Atgriezties pie raksta

Iedzīvotāja: Kāpēc Ogrē Ziemassvētkos nebija sveču stundas?

Portāla Ogrenet redakcijā vērsusies ogrēniete Indra, lūdzot noskaidrot, kāpēc Ogrē nupat aizvadītajos Ziemassvētkos nenotika līdz šim ierastā tradīcija – sveču stunda.

"Pēdējās dienās, runājot ar draugiem, kolēģiem, cilvēki ir apjukuši un neizpratnē par to, kāpēc šogad – 25.decembrī – Ogrē nenotika sveču stunda. Šī bijusi ilggadēja tradīcija. Daudzas ģimenes jau 15 gadu garumā kopā ar bērniem apmeklējušas šo pasākumu, un tagad nāk jau kādreizējie bērni ar saviem bērniem. Šis pasākums noticis par spīti dažādiem laika apstākļiem – gan dziļā sniegā, gan salā, gan lietū. Tam netraucēja pat tas, ka vienu gadu nebija elektrības, tad iela tika izgaismota ar automašīnu gaismām, un skanēja mūzika no automašīnām. Pa ielu staigāja salavecīši, rūķi, skanēja mūzika, tika dalītas piparkūkas, bija iespēja iegādāties karstu dzērienu, cilvēki bija smaidīgi, priecīgi, sveicināja viens otru. 


Arī šogad uz šo pasākumu bija sanākušas daudzas ģimenes, taču neizprotamu iemeslu dēļ centrālajā ielā [Brīvības ielas gājēju posmā; Ogrenet] nebija svētku noskaņas, nebija egles, nebija mūzikas, nebija rūķu un Ziemassvētku vecīša, nedega svecītes (tikai šur tur dega cilvēku sanestas vientuļas svecītes). Sanākušie cilvēki kopā ar bērniem, ar viesiem, kuri speciāli bija atbraukuši uz šo pasākumu, staigāja kā ēnas neizpratnē par to, kāpēc šī lieliskā tradīcija tik pēkšņi pārtraukta...


Varbūt Ogrenet var noskaidrot, kur palikuši Ziemassvētki Ogrē? Un vai šī tradīcija ir pārtraukta uz visiem laikiem, vai tomēr nākamajā gadā ir cerība uz tās atjaunošanu?" jautā Indra.


Ogres novada pašvaldības "Ogres novada Kultūras centrs" direktores pienākumu izpildītājas Antras Purviņas komentārs: "Senie latviešu tautas ticējumi teic, ka 2.februārī svinama Sveču diena. Latvieši pat visu februāri izsenis dēvējuši par sveču mēnesi. Sveču diena saukta arī par Ziemas Māras dienu, un sveču diena iezīmē ziemas vidū.


Līdz mūsdienām Sveču dienas tradīcijas maz saglabājušās, tādēļ Ogres novada Kultūras centrs, Sveču dienu [stundu; Ogrenet] plāno atzīmēt pēc latviešu tautas paražas svinamajā laikā – februāra sākumā".

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/atbildam/34304

2015. gada 29. decembrī, 12:02, Viedokļi un intervijas
Ogrenet

Jaunākie komentāri

banco • 2016. gada 3. martā, 00:11
UniCredit Finance uznemumi 777 # Romas dzelzcela stacija Road, italy Tel: +393512646127 Laba diena visiem izlasot musu post online es sanemšanu no e-pasts. Paldies, lai atbildetu uz manu reklamu. Vispirms laujiet man iepazistinat sevi uz jums esmu Mr.Mr.Kenneth E Credit Company. Attieciba uz e-pastu, mes esam gatavi piedavat aizdevumus sabiedribas locekliem par 2% gada, bez jebkadam parbaudem un kreditu melnaja saraksta. Mes pieškirt kreditu, kas ir robežas £ 5,000.00 lidz £ 40,000,000.00 no Apvienotas Karalistes. Mes piedavajam bezmaksas aizdevumus, jo esbijas Dieva, un aizdevejs nevar pienemt chances.only intereset personai butu contanct mums uz musu privety e-pastu: (edwardkennethcredit@gmail.com) Mes dodam aizdevumus privatpersonam, uznemumiem un sadarboties neatkarigi no vinu gimenes stavokla, dzimuma, religijas, un vieta, bet ir jabut juridiskai nozime atmaksat aizdevumu noteiktaja laika, un stingri, lai butu cienigs uzticibas .. Paldies par sapratni.. Sveicieni No Mr.Kenneth E
Nu nu • 2016. gada 26. februārī, 20:12
Februāris beidzies un skaidri redzams, ka bijusī tradīcija zudusi, bet vietā nekas jauns, un kaut vai nedaudz līdzīgs vecajam, nav radies. Nepietiek uzlikt dažus sveču astoņniekus šur tur pilsētā, vajag lai cilvēki jūt vēlmi kopā ar ģimeni pastaigāties pa Ogres ielām šajā laikā. Biju vairākus gadus sveču dienā decembrī. Un ne jau bijušo domi apjūsmot gāja cilvēki, bet savu jauko pilsētu skatīt sveču gaismā un Ziemassvētku noskaņā. Ne uz to pusi nekas nenotika februārī. Iznīcināt viegli, jaunu radīt gan ne.
nu gan • 2016. gada 3. janvārī, 02:05
Liekas, ka gaušanās par reti apmeklēto sveču stundu ir dažu aizejošās gaudas... Nu nebij... traki...

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet