Atgriezties pie raksta

Deviņdesmit gadu vecajā sanatorijas ēkā skan dzeja Foto

Dzejas dienas Ogrē turpinājās ar Ogres novada Kultūras centra organizēto pasākumu "Dzejolis. Ar dzejoli? Par dzejoli!" bijušajā bērnu sanatorijā "Ogre".

Sestdien vairāki desmiti ogrēniešu izmantoja iespēju tikties ar dzejnieci, grāmatu redaktori, bērnu literatūras autori un izdevēju Inesi Zanderi, kura lasīja dzeju gan maziem, gan ne tik maziem lasītājiem.


Tā kā šajā nedēļas nogalē svinam Tēva dienu, tad skanēja arī tēviem veltīti dzejoļi. I.Zandere atklāja, ka dzejolī var pārtapt gan ikviena šķietami nedzejiska lieta, piemēram, cimdi, zeķes, lakatiņš, kas atdzīvojas un darbojas grāmatu un multfilmu sērijā par Lupatiņiem, gan automašīnas un Latvijas karte. 


I.Zandere atgādināja, ka Dzejas dienu atzīmēšana Latvijā saistās ar Raiņa dzimšanas dienas svinībām, kas ir 11.septembrī, tāpēc nolasīja dzejnieka dzīvesbiedrei Aspazijai veltītus dzejoļus, un mazpazīstamus Raiņa darbus. Starp citu, 15.septembrī dzimšanas dienu svin arī Inese Zandere. 


Dzejas dienu pasākumus kuplā skaitā apmeklēja arī jaunieši. Tikties ar dzejnieci bija ieradušies Jaunogres vidusskolas 7. un 11.klases skolēni. 


"Pagājušajā mācību gadā kopā ar skolēniem daudz lasījām un analizējām Ineses Zanderes darbus, jo tie bija mācību programmā. Tagad skolēniem radusies iespēja satikt dzejnieci, paklausīties viņas darbus autores lasījumā, ieelpot radošo atmosfēru. Izglītības iestādēs vairs nav populāri rīkot tikšanās ar dzejniekiem un rakstniekiem, tāpēc šī ir lieliska iespēja paplašināt redzesloku," saka Jaunogres vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Ingūna Rozenberga. Skolotāja atzīst, ka arī mūsdienu jauniešus saista dzeja, tikai jāatrod autori un dzeja, kas viņus ieinteresē. Arī šis Dzejas dienu pasākums varētu būt viens no veidiem, kā jauniešiem atrast ceļu uz dzeju.


Pēc tikšanās ar dzejnieci pasākuma dalībnieki varēja apmeklēt Ogres Centrālās bibliotēkas bibliobusu, kas šajās dienās bija pārtapis par Dzejas busu, un iepazīties ar I.Zanderes daiļradei veltītu izstādi. Pasākuma organizatori piedāvāja arī iespēju piedalīties radošajās darbnīcās, klausīties dzejoļus audi formātā, aplūkot un iegādāties izdevniecības "Liels un mazs" grāmatas, noklausīties koncertu. 


Vairums apmeklētāju ar interesei aplūkoja vēsturiskās telpas un arī devās pastaigā pa bijušās sanatorijas parku, papildinot dzejas stundā gūtās noskaņas ar rudenīgajām dabas gleznām.


"Šī ir ļoti īpaša vieta Ogrē, un kamēr nav sākušies plānotie rekonstrukcijas darbi, visu laiku ir idejas, ka šeit kaut kam jānotiek. Bijušās sanatorijas ēka ar mākslinieka Anša Cīruļa sienu gleznojumiem veido radošu vidi. Manuprāt, tā ir ļoti piemērota vieta, kur varētu noslēgties vasaras sezonas kultūras pasākumi. Nepastāvīgo laika apstākļu dēļ Dzejas dienu pasākumu norisei izvēlējāmies iekštelpas, taču tam ir arī pozitīva iezīme, jo apmeklētāji varēja aplūkot ēku vēl tās iepriekšējā izskatā. Ēkām, kuras vēl nav skāris remonts, ir savs šarms," atklāj Ogres novada Kultūras centra kultūras pasākumu organizatore Laila Baumane. 


Bijušās bērnu sanatorijas "Ogre" ēka, kurā 1927.gadā tika atklāts Rīgas trūcīgo bērnu atpūtas nams "Mālkalne", ir arhitektūras un valsts nozīmes kultūras piemineklis. Tā ir slavena ar mākslinieka Anša Cīruļa sienu gleznojumiem. Līdz 2014.gadam ēkā atradās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Rehabilitācijas nodaļa, bet 2015.gada 9.decembrī Ogres novada pašvaldības un Veselības ministrijas pārstāvji parakstīja aktu par vecās sanatorijas ēkas nodošanu Ogres novada pašvaldības īpašumā.


Ogres novada pašvaldība paredzējusi īpašumu nodot apsaimniekošanā Ogres un Ikšķiles novada kopīgajai aģentūrai "Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa Zilie kalni attīstības aģentūra". Ēkā iecerēts iekārtot kultūras mantojuma, laikmetīgās mākslas un rezidenču centru, kā arī dabas parka "Ogres Zilie kalni" informācijas un sporta centru.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/39631

2017. gada 9. septembrī, 18:42, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

nu • 2017. gada 11. septembrī, 23:45
redzēju info avīzē un uz ielas jau pasen. Diemžēl netikām, ļoti gribēju.
Ūvai • 2017. gada 11. septembrī, 17:17
Jā jā, Ūva, viss BIJA kārtībā ar info! Ceturtdien info, sestdien pasākums. Lieliski! :)))))))
Bauma • 2017. gada 11. septembrī, 12:24
Taisās pievākt no DOMES kungiem sev privāti šo ēku(protams caur trešo personu!

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet