Atgriezties pie raksta

Kultūras ministres vizītē pārrunā Ogres "gaismas pils" nākotni Foto Video

Pirmdienas pievakarē Ogrē viesojās kultūras ministre Dace Melbārde, apmeklējot Ogres Centrālo bibliotēku (OCB) un vēlāk Ogres novada Kultūras centrā (ONKC) piedaloties diskusijā par pilsētas bibliotēkas nākotni.

OCB direktore Jautrīte Mežjāne, izrādot ministrei ēku Brīvības ielā 35, klāstīja, ka nams, kas savulaik būvēts bērnudārza vajadzībām, ir šaurs un ar zemiem griestiem. Telpu skaits un platība neesot piemērota bibliotēkas funkciju pilnvērtīgai nodrošināšanai. Samērā bīstamas esot arī kāpnes, kas vairāk pielāgotas bernudārzu standartiem. Jāpiebilst, ka izrādot telpas, bibliotēkas direktore pati paklupa aiz viena no zemajiem pakāpieniem, gandrīz nokrītot garšļaukus.


"Šobrīd ļoti vēlamies jaunu ēku vecajā vietā," īsi komentējot situāciju, portālam "OgreNet.lv" atklāja J.Mežjāne. Bibliotēkas pašreizējās lokācijas vietas nozīmīgumu apliecinot arī OCB veiktā bibliotēkas apmeklētāju aptauja, kurā teju visi respondenti esošo ēkas novietojumu atzinuši par labu esam.


Kultūras ministre pauž atbalstu bibliotēkas attīstībai
Pēc bibliotēkas apskates ministre, bibliotēkas direktore un darbinieki, kā arī pašvaldības domes pārstāvji devās uz ONKC. Tur notiekošās diskusijas laikā izskanēja vairāki varianti, kā uzlabot OCB "dzīvi", – renovēt esošo ēku, nojaukt esošo, vietā uzceļot jaunu ēku, vai arī bibliotēkai izvēlēties pavisam citu vietu pilsētā. Kā viens no variantiem izskanēja savulaik par iedzīvotāju saziedotiem līdzekļiem uzceltā un vēlāk vietējās domes izšķērdības laikā privatizētā Ogres Tautas nama ēka.


Ministre D.Melbārde aicināja rūpīgi izsvērt visus variantus. "Šeit ir svarīgi uz galda uzlikt visus priekšlikumus – gan arhitektu piedāvātos variantus, gan vietējo kultūras kopienu redzējumu, gan citu iesaistīto pušu viedokli. Es, protams, nebūšu tas cilvēks, kurš pateiks, ka šis vai tas projekta variants ir tas pareizais," sacīja ministre, uzreiz gan piemetinot, ka viņa gan šobrīd jau ir gatava paust atbalstu, ja vietējā pašvaldība nolems veikt bibliotēkas ēkas būvniecību.


Šādu projektu īstenošanai, protams, nepieciešams atbilstošs naudas līdzekļu daudzums. Aizskarot finansējuma jautājumu, D.Melbārde norādīja, ka Latvijā pēdējo gadu laikā bibliotēku apmkelētāju skaits palielinās, līdz ar to attaisnojas arī ieguldītās investīcijas.


Esošā ēka savu ir "izsmēlusi"
"Bibliotēka tādā stāvoklī, kāds tas ir tagad, palikt nedrīkst – ir kaut kas jāmaina. Sākumā ir nepieciešams saprast, kādai bibliotēkai vajadzētu būt, lai tā atbilstu tās tiešajām funkcijām, lai tā būtu moderna un mūsdienīga, kā arī tiktu nodrošināti visi vides pieejamības nosacījumi. Kad izlemsim, kā izmantosim bibliotēku, tikai tad sekos projektēšana un būvniecība," bibliotēkas potenciālā projekta scenāriju ieskicēja Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Egils Helmanis.


"Trūkst mums moderna "gaismas pils", jo bibliotēkai ir brīnišķīgs kolektīvs, te notiek vairāki pasākumi. Arī jaunieši nāk katru dienu. Tas priecē! Bibliotēka nedrīkst pazust no pilsētas! Šis kalniņš, uz kura atrodas bibliotēka, ir piemērots bibliotēkai. Esmu par jaunu un modernu bibliotēku šajā pašā kalnā," norādīja Ogres literāri radošās apvienības "Sirdsdoma" vadītāja Ilga Rēdmane.


