve jau tā ir pietiekmi situsi šos cilvēkus. Būsim saprotoši un toleranti, jo cita veida reakcija izsauks tikai un vienīgi jaunus naida un frustrācijas viļņus, kas nenesīs labumu ne apkārtējiem, ne pašiem to cēlājiem.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/atbildam/30049

2014. gada 19. oktobrī, 16:57, Viedokļi un intervijas
Pauls Treimanis

Jaunākie komentāri

><Tiesnese • 2014. gada 1. novembrī, 13:40
Laiki mainās - tie paši rejošie suņi nu jau ir karavānā.
ogrēniete • 2014. gada 1. novembrī, 13:14
Vai Jūs pazistāt tādu personu - Pauls Treimanis. Es - nē.
psihologs • 2014. gada 1. novembrī, 13:09
Izlasot skribelējumu, var saprast, ar galviņu kaut kas nav kārtībā .Kāda pašpārliecinātība, kāda augstprātība.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet