Atgriezties pie raksta

Iznākusi ciemupieša Dāvja Ādama grāmata "Atmiņu paradīze"

21.oktobrī plkst.14.00 Ciemupes Tautas namā notiks Dāvja Ādama "Atmiņu paradīze" atvēršanas svētki, informē Ciemupes bibliotēkas vadītāja Liene Kainaize.

Dāvis Ādams, dzimis 1863.gadā, dzīvojis Ciemupē, Ogres novadā. D. Ādama dienasgrāmatu nākamajām paaudzēm saglabājusi viņa mazmeita Ausma Ūzule.


D.Ādams bija zemnieks, sabiedriskais un pašvaldības darbinieks Ikšķiles pagastā, Ogresgala pagasta dibinātājs un Sprēstiņu Lauksaimniecības biedrības izveidotājs. 1905. gada revolūcijas un Pirmā pasaules kara notikumu liecinieks.


Savā dzīvesstāstā, kas risinājies pirms 100 gadiem, ataino  dzīvi Ciemupē 19.gs. otrajā pusē un 20.gs. sākumā. Šajā darbā atklājas laikmeta kolorīts, valdošā iekārta, sadzīve, cilvēki, daba. Liels ieguvums novadpētniecībā ir viņa piefiksētā Ķēķu skolas pirmsākumu vēsture. Autors min konkrētus faktus par skolas dzīvi, tā iezīmējot izglītības sistēmas iespējas 19.gs.


Šis darbs katram lasītājam liks pārdomāt vai spējam novērtēt to, kas mums ir dāvāts – brīva valsts. Skaudri ir aprakstīta situācija pirms Latvijas valsts izveidošanās, tās veidošanās procesi.


Plašāk raugoties, tā ir dzimtas un reizē arī sabiedrības notikumu hronika. Tas ir brīnišķīgs daiļdarbs, kurā atklājas autora domas, emocijas, pārdzīvojumi un jūtas, to visu pavada saistošais rakstības stils.
Tā būs brīnišķīga un paliekoša vērtība -  dāvana visiem  Latvijas simtgadē. Iespējams šis var būt kā pamudinājums pierakstīt savu dzimtas vēsturi un smelties no tās spēku.


Grāmata izdota ar Ogres novada pašvaldības projektu konkursa "R.A.D.I. – Ogres novadam" atbalstu.
 
Svētku organizētāji: Ciemupes lasītāju klubiņš "Dalies priekā", Ciemupes bibliotēka, Ciemupes Tautas nams.

Materiāls drukāts no portāla Ogrenet: http://www.ogrenet.lv/ogre/kultura/39871

2017. gada 9. oktobrī, 16:00, Kultūra un izglītība
Ogrenet

Jaunākie komentāri

Lunis • 2017. gada 12. oktobrī, 21:55
Labais !
lasītāja • 2017. gada 10. oktobrī, 13:16
Dāvis bija Vēstīs drukāts daudzos turpinājumos. Tiešām labs.
Izdevēja • 2017. gada 10. oktobrī, 09:37
Šis ir tieši pirmizdevums :) D. Ādama dienasgrāmatu nākamajām paaudzēm saglabāja mazmeita, tagad radās iespēja to izdot!

Pievienot komentāru

        
 

Ogrenet