Savlaicīgs lēmums paglābj no budžeta līdzekļu izšķērdēšanas
Vēl 2014.gada ziemas izskaņā par vietējās pašvaldības domes strīdus ābolu kļuva OCB ēkas siltināšanas projekts, no Ogres novada budžeta tam atvēlot no 700 000 līdz pat 1.5 miljoniem eiro. Šo ieceri aktīvi virzīja toreizējais Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Edvīns Bartkevičs. Vēlāk notikušajā domes sēdē vairākums deputātu atbalstīja lēmuma projektu par ēkas Brīvības ielā 35, Ogrē, siltināšanu. Tiesa gan, šis projekts un Bartkeviča aktīvā rosība "Rimi" lielveikala iespējamās būvniecības projekta īstenošanā pie Ogres politiski represēto pieminekļa, kā arī vēl citas ekonomiski neizdevīgas ieceres, kļuva par iemeslu tābrīža pašvaldības vadītāja gāšanai no amata.


Jāpiebilst, ka pēc Ogres novada pašvaldības domes jaunās vadības ievēlēšanas OCB siltināšanas projekta īstenošana laikus tika atcelta. "Par 1.2 miljoniem eiro mēs būtu ieguvuši vienkārši nosiltinātu bērnudārzu. Saturiski tas nebūtu nekas līdzīgs bibliotēkai. Toreiz no bibliotēkas vadības puses nebija nekāda entuziasma šāda projekta īstenošanai," ministres vizītes laikā, komentējot trīs gadus senos notikumus, atzina E.Helmanis.


Ogres novada pašvaldība tuvākajā laikā vienosies ar speciālistiem par bibliotēkas attīstības jaunajiem virzieniem.


Diskusijā iesaistījās arī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Attīstības departamenta direktors Uldis Zariņš, arhitekts un zinātņu doktors Ilmārs Dirveiks, Ogres novada Kultūras centra direktore Antra Purviņa, profesors un Ogres novada pašvaldības domes deputāts Egīls Dzelzītis un Rīgas Tehniskās universitātes profesors Antons Kiščenko.


Atgādinām, ka no 2001.gada OCB atrodas bijušajās bērnudārza telpās, kas savulaik pielāgotas bibliotēkas vajadzībām. Saskaņā ar 2015.gada OCB darba pārskatu, pēdējo trīs gadu laikā bibliotēkas apmeklētāju skaits pieaudzis. Tāpat bibliotēkas telpās izveidots reģionālais mācību centrs, kur tiek organizētas daudzpusīgas Ogres reģiona publisko bibliotekāru apmācības un semināri, kā arī informatīvi pasākumi un apmācības iedzīvotājiem.


Ar tematu saistītie raksti
Oficiāli nāk klajā ar Bartkeviča demisijas pieprasījumu (deputātu komentāri)
Cēsīs, atšķirībā no Ogres, bibliotēkā ieguldīs daudz mazāk, bet iegūs daudz vairāk
Domes ārkārtas sēdē akceptē OCB siltināšanas projektu
Deputāti diskutē par bibliotēkas stāvokli un projekta summu (foto)
Bibliotēkas stāvoklis patiešām kritisks (foto)
Ogres bibliotēkas siltināšana var pārsniegt jaunas ēkas izmaksas


Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/38704

2017. gada 16. maijā, 16:09, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

dla ha-ha • 2017. gada 20. maijā, 14:47
ha-ha kakoj ti orientacii srazu vidno,vse nado obhajatj i vseh oskorbitj,vidno neuč,večno na žiznj zaluešja,ruki pročj ot Helmanisa,mi ego v obidu nikomu ne otdadim,a ti prosto prohodomec,pošel von s našej vetki.
To apsis • 2017. gada 18. maijā, 11:08
Un atkal tā ir tava personiskā pieredze...
? • 2017. gada 17. maijā, 16:47
Āpsi, kurš tev numurs KPV sarakstā?

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet