Atgriezties pie raksta

Lauberē atklāj trimdas latviešu "Grāmatu klēti" Foto Video

Piektdien Lauberes bibliotēkā svinīgos apstākļos tika atklāta "Grāmatu klēts" – īpaša trimdas latviešu literatūras kolekcija.

"Grāmatu klēts" 1991.gadā izveidota un izvietota Lauberes pagasta bibliotēkā, un grāmatu krājums veidots pamatā no ASV dzīvojošā latvieša Viļa Miķelsona sūtījumiem. Gadu ritējumā tas papildinājies arī ar citās valstīs dzīvojošo latviešu atsūtītajām grāmatām.


Vēlāk "Grāmatu klēti" pārcēla uz kultūras namu "Lielvārde", kur to nākamos 15 gadus aprūpēja un loloja Lielvārdes novada kultūras dzīves toreizējā organizatore Dace Jansone. Neilgi pēc 2015.gadā notikušās vietējās domes politiskā apvērsuma D.Jansone darbu zaudēja, drīz vien no pašvaldības jaunās vadības saņemot "lūgumu" izvākt no kultūras nama arī "Grāmatu klēti". 


Nezinot, kur izvietot tik vērtīgo literatūras krājumu, D.Jansone uzrunāja Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieku Egilu Helmani. Deputāts, kuram patriotisms nav sveša lieta, momentā atbildēja, ka "Grāmatu klēts" atgriezīsies savā dzimtajā vietā – Lauberes pagastā.


Pēc Lauberes bibliotēkas telpu pielāgošanas, grāmatu un citu materiālu pārvešanas un sakārtošanas "Grāmatu klēts" atkal vērusi durvis trimdas latviešu literatūras cienītājiem un godātājiem.


"Tā ir mūsu dāvana Latvijas simtgadē. Šo dāvanu esam saiņojuši 25 gadu garumā. Un šodien mēs šo dāvanu varam samīļot un nodot Latvijai, nodot Ogres novadam, nodot mīļajai Lauberei. Tā ir dāvana mūsu nākamajām paaudzēm," klātesošajiem sacīja "Grāmatu klēts" līdzizveidotāja D.Jansone.


Pēc emocionālās uzrunas D.Jansone kopā ar E.Helmani pārgrieza "Grāmatu klēts" simbolisko lenti, dāvājot katram pa gabaliņam piemiņai.


Pēc "Grāmatu klēts" neilgas apskatīšanas visi devās uz Lauberes bibliotēkas telpām, kur daudzi dalījās ar savām atmiņām un saistību ar "Grāmatu klēti". Klātesošos uzrunāja arī Lielvārdes novada domes priekšsēdētājs Aivars Troska. Tieši pēc viņa atbrīvošanas no novada vadītāja krēsla "Grāmatu klēts" pati tika izsūtīta trimdā. "Man ir ļoti liels prieks, ka Ogres novads atrada iespēju izvietot "Grāmatu klēti" šeit – Lauberē... Bet man vienlaicīgi ir žēl, ka "Grāmatu klēts" tagad atrodas Lauberē, jo Lielvārdē bija daudzi lasītāji, kuri nāca uz "Grāmatu klēti."


A.Troska rosināja Ogres novada vadību rast iespēju vismaz daļēji "Grāmatu klēti" izvietot arī Ogres pilsētā, lai Lielvārdes novada iedzīvotāji varētu ērtāk saņemt grāmatas.


"Tā bija jebkura cilvēka rīcība, kurš saprot, kas ir grāmata," savu lēmumu "Grāmatu klēts" aizstāvēšanā atminas E.Helmanis. "Jebkurš vadītājs var kādu lietu pacelt un tikpat labi – noniecināt. Šajā gadījumā es novēlu, lai Lielvārdē pie varas būtu izglītoti vadītāji, kuri mīl grāmatas, kas tās cienītu, jo Lielvārdes novads to ir pelnījis."


Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks arī norādīja, ka ne visam ir jābūt pilsētas centrā. Un "Grāmatu klēts" gadījumā esot atrasta īstā vieta, jo Lauberē mīl grāmatas. "Mums ir skaisti lauki, kas mums ir bagāti. Un grāmata ir vērtība. Lai nokļūtu līdz šai vērtībai, reizēm ir jāmēro kāds garāks ceļš. Ja mēs katrā pagastā atradīsim kādu pozitīvu funkciju, kas nes gaismu, tad arī mūsu lauki ziedēs."


"Vērtības ir bijušas toreiz, vērtības ir arī tagad. Un mēs piekrītam, ka grāmata ir vērtība. Pēc tā, kā tauta izturas pret grāmatu, var vērtēt arī to, kāda ir tauta," sacīja Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētaja vietniece Ineta Tamane.


"Lai tas viss, kas nodots tavās rokās, saglabātos un nestu mums daudz tādu atziņu, ko mēs daudzi vēl nezinām! Paldies tev!" Lauberes pagasta bibliotēkas direktorei Maigai Livčānei vēlēja Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniece Ilga Vecziediņa.


Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/izglitiba/38391

2017. gada 7. aprīlī, 19:11, Jauniešiem
Ogrenet

Jaunākie komentāri

financial aid • 2017. gada 14. maijā, 20:42
Uz kurām tā var attiekties, Mēs piedāvājam Personiskie, tirdzniecības un biznesa aizdevumi ar ļoti minimālu gada procentu likmes, kā zema kā 3%. 1 gada līdz 35 gadu atmaksas termiņu periods uz kādu daļu no pasaules. Mēs dodam aizdevumus robežās no $ 5,000 līdz $ 5.000.000 USD. Mūsu aizdevums ir labi apdrošināts maksimālu drošību ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām jāsazinās ar mani pa e-pastu zemāk www.alexriley206@gmail.com aizņēmēji INFORMĀCIJA VĀRDS: Kredīta summa: ILGUMS: PHONE #: VALSTS:   Iesniegt jūsu pieprasījumu aizdevumu tagad
>arī cilvēks • 2017. gada 19. aprīlī, 08:03
Tu neesi cilvēks, bet zombijs. Šefam no soda neizmukt un būs BASTA.
Arī CILVĒKS • 2017. gada 10. aprīlī, 16:31
Piekritu CILVĒKAM Nav domē vajadzīgi n-vietnieki. Tādiem dauņiem kā mangals ,blondā kaza un vecajam sociālajam ziediņam nav tur ko darīt. Helmis ir šefs UN BASTA! Jā un vēl viens vietnieks ,labi būtu ja tas ir Millers, un viss! Uz priekšu! Darbi ies kā smērēti.

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet